Fikir ve Eleştiri Kültürü

Fikir ve eleştiri kültürüne sahip her ortam gelişmeye açıktır. Bu ortamlarda düşünce özgürlüğü vardır.5 dk


45
54 Paylaşım, 45 Beğeni

Fikir ve eleştiri kültürü: Bulunduğu ortamı güzelleştiren ve sürekli ileriye doğru yol almanızı sağlayan dinamik bir yapıdır.

Günümüzde yani içinde yaşadığımız toplumda eleştiri ve eleştiriyi algılama kültürü ne yazık ki gereğince hazmedilemeyen bir hale dönüştüğünü görebiliyoruz. Kimse fikrini rahatça ifade edemiyor.

Eleştirilerde zaman zaman dozun arttığı, seviyenin düştüğü durumlar olsa da yapılan haklı ve uyarıcı eleştirilere de insanların tahammül sınırlarının kalmadığını hatta nezaket dışı bir tavırla karşılık verildiği haller de sıkça görülebiliyor.

Sosyal medyanın evrensel ölçekte artış göstermesiyle birlikte, zaten bugüne kadar pek de yer etmemiş eleştiri kültürünün giderek daha da fazla yozlaştığını görmekteyiz.

Fikir ve Eleştiri Kültürü Hakkında

Fikir ve eleştiri kültürü, özgür düşünce ortamında görülebilecek bir yapı olduğunu düşünüyorum. Bu kültürün ortaya çıkabilmesi için bu yapının net ve somut bir şekilde görülebilmesi için kesinlikle özgürce herkesin kendisini ifade edebileceği ortamların oluşması gerekiyor.

Fikir ve eleştiri kültürü hakkında daha detaylı anlatımda bulunacağım. Öncesinde fikir ve eleştiri nedir? ayrı ayrı bunların tanımlarını yapmakta fayda var.

Fikir Nedir?

Fikir kelimesi, dilimizde sıkça kullanılan kelimelerden birisidir. Fikir, Arapça dilinden Türkçe’mize geçmiştir.
TDK‘ye göre, fikir kelimesi anlamı şu şekildedir:

– Düşünce
– Düşün
– Kuruntu

Eleştiri Nedir?

Eleştiri kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre anlamı ise şu şekilde sıralanıyor;

– Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit:

– Bir edebiyat veya sanat eserini her yönüyle değerlendirerek anlaşılmasını sağlamak amacıyla yazılan yazı türü, tenkit, kritik.

– Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama:

Fikir ve eleştiri kavramlarını Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre tanımladıktan sonra fikir ve eleştiri kültürü nasıl oluşur.? Faydaları nelerdir.? Şeklinde konuyu detaylandırmak istiyorum. Konuyu detaylandırmadan önce ufak bir not düşmek istiyorum. Tam da burada…

Her zaman fikir de eleştiri de sağlam temellere dayanmalıdır. Yapılacak eleştiriler yerinde ve zamanında hakaret ile karıştırılmadan yapılmaya özen gösterilmelidir.

“Her doğru her yerde söylenmez.” “Kantarın topuzunu kaçırmamak lazım.”

Bir iş yeri düşünün. Fikirleriniz önemsenmiyor. Ya da fikir söylemekten çekiniyorsunuz. Olumlu ya da olumsuz hiç bir şekilde eleştiri yapamıyorsunuz. Öffff!!!! anlatırken dahi şuan, örnek vermeye çalıştığım o iş yerinden sıkıldım.

Bu durumu sadece iş yeri ortamı için düşünmeyelim. Evinizde babanıza düşündüklerinizi aktaramıyorsanız, her hangi bir durum ile ilgili fikir ve eleştirilerinizi söyleyemiyorsanız, burada da büyük bir sıkıntı var.

Bence her iki durumunda hiç bir şekilde birbirinden farkı yok. Çünkü iki durumda da fikir ve eleştiri kültürünün gelişmediği apaçık ortada…

Gerek iş yerinde gerekse ev ortamında nerede olduğunun önemi yok. Hatta bireysel anlamda dahi fikir ve eleştirilere açık bir ortam yoksa gelişim mekanizmalarının çalışması mümkün değildir.

Bu konuyu seviyorum. Fazlasıyla önemsiyorum. Hatta biraz abarttığımı dahi düşünüyorum. Fikir ve eleştiri o kadar önemli ki, birisi size eleştiri yöneltiyor ve ardından fikirlerini sunuyorsa ona teşekkür edin. Emin olun. Asıl size eleştiri yapan, fikirlerini sunabilen insanlar sizin gelişmenizi istiyor.

Fiziksel görünüşünüz ile ilgili aynaya bakarak kendinizi değerlendirmeniz varsa eksik ya da düzeltilmesi gereken yerlerinizi tamamlayarak geliştirebilmeniz mümkün olabiliyor. Bu durum düşünceleriniz ve davranışlarınız noktasında mümkün olmayabilir.

İşte, tam da bu noktada size ayna görevi görmesi açısından üçüncü bir kişiye ihtiyaç oluyor. Bu nasıl mümkün. Tabii ki de görüş ve öneriler, fikir ve düşünceler, eleştir ile mümkün.

Ancak günümüzde insanların birbirine karşı kesinlikle tahammülünün kalmadığını görüyoruz. Maalesef! istişareden uzaklaşan toplumlar, yüzeysel yani derinlemesine istişarelerden uzak insan ilişkileri oluşmaya başladı. Gün geçtikçe bu durum azalmıyor. Artarak devam ediyor.

Ben bu durumun değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Nasıl mı? Şöyle,

Önce aile yapılarında görüş ve önerilere önem verilmesi gerekiyor. Eleştirilerin dozajı ve sınırlarını belirleyerek çocuklarınız başta olmak üzere ailenin her ferdine eleştiri imkanı vermek gerekiyor.

Aynı durumu iş yerlerinde de uyarlamak şart. Yöneticilerin veya liderlerin çalışanlar ile sürekli istişareler yapması gerekiyor. Düzenlenecek toplantılarda tek tek her çalışana fikir ve eleştirilerinin olup olmadığı sorulmalı varsa fikir ve eleştirilerin dikkate alınması gerekiyor.

Yöneticiler ve liderler yapılan her fikir ve eleştirilerinin dikkate alındığını çalışanlarına hissettirmesi gerekiyor.

Çünkü, bazen öyle bir an gelir ki, hiç beklemediğiniz birinden can alıcı bir öneri alabilirisiniz. Tamamen bakış açınızı değiştirebilir. Bunun için görüş ve önerilere açık bir yönetim anlayışı olmalıdır.

Fikir sunabilme ve eleştiri yapabilme kültürünün oluşabilmesi için en önemli tarafında okullarda olduğunu düşünüyorum. İlkokul birinci sınıftan hatta okul öncesinden başlayarak üniversite son sınıfa kadar yani okullarımızın her kademesinde buna önem verilmesi gerekiyor.

Fikir ve eleştiri kültürünün oluşması gelişimi ve değişimi ardından getirecektir.

Sonuç olarak eleştiri kültürü: Hoşgörü, sabır ve anlayışın olduğu, etkili ve empatik dinlemenin sağlandığı, saygı ve nezaket temellerine dayalı olarak oluşan sistemin adı diyebilirim.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Fikir ve Eleştiri Kültürü konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
8
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
7
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir