Engellilerin EKPSS’de Üst Yaş Sınırı Var Mı?

Engellilerin EKPSS'de Üst Yaş Sınırı Var Mı? Sorusuna yanıt vermeye çalıştım. 2 dk


66
76 Paylaşım, 66 Beğeni

Engellilerin EKPSS’de Üst Yaş Sınırı Var Mı? Sorusunu yanıtlamak istiyorum. Bu içeriğimde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek isteyen engellilerin aklında bulunan bu soruyu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Engellilerin EKPSS’de Üst Yaş Sınırı Var Mı? Sorusunu yanıtlamaya başlamadaan önce EKPSS’ye girmenin ön koşulu olan engellilik durumu hakkında ve EKPSS hakkında bilgiler vermenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Not: Şuan içinde bulunduğunuz içeriğim ile ilgili kısa ve net bir şekilde bizzat hazırlamış olduğum sesli anlatımı/podcast’di aşağıda yer alan oynatma aracını kullanarak dinleyebilirsiniz. Yazılı metni okumak istemez iseniz sesli anlatımın çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Bu bilgiyi verdikten sonra yazımıza yani konumuza dönelim.

Engelli Kime Denir?

Engelli birey, doğum öncesi veya doğum sonrası çeşitli nedenlerle psikolojik, bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerinde belli ölçüde fonksiyon kayba uğraması nedeniyle toplumsal yasama uyum sağlamada ve günlük gereksinimleri karsılamada güçlükleri olan bireyi ifade etmektedir.
EKPSS’ye girebilmek için en az %40 ve üzerinde engelli sağlık kurulu raporuna sahip olmak gerekir.

EKPSS Nedir?

EKPSS, %40 ve üzerinde engelli sağlık kurulu raporu bulunan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak ve atanabilmek için girdikleri sınav sisteminin adına denilmektedir.

ÖSYM resmi veb sitesinde yer alan tanıma göre ise: “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan bu kılavuz, EKPSS ve kuraya başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sisteminin adı diyebilirim.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz daha önce kaleme aldığım EKPSS Nedir? Engelliler Açısından Önemi başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Engellilerin EKPSS’de Üst Yaş Sınırı Var Mı?

EKPSS/kura   başvurularının başladığı ilk gün itibarıyla, 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul  edilmeyecektir.

Tercih  kılavuzlarında  ilan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların 18 yaşını tamamlamış olmaları (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanunu’nun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla devlet memurluklarına atanabilirler) gerekmektedir.

Kurumlar özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadrolar için üst yaş sınırı tespit edemez. Kısaca engellilerin EKPSS’de üst yaş sınırı yoktur.

Son olarak yine işinize yaracağını düşündüğüm daha önce kaleme aldığım bir yazımı da buraya bırakmak istiyorum. Emekli Olan Engelliler EKPSS ile Atanabilir Mi? Okumanızı tavsiye ederim.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engellilerin EKPSS’de Üst Yaş Sınırı Var Mı? Sorusunu yanıtlamaya ve anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
6
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
5
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir