Bu 6 Bahaneden Kurtulursan, İstediğin Birçok Şeyi Yapabilirsin.

3 dk


83
93 Paylaşım, 83 Beğeni

Bu 6 Bahaneden Kurtulursan, İstediğin Birçok Şeyi Yapabilirsin. Bu cümleyi gören ve okuyan birçok kişinin yüzünde nasıl yani? Tepkisinin oluştuğunu tahmin ediyorum.

“Mazeretler, Yapamadıklarımızın Vicdanıdır.”

Şunu bilmeni istiyorum. Tek değilsin, herkes bir hayalini veya yapmak istediği herhangi bir şeyi yapamadığında veya gerçekleştiremediğinde hemen bir mazeret ortaya koyuyor. Çünkü dile getirilen bahaneler önce insanın kendini rahatlatıyor.

“Kendine Gerçekçi ve Samimi Olan, Daha Kolay ve Hızlı Yol Alır.”

Yazının devamını okuduğunuzda göreceksiniz. Başta bu 6 bahane olmak üzere yapmak istediklerinizin önüne bilinçli veya bilinçsizce bir şekilde koymuş olduğunuz bahaneleri/mazeretleri ortadan kaldırdığınızda her şeyin sırasıyla çözüldüğünü ve yapmak istediklerinizi yapabildiğinizi.

1-Zaman Bulamıyorum

Benim gördüğüm ve duyduğum en fazla söylenen bahanelerden birisi diyebilirim. Herkesin, tüm insanlığın eşit olabildiği tek durum “ZAMAN” dersem kesinlikle yanlış olmaz.

Hiçbir şey için zaman bulamazsın. Zaman istiyorsan, onu yaratmalısın. “Charles Bıxton”

Herkese eşit sunulan bu zamanı iyi değerlendirebildiğimizde yani zamanı iyi yönetebildiğimizde yapmak istediğimiz birçok işin önünün açılacağına inanıyorum.

İşinize yarayacağını düşündüğüm, daha önce kaleme aldığım Zaman Yönetimi Nedir ve Zaman Yönetimi Neden Önemli? başlıklı içeriğimi incelemenizi tavsiye ederim.

2-Ben O Kadar Zeki Değilim Galiba

Ben o kadar zeki değilim galiba, bahanesini çok duyuyorum. Hiç bir iş zeki olunduğu için yapılmıyor. Hiçbir şekilde çalışmadan bir iş, sadece zeki olunduğu için yapılamaz.

Bazı işler vardır. Zeki ve yetenek sahibi isen 3 günde tamamlanır. Eğer yeteneğin yoksa 10 günde tamamlanır. Ama istenirse mutlaka yapılır.

3-Çevre Ne Söyler Ki,

Hepimiz duymuşuzdur. Şu işi çok seviyorum ama toplum ne söyler ki, ya şu işi çok yapmak istiyorum. Ama çevremdekilerden çekiniyorum. Diye konuşan insanları…

Tolum ne söylerse söylesin. Etrafındakiler ne diyorsa desin. Doğru bildiğimizden çok fazla şaşmamak gerekir. İşin başında bizi kınayan insanlar, başarılı olduğunuzda bizi kahraman yapacaklarından emin olun.

4-Ben Disiplinli Değilim Galiba

Ben disiplinli değilim galiba, şeklinde söylenen bir bahaneyi hemen ortdan kaldırmanız gerekiyor. Çünkü disiplin genetik bir şey değil. Vereceğiniz bir karar ile değişeceğine emin olun.

5-Şimdi Değil Daha Sonra Yaparım

Şimdi değil daha sonra yaparım. Bu bahane çok kullanılıyor. Hepimiz bu mazeret ile birçok işimizi mutlaka ertelemişizdir.

Bugün, dünün yarınıydı. 5 dakika sonraları bitmez. Yarınlar bitmez. Yapmadıkça işlerin sonrası hep olur. Aklımıza gelen işi o an yapmaya çalışırsak, erteleme hastalığından kurtulmuş oluruz. Bu mazereti de ortadan kaldırmış oluruz.

6-Ben Bu İşi Daha Önce Hiç Yapmadım.

En sevmediğim hatta beni çok fazla sinirlendiren bahanelerden birisi diyebilirim. İş yerlerinde çok fazla kullanılır. Müdür ya da iş arkadaşı bir iş söyler. Ardından söylenen ilk cümle ben bu işi daha önce hiç yapmadım. Sanki bu işi daha önce yapan kişi, anasının karnında öğrendi.

Yine sinirlendim gibi, neyse…

Son olarak, hayatımızı düzene koymak ve hayallerimizi gerçekleştirmek için acilen yukarıda anlatmaya ve açıklamaya çalıştığım mazeretlerden kurtulmak gerekiyor. Bahaneler bizi bir yere taşımaz. Ben aksine mazeretlerin: başarısızlığın, yetersizliğin dolaylı itirafı olarak düşünüyorum.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Bu 6 Bahaneden Kurtulursan, İstediğin Birçok Şeyi Yapabilirsin. Konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
1
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir