Hakkımda (Yusuf TOKMUÇ)

Yusuf TOKMUÇ Hakkında

Yusuf TOKMUÇ

Kariyer ve Gelişim, Engellilerin İş Yaşamı ve Farkındalık, İnsan İlişkileri Üzerine…

Eğitmen | Danışman | Koç | Mentör | Blog Yazarı

 Hakkımda (Yusuf TOKMUÇ)

Düşünmeyi, araştırmayı ve sürekli gözlem yapmayı seven; Yönetim ve Liderlik, İletişim, İnsan Kaynakları ve Kariyer Yönetimi alanlarına ciddi düzeyde ilgi duyan, en önemlisi de her düzeyde öğrencinin yetenek keşfi ile iş yaşamındaki her çalışanın emekliliğine kadarki sürecini anlamaya çalışan eğlenceli ve keyifli biriyim.

Ayrıca;

Eşitliği adalet olarak görmeyen, düşünmenin ceza olmadığını damarlarında hisseden, çalışmayı işine değer katmak olarak görüp emekçinin yanında olan bir dünya insanıyım.

“Dur Yusuf hocam, konuya çok sert girdin!” dediğinizi duyar gibiyim. Peki, klasik bir özgeçmiş yazısına hemen geçiyorum.

Yusuf TOKMUÇ Kimdir?

1986 yılında Adana’da doğdum. Lise birinci sınıfa kadar neredeyse kendini hiç tanımayan, hayatın farkında olmayan, gelecek ile ilgili hedef ve amaçları bırakın, fikirleri bile olamayan bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçirdim. Lise birinci sınıfın sonunda tatile girdiğimiz ve benim tüpçüde çalışmaya başladığım o günlerde gözlerimde görme kaybı oluştu ve o hastane senin bu hacı-hoca benim git gel yaptıktan sonra sonuç: “Doğuştan gelen bir genin sonradan ortaya çıkması ile göz sinirlerinde oluşan bozulma.” Kısaca genetik bir hastalıkmış ve geçmeyecekmiş yani artık %85-100 düzeyinde görme engelliydim. Neyse, beni ben yapan detaylar çok ama kısaca bu durum benim hayata bakış açımı değiştirdi diyebilirim.

Farkındayım, yine klasik bir özgeçmiş olmuyor. Bu defa da fazla samimi ve derin oldu. Olsun, bu da benim genel tavrım zaten. Hadi! Devam edelim.

Gözlerimin gördüğü dönemde yapabileceklerimin sınırı hep vardı. Çünkü, neyi nasıl yapabileceğimi hiç bilmiyordum. Bu görme kaybını yaşamam, hayatım ile ilgili bende farkındalık oluşturdu. Ve gözlerimin gördüğü dönemde hiç okumadığım kadar kitap okudum. Özel bir tiyatro ekibinde oyunculuk yaptım ve üniversitede arkadaşlar arasındaki tiyatroyu yönettim, radyoda eğlence üzerine program yaptım ve üniversite bittikten sonra Alanya’da konsept beş yıldızlı bir Otelde çalışma yaşamına atıldım. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan memurluk sınavına girerek göreve atandım. Zaman içerisinde kurum içi görevde yükselme sınavları açıldı ve girdiğim sınavlarda başarılı olarak Şef kadrosuna yükseldim. Şu an  itibariyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Şef olarak görev yapmaktayım. Bugüne kadar ise birçok Sivil Toplum Kuruluşlarında ve toplulukta çeşitli görevlerde bulundum.

Hayatımda milat olarak saydığım görme kaybının yaşandığı o dönemler hayatın farkına varmamı sağladı ve “Hayat Bu Kadar Hızlı Devam Ederken İnsan Yerinde Saymamalı” düşüncesi iyice oluştu ve insanın her daim kendisini geliştirerek yaptığı işe mutlaka değer katması gerektiğine inanmaya başladım. İşte bu zihinsel engelleri ortadan kaldıran ve potansiyelimi ortaya çıkaran farkındalık, benim var olan özelliklerimle birleşince…

Araştırma yapıp bir şeyler öğrenmekten, gelişim ve değişim içerisindeyken ortaya bir şeyler koymaktan inanılmaz keyif alan biri haline dönüştüm. “Ne İş Yaparsan, Yap. Yaptığın İşe Mutlaka Değer Kat.” Cümlesi benim için çok önemli bir hale geldi. Şu an ev veya iş ortamında nerede ve nasıl olduğumun hiç önemi yok. Sevdiğim veya sevmediğim herhangi bir uğraşta bile araştırma yapar o konu hakkında mutlaka süreç iyileştirme yapmak isterim. Hatta bazen öyle doruklarda oluyorum ki aklımda olan o konuyu anında araştırmak ve öğrenmek isterim.

Eeeee, yani? Tamam tamam hemen sonuca bağlıyorum.

İşte Yusuf TOKMUÇ – Kariyer ve Gelişim Blogu, sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon olarak benimsediğim anda temelleri atılmaya başladı. Bu Kariyer ve Gelişim Blogumda: Yönetim ve Liderlik, Beden Dili ve İletişim, İnsan Kaynakları ve Kariyer Yönetimi alanlarında, başta engelliler olmak üzere tüm herkesi kapsayacak şekilde yetkinlik bazlı paylaşımlarda bulunacağım.

Madem, buraya kadar okudunuz. Birazda özelimden bahsedeyim sizlere…

Neleri Severim?

Yer, zaman ve mekan fark etmeksizin 7/24 yemek yiyebilirim.  Yemek yerken kendimi resmen kaybediyorum. Maalesef, vücudum hantal olduğundan dikkat etmek zorundayım. Yeni şeyler keşfetmeye bayılıyorum.  Keşfetmek, öğrenmek ve gelişmek beni ben yapan şeyler olduğundan bana yeni bir iş verildiğinde onun en iyisini yapmaya çalışmak en sevdiğim şeylerden birisi diyebilirim.

Çocuk, büyük hiç önemli değil, işi gücü umrumda değil, hayranlık duyduğum bir konu olursa kesinlikle konuşmak, sohbet etmek isterim. Yeni yeni şeyler duymayı ve o konu hakkında iletişim kurmayı çok severim. Espri, şaka, eğlence vazgeçilmezimdir.

Evcil bir insanım. Yazmayı, eşimle ve çocuğumla vakit geçirmeyi çok severim.

Neleri Sevmem?

Samimiyetin saygısızlık getirdiği ilişkileri sevmem. “Ne ben yapayım ne de başkası bana yapsın.” Sevmem.!!! “Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış.” Bu durumu sadece sevmiyor değilim. Bundan iğreniyorum.! Bana yanlışım da doğrum da ne söylenmesi gerekiyorsa söylensin isterim.

Özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi bilmeyen insanı sevmem. Kendini deliye verip, kıçına çalıya veren insanları sürekli alttan almayı sevmem.

Durun durun sevmediğim bir şey daha var. Onu da söylemeden geçmeyim.

Kim olduğunun önemi yok. Kimse her şeyi yapmakta özgür değil. Bir kişi rahat rahat bir şeyi yapıyor, onun yaptığını biz yaptığımızda ise alınıyor, küsüyor ise güle güle….

Kişisel Özelliklerim

 • Sürekli gelişim aşığı birisiyim. Yeni şeyler öğrenmek ve keşfetmek heyecan veriyor.
 • Bildiğim, öğrendiğim, tecrübe ettiğim kısaca fayda sağlayacağını düşündüğüm her şeyi başta sevdiklerim olmak üzere herkes yararlansın diye elimden geldiğince heyecanla paylaşmaya ve anlatmaya çalışırım.
 • Dağınık olmayı hiç sevmem.
 • Sorun çıkaran değil, sorunu çözen tarafta olmak isterim.
 • Düşünmenin ceza olmadığını damarlarında hisseden birisi olarak yapıcı eleştiri ve fikir sahibi biriyim.
 • ”Ne İş Yaparsan, Yap. Yaptığın İşe Mutlaka Değer Kat.” Cümlesi benim hayat felsefem diyebilirim.
 • Irkçılığı hiç ama hiç sevmem. İnsanların renkleri, dinleri, mezhepleri, engel durumları benim için kesinlikle önemli değil. Ötekileştirmeyi, dünyanın en büyük suçlarından birisi olarak görüyorum.
 • Girişken olmayı severim. 7’den 70’e yaş ne olursa olsun. Tanımadığım kişilerle sohbet etmeyi çok severim.
 • Espriyi seven, eğlenceli ve keyifli biriyim.
 • Soğuk kanlı, çok sakin ve rahat biriyim.
 • Yönetim ve organizasyon benim işim. Bir topluluğu, örgütü, ekibi koordine ve organize etmeyi çok severim. Takım ruhu oluşturabilirim.

Klasik CV – Özgeçmiş

İşin açığı CV-Özgeçmiş konusunda gerçek fikrimi de söylemek gerekirse, ben hazırlanan özgeçmişlerin işe alımlar noktasında çok belirleyici olmasına karşıyım. Tabii ki, insanların daha önce neler yaptığı önemli ancak işe alım ile ilgili bağlayıcı olması doğru değil diye düşünüyorum.

Şimdi, kaleme aldığım yukarıda ki tek paragraflık cümlenin sonrasında kimsenin fikri ve uygulaması değişmeyeceğinden dolayı sizlere yine de CV-Özgeçmiş paylaşmak istedim.

Kariyer.net Özgeçmiş Sayfam

Linkedin Özgeçmiş Sayfam

Kulüp ve STK Üyeliklerim

 • Tüm Eğitim Çalışanları Sendika Üyesiyim aynı zamanda Teç-sen 4.Olağan Kongre Delegesiyim.
 • Adana Görme Engelliler Spor Kulübü Lisanslı Futsal Sporcusuyum.
 • Eğitimde Görme Engelliler Derneği Üyesi ve EGED Eğitim Komisyon Üyesi
 • Altı Nokta Körler Derneği Üyesi

Son olarak,

Kanalıma abone olmayı  ve bildirim zilini açmayı unutmayın. Oooo pardon ya! Bu Youtube içeriklerinde oluyordu. Neyse, gerçekten kendine farklı bakış açısı kazandırmak ve vizyon sahibi olmak istiyorsan beni takipte kalabilir, beğendiğin içerikleri ise paylaşabilirsin. Görüşmek üzere, hoşça kal…

 

Aldığım Eğitim ve Sertifikalar   

10 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hocam iyi ki, varsınız. Sizden bir engelli olarak çok faydalanıyorum. Kendinizi bu alana adamış olmanız çok güzel…

  1. Merhabalar, çok teşekkür ederim. Fayda sağladığına çok sevindim. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla…

 2. Merhabalar, öncelikle sizi tanıdığım için çok mutluyum. Engelli birisi olarak memur olma sürecimde gerek yazılarınız ile gerekse sorularıma verdiğiniz cevaplar ile çok yardımcı oldunuz. Her şey için çok teşekkürler…

 3. Engelli tanımı yazınıza googledan tesadüfen gördüm. Bununla birlikte bir kaç yazınızı okudum. Kendimde bir engelli olarak gurur duydum. Böyle insanlar lazım. Kolay gelsin…

  1. Öncelikle merhabalar Kenan kardeşim. Böylesine güzel cümleler kurduğun için çok sevindim. Umarım takipte kalmaya devam edersin. Kendine iyi bak yazılarda buluşmak üzere…

 4. hocam merhabalar, bir insan için bu kadar gelişim fazla gerçekten…. başarılar….

 5. Merhabalar, güzel bir hakkında sayfası olmuş. Pes edilmeyen, yaşamın her karesinde sürekli gelişimi hedefleyen bir hayat hikayesi….

  1. Size de merhaba, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler. sadece içimden gelenleri yazmaya çalıştım. Bundan sonraki yazılarımı da aynı duygu ve düşünler ile kaleme almaya çalışacağım. Takipte kalmanızı isterim.