Emekli Olan Engelliler EKPSS ile Atanabilir Mi?

3 dk


64
2 Yorum, 73 Paylaşım, 64 Beğeni

Engellilerin, kamuda çalışabilmeleri ile ilgili yani EKPSS sürecine ilişkin gerek sosyal medya üzerinden gerekse mail adresim üzerinden aldığım bir soruyu yanıtlamak istiyorum. Emekli Olan Engelliler EKPSS İle Atanabilir Mi?

EKPSS, %40 ve üzerinde engelli sağlık kurulu raporu bulunan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak ve atanabilmek için girdikleri sınav sisteminin adına denilmektedir. Engellilerin Devlet Memurluğuna alımı, EKPSS ve Kura yöntemi olmak üzere iki yolla gerçekleştirilmektedir.

EKPSS ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz. Daha önce kaleme aldığım EKPSS Nedir? Engelliler Açısından Önemi başlıklı içeriğimi de inceleyebilirsiniz.

Emekli Olan Engelliler EKPSS İle Atanabilir Mi?

Emekli olan engelliler EKPSS ile atanabilir mi? sorusu ile ilgili elimden geldiğince araştırma yaptım. Bu yaptığım araştırmaya ilişkin sonuçları paylaşmak istiyorum.

Konu ile ilgili araştırmaya başlamamız gereken yer tabii ki, ÖSYM’nin web sitesinde yer alan EKPSS/Kura İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzu diyebilirim.

Kılavuzun 2.3 Başvuru Özel Şartları başlıklı 8.Maddesinde “5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi hükmüne göre herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan tekrar atanamayacakları öngörüldüğünden, bu niteliği haiz adayların tercihleri arasında bahsi geçen kurumlara yer vermemesi gerekmektedir. Bu durumda olanların yerleştirilseler dahi atamaları yapılmayacaktır.” ifadesine yer verilmiştir.

“Yusuf hocam, anlayacağımız dilde anlatın.” Dediğinizi duyar gibiyim. Hemen anlatıyorum.

Emekli olanlar EKPSS veya kura usulü ile atanabilirler mi?

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Emekli olanlar da EKPSS’ye girebilirler. Sadece şöyle bir ayrıntı var. Atandıklarında ilk emeklilikten aldıkları maaş kesilir.

Engeli memur emeklileri için: bu kişilerin tercih listesinden seçim yaparken her kuruma yönelik tercih yapamazlar. Şöyle ki; bu kişiler, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına hiçbir şekilde tercih yapamazlar.

Ancak; fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50’sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklara ait kadrolarda tercih yapabileceklerdir.

Örnek vererek konuyu somutlaştırmak gerekirse; emekli engelli bir memur, Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane için, sağlık memuru olarak tercih yapamayacak ancak bir belediyeden şartlarına uygun tercih yapabilecektir.

Bu durum engelli bağ-kur ya da işçi emeklileri için geçerli değildir.

Peki, malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?

Malulen emekli olanlar EKPSS ya da kuraya katılabilirler. Bu kişiler tercihleri sonucunda atanırlarsa, malullük durumlarının kalktığına dair sağlık raporu alıp, raporu SGK’ya sunmalı ve SGK’nın onayını beklemelidirler. SGK Sağlık Kurulunca “çalışabilir” ibareli rapor alınması halinde; bu durumda atanması uygun bulunanların malullük maaşı kesilir.

Bu İçeriği Hazırlarken Yararladnığım Kaynaklar:

  • 2022 Yılı EKPSS/Kura İle Yerleştirme Tercih Kılavuzu
  • 5335 Sayılı Kanun
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Emekli Olan Engelliler EKPSS İle Atanabilir Mi? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
15
Beğen
İlginç İlginç
1
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
12
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hocam ben vergi indirimiyle 3600 günle %80 raporla emekli oldum yaşım 38 ekpss ye girebilirmiyim yüksek puan alırsam atanabilirmiyim net bir bilgiye ulaşamadım
    Aydınlatırsanız sevinirim