Başarılı Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler

3 dk


yönetici özellikleri
Başarılı bir yönetici olmak için bulunması gereken özellikler

Her konuda ve her durumda iyi ve başarılı bir yönetim, hedeflenen yola çabuk erişmeyi sağlar. Başarılı bir yönetici, en basit anlamıyla elinde bulunan mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanarak hedeflenen amaçlara en hızlı şekilde ulaşmayı sağlayan kişidir. Başarılı bir yöneticide bulunması gereken özellikleri tamamlayan ve bu özelliklere sahip olan yöneticilerin ekipleri mutlu olur. Hedeflere ulaşırken iş yeri koordinasyonu sağlam olur. İş yerlerinde sevgi ve saygı olur. Kısacası çalışma ortamları, iyi bir yönetim ile keyifli bir hale dönüşebilir.

Başarılı bir yöneticide olması gereken özelliklerden bahsetmeden önce yönetim ve yönetici kavramlarını incelemekte fayda var. Yönetim nedir ve Yönetici kime denir? Bunların ne olduğu anlaşılamamış ve içselleştirilememiş ise başarıya götürecek özelliklere de sahip olmak mümkün olmayabilir. En kaba tabirle “Yerini bilmeyen gideceği yeri bilmez.”

Yönetim ile ilgili araştırma yapıldığında görülecektir: yönetimi her disiplin kendi içinde ayrı ayrı tanımlamıştır ancak yine de en genel anlamıyla yönetim, belirli birtakım amaçlara ulaşmak için başta insan olmak üzere; parasal kaynakları, araç-gereçleri, hammaddeleri ve zaman faktörünü birbiriyle uyumlu ve etkin kullanmaya olanak verecek kararlar alma ve bunları uygulatma süreçlerinin toplamıdır.

İşte, sorumluluk alanındaki insanları amaca ulaştıran, takım çalışmasını sağlayan, yeni görevlere her an hazır bulunduran, idare eden kişiye ise yönetici adı verilir.

Peki, Başarılı Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir.?

Herkes yönetici olabilir mi, yöneticilik doğuştan gelen bir yetenek mi, yönetici olabilmek için nasıl değerlendirmeye tabi tutulmalı? Bu ve buna benzer bir çok soru herkesin aklında uzun zamandır yanıt bulamıyor.

Yöneticilik sadece kamu veya özel sektör kuruluşunu yani bir iş yerini yönetmek değildir. Yani çalışanlarını koordine ederek belirlenen hedeflere ulaştırmak gibi de düşünmemek gerekiyor. Toplumun en küçük yapı taşı olan aileyi dahi bir arada tutabilmek, huzurlu bir ortam sağlamak, parasal durumunu ve ekonomisini kontrol edebilmek de yönetmeyi gerektiriyor. Bir futbol takımını da yönetiyor olabilirsiniz, kısacası yönetim faaliyetinin gerçekleştiği her yapının önemli olduğu gerçeğinden yola çıkarak yönetim faaliyeti içinde bulunanlarda olması gereken özelliklerden bahsedeceğim.

Kamu kurum ve kuruluşrında, özel sektör iş yerlerinde ise yönetici olabilmenin tek kriteri 100 sorudan oluşan sınavı 100 sayfalık kitaba 100 günde çalışmak olmamalıdır. Tek başına sınav yöntemi yeterli değildir. Çünkü şu bir gerçek bazı kişiler, sınavlarda başarılı olurken pratik ve uygulamaya gelince başarısız olabiliyor. Her insanın teoride ve pratikte göstermiş olduğu başarı farklı, bundan dolayı yapılacak değerlendirmelerin sadece teori ya da sadece pratik şeklinde tek taraflı yapılmaması gerekiyor.

Yönetici adaylarının mutlaka objektif kriterlere uygun mülakat sistemi ile yetkinlik bazlı sınav sorularının bulunduğu bir değerlendirmeye tabi tutulması gerekmektedir.

Şu an aklına gelen soruyu tahmin edebiliyorum: “Tamam da şu an yönetici pozisyonunda çalışıyorum. Bundan sonrası için başarılı bir yönetici olabilmek için ne yapmalıyım?’ Rahat ol yazının devamını okuduğunda aklına gelen sorunun cevabını bulacaksın.

Kamu veya özel sektör iş yerleri başta olmak üzere yönetim faaliyetlerinin yürütüldüğü her yapının, başarıya ulaşabilmesi için aşağıda sıralanan özellikleri taşıyan yöneticilere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerin birçoğu doğuştan gelirken birçoğu ise sonradan geliştirilebiliyor.

Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken Özellikler

 1. Etkili İletişim Tekniklerine Sahip Olmak (Bu noktada Yöneticilerde Bulunması Gereken Etkili İletişim Teknikleri İçeriğimide okumanızı tavsiye ederim.)
 2. Örnek Olmak
 3. Saygınlık
 4. Öz Motivasyona ve Pozitif Bir Bakış Açısına Sahip Olmak
 5. İş Bölümü ve Yetki Devrine Hakimiyet
 6. Adil Olmak ve Eşit Davranabilmek
 7. Tutarlı Olmak
 8. Kriz Yönetme Becerisi (Bu noktada Kriz Nedir? En Etkili Kriz Yönetimi Nasıl Olmalıdır. İçeriğimi okumanızı tavsiye ederim.)
 9. Zaman Yönetimi
 10. Planlama ve Koordinasyon Yeteneği
 11. Yeniliklere Açıklık
 12. Şeffaf ve Dürüst Olmak
 13. Görüş, Öneri ve Eleştirilere Açıklık
 14. Ekip Ruhuna Sahip Olmak

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Başarılı Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
3
Beğen
İlginç İlginç
1
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli Gelişim Aşığı, Eğitmen, Danışman ve Koç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.