Çalışanların Kesinlikle Alması Gereken Eğitimler

Çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimler neler.? İş yaşamı içerisinde farkını ortaya koyabilen bir çalışan olmak istiyorsan. Kesinlikle alınması gereken eğitimler olduğunu düşünüyorum. Bu içeriğimde bu eğitimler neler bunlardan bahsetmek istiyorum. 5 dk


70
2 Yorum, 80 Paylaşım, 70 Beğeni

Gerek çalıştığınız iş yerine gerekse kendi geleceğinize katkı sağlayabilmek için hayatın her aşamasında sürekli gelişime önem vermek gerekiyor. Gelişimin bir çok yolu var. Ancak en önemli ayağının eğitim olduğunu söyleyebilirim. Peki, çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimler neler.? Bu içeriğimde bunlardan bahsedeceğim.

Çalışma Yaşamı İçinde Eğitim

İş yaşamı içerisinde her çalışanın kesinlikle alması gereken eğitimler olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir kişinin diğer kişilerden farklılaşabilmesi, bireysel bir değer oluşturabilmesi için sürekli gelişmeye açık olması gerekiyor.

Günümüzde hangi okulu ve hangi bölümü bitirdiğinizin neredeyse hiç bir önemi kalmadı. İş piyasası artık çalışanların yeterliliklerinden ziyade yetkinliklerine bakıyor. Türkiye’nin en iyi üniversitesinden en iyi bölüm bitirdiniz ancak iletişim becerisine sahip değilseniz ya da değişen koşullara adapte olmakta zorlanıyorsanız işinizin zor olduğunu söylemek zorundayım.

Hangi sektörde olursanız olun. Hangi işi yaparsanız yapın. Kesinlikle bir adım ilersini hayal etmelisiniz. Bulunduğunuz işe mutlaka değer katmalısınız. Bunların gerçekleşebilmesi içinde eğitim şart.!

Çalışanların Kesinlikle Alması Gereken Eğitimler

Bilgi, artık 30 ya da 40 kişilik sınıflarda ileri yaşlı teyze veya amcaların karşımıza geçerek anlattığı ve bizimde bu yolla edindiğimiz şeyler olmadığını hepimiz biliyoruz. Bilgi artık her yerde diyebilirim. Bilgi edinmek artık çok kolay bir durum haline geldi.

İnsan yeter ki kendini geliştirmek istesin artık çok kolay, internetin olduğu her yerde bilgi resmen ışık hızıyla yayılım gösteriyor. Bilginin bu denli hızlı olduğu ortamda sizin yerinizde saymanız demek hayatınızın gittikçe zorlaşacağı anlamına geliyor.

Biliyorum. Yaşadığımız kültürden kültüre değişen toplumsal öğrenilmiş çaresizliklerimiz var. Her şeyin bir sırası ve bir düzeni var. İşe girdiniz sizden beklenilen artık evlenmeniz, çoluk ve çocuğa karışmanız değil mi?

“Yusuf hocam kariyer, çalışma yaşamında sürekli gelişim ve eğitim ooo oooo oooo!” dediğinizi duyar gibiyim.

Çalışma yaşamı içerisindeysek ve bu alanda varlığımızı sürdürmek istiyorsak maalesef! hayatımıza ilişkin gelişimimizi planlamak zorundayız. Bunu yaparken de mevcut becerileri ve hedefleri göz önünde bulundurarak yapmalıyız.

Şunu da söylemek istiyorum.

Eminim. Bir çoğunuzun aklına bu yazdıklarım gelmiştir. Ancak gelişime yönelik nereden başlanacağı ve hangi eğitimler alınırsa fayda sağlanacağı gibi sorulara yanıt bulunamadığından harekete geçilememiştir. Diye düşünüyorum.

İşte, bundan dolayı çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimlerin ne olduğu ile ilgili bir başlık atmak istedim. Tabii ki aşağıda  yer verdiğim bu eğitimleri almak yeterli değil öğrendiğimizi uygulamaya dökmek çok daha önemli.

Eğitimleri sadece sertifikaları için değil. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse yeterlilik kazanmak için değil yetkinlik kazanmak için bu eğitimlere katılmanızın çok değerli olacağını düşünüyorum.

1-İletişim Becerileri Eğitimi

Ne iş yaparsanız yapın. Bu yetkinliğe sahip olmak şart. Hayatın her alanında iletişim en güçlü silahımız diyebilirim. Bir çalışanın kesinlikle: etkin dinleme becerisine, etkili konuşma yeteneğine, beden diline hakim olması gerekiyor.

 

2-Zaman Yönetimi Eğitimi

Bir çalışanın kesnlikle zamanını yönetebiliyor olması lazım. Neden mi? insanoğlunun bahane sunamayacağı tek alan diyebilirim. Çünkü bu hayatta herkesin tek eşit olduğu kısım diye düşünüyorum.

Bu hayatta herkese verilmiş 24 saati var. Kimsenin ne bir dakika eksin ne bir dakika fazla değil mi? O halde zamanımızı doğru yönetebilirsek ancak diğer insanlardan çok vaktimiz olur.

3-Problem Çözme ve Karar Alma Eğitimi

İş yaşamında problemden çok şey yok biliyorsunuz. Ve sürekli irili ufaklı kararlar almamız gerekiyor. Özellikle yöneticiler bu konuda çok daha fazla yetkin olmak zorunda diye düşünüyorum.

4-Stres Yönetimi

Stres, her zaman hayatımızın içinde olacak. İş hayatında stres dolu ortamlardan en zararla kurtulmak ve bu durumu yönetmek için bu eğitimi kesinlikle almalısınız.

5-Zor İnsanlarla Başa Çıkma Eğitimi

İş piyasası veya çalışma yaşamı gerçekten zor insanlarla dolu bir ortam. Bazen insanın isyan ettiği anlar olabiliyor. İşte bunun için çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimler arasında olduğunu düşünüyorum.

6-Yönetim ve Organizasyon Eğitimi

Yönetim ve organizasyon iş yaşamıda hepimizin sahip olması gerektiği bir beceri diyebilirim. En basit şekilde ifade etmek gerekirse yönetmek ve organize etmek eylemlerinin nasıl yapılacağını bilmek, aşamalarını öğrenmek çok bir kazanımdır.

7-Kariyer Yönetimi Eğitimi

Kariyer, bireyin çalışma yaşamı boyunca herhangi bir iş alanında ilerlemesi, deneyim ve beceri kazanması anlamına geldiğinden her çalışanın kariyerini yönetebilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

8-Satış ve Pazarlama Eğitimi

Satış ve pazarlama alnında çalışan ya da çalışmayın hiç önemli değil. Satış ve pazarlama disiplinin işleyişini bilmek yapacağınız her işe katkı sağlayacaktır.

8-Duygusal Zeka Eğitimi

Her insanın duygularını tanıyor olması, hangi duygunun ne işe yaradığının farkına varması çok önemli.   Gerek iş, gerekse özel yaşamda duygusal zekanın kazanımlarını öğrenmek, duyguları anlama ve anlamlandırabilmek, kendinizi keşfetmek ve duygusal zeka yetkinliklerinizi güçlendirebilmek amcıyla bu eğitimin çok değerli olduğunu söyleyebilirim.

9-İş ve Yaşam Dengesini Kurma Eğitimi

Her çalışanın özel, iş ve sosyal dengeyi kuramadığını hepimiz görüyoruz ve biliyoruz. Sadece iş yerinde yaptıklarıyla var olan o kadar çok insan var ki ve bunlar iş yerinin huzurunu dahi etkiliyor.

Her çalışanın kesinlikle iş ve yaşam dengesini kurma ile ilgili eğitim alması gerektiğine inanıyorum.

10-Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı Eğitimi

Geleneksel medyanın yanı sıra artık dijital bir pazar var. Bizimde bu pazarda en azından çalıştığımız iş yerine değer katabilmemiz için sosyal medya ve internet kullanımı konusunda kendimizi geliştirmemiz önemli olacaktır.

11-Takım Çalışması Eğitimi

Uyum çalışma, ekip ruhuna sahip olma, ortak hedeflere aidiyet naıl olur. Buna dair kendini geliştirmeniz takım çalışması için önemli olacaktır.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Çalışanların Kesinlikle Alması Gereken Eğitimler konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
8
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
6
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar, sizi uzun zamandır takip ediyorum. İşe yeni girdim. Benim için güzel bir referans içerik olmuş. Çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimler gerçekten bunlar. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

    1. Merhabalar, öncelikle siteye ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu arada işiniz hayırlı olsun. Başarılar dilerim. Umarım çalışanların kesinlikle alması gereken eğitimler başlıklı yazımın içerisinde yer alan eğitimler fayda sağlar. Kendinize iyi bakın… Yazılarda buluşmak üzere…