Zaman Yönetimi Nedir ve Zaman Yönetimi Neden Önemli?

Son dönemlerde sürekli duyduğumuz zaman yönetimi kavramı üzerinde durmak istiyorum. Zaman Yönetimi Nedir, Zaman Yönetimi Neden Önemli? 4 dk


71
83 Paylaşım, 71 Beğeni

Herkesin, tüm insanlığın eşit olabildiği tek durum “ZAMAN” dersem kesinlikle yanılmış olmam, biliyorum. Hadi, gelin. Bu içeriğimde zaman yönetimi nedir ve zaman yönetimi neden önemli? Bu soruya birlikte yanıt arayalım.

Hiçbir şey için zaman bulamazsın. Zaman istiyorsan, onu yaratmalısın. “Charles Bıxton”

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi nedir? sorusunu yanıtlamadan önce zaman nedir? bu konu üzerine biraz anlatımda bulunmak istiyorum. Zaman öyle bir kavram ki, tek bir tanımı mümkün değil.

Zaman, göreceli bir kavram olması sebebiyle yıllarca bir çok alanın dikkatini çekmiş ve bir çok alan ve dalın ilgilendiği bir konu başlığı haline gelmiştir.

Hatta göreceli olan bu kavramı “Henry Vam Dyke” çok iyi anlatmış. “Zaman, bekleyen için çok yavaş, korkan için çok hızlı, yas tutan için çok uzun, keyif alan için çok kısadır. Ama sevmeyi bilene zaman sonsuzluktur.”

Zaman, olayların geçmişten geleceğe doğru ilerlemesidir. Zaman sadece bir yönde hareket eder. Zaman içinde ilerlemek mümkün, ama geriye doğru değil.

Zamanın geçmişten geleceğe doğru ilerlemesinden dolayı zaman sadece bir yönde hareket eder. Zaman içinde ilerlemek mümkün, ancak geriye doğru hareket etmek kesinlikle mümkün değil.

Yine de bir tanım yapacak olursak zaman: Zaman içinde olduğumuz üç mekân ve bir zaman boyutlu uzay zamanın soyut olan boyutu olarak da kabul edilir.

Bir diğer ifadeyle zaman, tüm insanlara eşit verilen, ölçülebilen süre veya dönem demektir.

Zaman kavramını anlatınca aslında otomatik olarak zaman yönetimi nedir? sorusuna da otomatik olarak cevap vermiş oluyoruz.

Zaman yönetiminin tanımı: Zamanınızın gelecekte nasıl ve ne sürede geçirileceği ile ilgili planlamasının yapılması, önceliklerin ve sıralamaların belirlenerek vaktin en verimli geçirilmesi yönünde hareket belirlenmesidir.

Kısaca zaman yönetimi, zaman israfını ortadan kaldırarak, kontrolümüz dışında akıp giden zamanı daha dolu yaşamaktır.

Zaman yönetimi ilk defa, işlerinde aşırı yoğunluk yaşayan yöneticilerin zamanlarını daha iyi organize etmelerine yardımcı olmak üzere bir eğitim aracı olarak Danimarka’da doğup dünyaya yayılmıştır

Zaman Yönetimi Neden Önemli?

Zaman durdurulamaz, kontrol edilemez ve geriye doğru ise kesinlikle alınamaz. Bu durum her olay ve durum için geçerli odluğundan dolayı zamanı sadece yönetebiliriz. Haliyle en etkili nasıl kullanırız, bunu öğrenmeliyiz.

Şöyle düşünün…!

Sürekli ileriye doğru giden bir hayatı yani zamanı, en etkili bir şekilde kullanabilmek için kim yönetebilmek istemez ki, kim hızla elimizden kayıp giden bu zamanı en azından efektif kullanmak istemez ki… Bence herkes ister.

Zaman yönetimi kesinlikle herkes için çok önemli. Öğrencilerin zamanı iyi kullanması sınavda başarısını sağlar. Çalışanların zamanını iyi kullanabilmesi verimli bir çalışma ortaya çıkmasını sağlar. Zaman her alanda, her durumda ve herkes için kesinlikle önemli bir durumdur.

Nitekim zaman yönetiminin ortaya çıkma sebebi de yukarıda belirttiğim üzere işlerinde aşırı yoğunluk yaşayan yöneticilerin, zamanı iyi kullanabilmeleri açısından zamanın planlanması ve önceliklerinin belirlenmesi amacıyla ortaya konulmuştur.

Meslek ve iş hayatında etkili olmayı mümkün kılan görevleri ve amaçları başarabilme yöntemidir.

Bu noktada “Başarılı Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler” başlıklı yazımı okuduğunuzda da göreceksiniz. Zaman yönetimi bir yöneticide kesinlikle bulunması gereken bir özellik yani kazanması gereken beceri diyebilirim.

Bireysel ve örgütsel açıdan zaman yönetimi kavramını ele almaya çalıştım. Zaman güzel yönetilebildiğinde bireyi, örgütleri ve şirketleri parasal ve performans açısından en yüksek seviyelere çıkarıyor olsa da zamanın etkili kullanılabilmesi her şeyden önce bireyde, örgütlerde ve şirketlerde huzur ve mutluluk sağlıyor.

Hepimizde olmuştur. “Yine mala bağladık” demişizdir. İşte bu, hiç sevmediğimiz bir diziye dalıp gitmek, hiç istemediğimiz bir şekilde yatakta uzanıp kalmak, uzun uzun instagram veya diğer sosyal medya araçlarında ki videolar üzerinde akıp gitmek gibi, gibi, gibi…

Belki bazen ihtiyacımız var. Ancak bunu sürekli yapıyor hale geldiysek, akıp ve kayıp giden zamanı geri getiremeyeceğimiz için tabiri ve tarifi uygun olan hayatımızı “mala” bağlamış oluruz.

Zamanı yönetebilmek, hepimize eşit verilen bu zamanı planlayabilmek belki de bu hayatta ki en önemli şeylerden biri diyebilirim.

Bu durumu anlatan güzel bir söz ile yazıma son vermek istiyorum.

“Kaybedilen zamanı, geri getirebilmek kesinlikle mümkün değildir.”

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Zaman Yönetimi Nedir ve Zaman Yönetimi Neden Önemli? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
3
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir