Engelli İş Koçluğu Nedir, Engelli İş Koçu Ne İş Yapar?

Uygulaması güzel olduğunda engelliler açısından çok faydalı olacağını düşündüğüm çalışmadan bahsedeceğim. Engelli İş Koçluğu...2 dk


79
90 Paylaşım, 79 Beğeni

Engelli İş Koçluğu Nedir, Engelli İş Koçu Ne İş Yapar, Engelli İş Koçu Kime Denir, Engelli İş Koçluğu Halen Devam Ediyor Mu? Sorularına bu içeriğimde yanıt aramaya çalıştım. Yazının devamında tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

İş yaşamı içerisinde engellilerin iş oryantasyonuyla ilgili desteğe ihtiyaçları olduğunu, ilk defa iş piyasasına girenlerin bir rehbere ihtiyaç duyduklarını hepimiz biliyoruz.

Aynı şekilde yöneticilerin de engelli çalıştırma konusunda çok bilgilerinin ve tecrübelerinin olmadığını düşünüyorum. bu noktada yöneticilerinde yönlendirilmeye ve engellileri nasıl istihdam edebileceklerine yönelik doğru bir bilgilendirilmeye ihtiyaç duyduklarını biliyorum.

İşte iş yaşamı içerisinde yer alan engellilerin, işverenlerin ve yöneticilerin koordinasyonu önemli…!

Engelli İş Koçluğu Nedir?

Engelli vatandaşların işe alımlarının aksatılmadan sürdürülebilmesine katkı sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

“Her Engellinin Bir İş Koçu Olacak”

İŞKUR bünyesinde iş ve meslek danışmanlığı bulunmaktadır. Bu iş ve meslek danışmanları, İŞKUR bünyesinde zaten çok önemli bir işi ifa etmektedir.

Her Engellinin Bir İş Koçu Olacak” anlayışıyla, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinin geliştirilmesi ve engelli bireylere yönelik “İş Koçluğu” modeli uygulamasının hayata geçirilmesine ilişkin çalışmalar 2018 yılı itibarıyla İŞKUR uhdesinde başlatılmıştır.

Engelli İş Koçluğu, engelli bireylerin istihdama geçişinde, istihdamda iken işe uyumlarının sağlanmasında ve sürdürülebilir bir engelli istihdamı sağlanması noktasında etkin kullanılan bir yöntemdir. (İŞKUR)

Engelli İş Koçu Ne İş Yapar?

  • İş arama becerileri ve mülakat teknikleri eğitimi,
  • Mesleki yönlendirme,
  • Aktif işgücü programlarına yönlendirme,
  • Açık işler hakkında bilgi verme,
  • Kamu veya özel sektörde işe yerleştirme hizmetleri sunulmaktadır.

Engelli İş Koçu Kime Denir?

“İş koçu, önce iş yeri sahibinin engelli bireyi işe almasını sağlıyor. Engellinin işe başlamasıyla iş koçu da onunla birlikte işe gidiyor, ona işi öğretiyor. Birkaç gün onunla uygulama yapıyor. İşverene de engelli hakkında ve onu nasıl daha verimli çalıştırabileceğine yönelik bilgiler veriyor.  İşe alışmasının ardından ise engelli tek başına çalışmaya başlıyor. Bundan sonraki süreçte ise iş koçu telefonla destek oluyor. İşveren ile engelli çalışan arasında oluşabilecek sorunlara yönelik çözümler üretiyor.”

Ülkemizde iş koçluğu ilk ortaya çıktığı dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetkililer tarafından yapılan tanım yukarıda ki gibiydi.

İş arama becerileri ve mülakat teknikleri eğitimini veren, mesleki yönlendirme yapan, aktif işgücü programlarına yönlendirme yapan, açık işler hakkında bilgi veren, kamu veya özel sektörde işe yerleştirme hizmetleri sunan kişilere engelli iş koçu denir.

Engelli iş koçluğu, güzel bir şekilde uygulanır ise engellilere ciddi düzeyde fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelli İş Koçluğu Nedir, Engelli İş Koçu Ne İş Yapar? Sorusunun yanıtını vermeye çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir