MEB Engelli Çalışanlarına İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı

MEB Engelli Çalışanlarına Yönelik İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı ile ilgili merak edilenleri anlatmaya çalışacağım.5 dk


84
22 Yorum, 95 Paylaşım, 84 Beğeni

MEB engelli çalışanlarına il dışı ve il içi tayin hakkı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Milli Eğitim Bakanlığı uhdesinde görev yapan eğitim öğretim sınıfı dışında kalan tüm engelli personellerin il dışı ve il içi tayin hakları nelerdir. Bu haktan nasıl yararlanılır. ..

10 yılı aşkın süredir Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatlarında engelli personel olarak görev yapıyorum. Bu konuyu “benden daha iyi kim anlatabilir ki,” diye düşündüm. Bundan dolayı bu başlıkta içerik oluşturmak istedim.

MEB Engelli Çalışanlarına İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim-öğretim sınıfı dışında görev yapan engelli personellerin, il dışı ve il içi yer değişikliği hakları bulunmaktadır.

Konu hakkında genel olarak açıklama yaptıktan sonra MEB engelli çalışanlarına il dışı ve il içi tayin haklarından ayrı ayrı bahsetmeye ve adım adım hangi yolların izleneceğini anlatacağım.

Kendi blogumda daha önce tüm kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışan Devlet Memurlarının tayin haklarının olduğu ve değişiklik yapılan “DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” hükümlerine istinaden tüm Bakanlıkların Merkez ve Taşra teşkilatları tarafından kendi yönetmeliklerine uyarlamaları gerektiğini ifade eden “Engelli Memurlarının Tayini Hakkında” başlıklı içeriğimi de okumanızı tavsiye ederim.

Kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanabilmesi için 2014 yılında çıkarılan “DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” hükümlerinin hemen ardından ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı  girişimde bulunmuş ve engelli çalışanlarına yönelik il dışı ve il içi tayin haklarına ilişkin çalışma başlatmıştır.

MEB Engelli Çalışanlarına İl Dışı Tayin Hakkı

Tüm kamu kurum ve kuruluşlar arasında engelli çalışanların tayini ile ilgili ilk olarak girişimde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı oldu.

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan engelli çalışanlarına yönelik kendi iç yönetmeliğinde değişiklik yapmadan hızlı bir çözüm oluşturmak adına 09/07/2014 tarihli ve 2897884 sayılı Makam Onayı alarak süreci kolaylaştırma yoluna gitmiştir.

Eğitim öğretim sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapan ve adaylıklarını tamamlayan engelli personellerin bir defaya mahsus olmak üzere, istedikleri il/ilçelere atanabilmelerinin yolu ilk olarak aşağıda yer alan Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 10.07.2014 tarih ve 2920977 sayılı resmi yazısı ile başlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı 09.07.2014 tarihli ve 2897884 sayılı Makam Onayına istinaden MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Valilikler aracılığıyla 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdiği 10.07.2014 tarihli ve 2920977 sayılı yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

meb engelli personellerin yer degisikligi 2014
MEB Engelli Çalışanların İl Dışı Tayin Hakkına İlişkin Resmi Yazı

MEB Engelli Çalışanların İl Dışı Tayin Şartları:

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yukarıda belirtilen yazıları gereği;

1-Eğitim öğretim sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında bulunmak,

2-Kendisi için tayin başvurusunda bulunmak isteyen memurun %40 ve üzeri engelli raporunun olması,

3-Eşi, Çocuğu, Annesi gibi bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri nedeniyle tayin isteyecek memurun sunacağı raporda ise ağır engelli ibaresinin bulunması ya da tam teşekküllü hastane civarı yanında tedavisinin mümkün olacağını bildirir raporunun olması gerekir.

4-Adaylığının kaldırılmış olması,

Bu şartları taşıyanlar bağlı bulundukları okul veya kurumlara müracaat ederek süreci başlatabilirler.

MEB Engelli Çalışanlarına İl İçi Tayin Hakkı

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” hükümlerine istinaden ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) engelli çalışanlara yönelik İl Dışı tayin hakkı vermişti.

Bu doğrultuda MEB’de çalışan eğitim öğretim sınıfı dışındaki engelli personeller tarafından yapılan yoğun talepler Bakanlık yetkililerince dikkate alındı ve MEB’de eğitim öğretim sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında istihdam edilen engelli personellerin adaylıkları kaldırılmış olanların görev yaptıkları İlde bir defaya mahsus olmak üzere istedikleri İlçe emrine kadro imkanları gözetilerek yer değiştirmeleri 15.12.2014 tarihli ve 6451873 sayılı Makam Onayı ile uygun görülmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı 15.12.2014 tarihli ve 6451873 sayılı Makam Onayına istinaden MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Valilikler aracılığıyla 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdiği 18.12.2014 tarih ve 6634644 sayılı yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

MEB Engelli Calisanlarina Yonelik Il Ici Tayin Hakki Resmi Yazi
MEB Engelli Çalışanlarına Yönelik İl İçi Tayin Hakkı Resmi Yazı

MEB Engelli Personelinin İl İçi Tayin Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yukarıda belirtilen yazıları gereği;

1-Eğitim Öğretim Sınıfı dışındaki Hizmet Sınıflarında bulunmak,

2-Kendisi için tayin başvurusunda bulunmak isteyen memurun %40 ve üzeri engelli raporunun olması,

3-Eşi, Çocuğu, Annesi gibi bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri nedeniyle tayin isteyecek memurun sunacağı raporda ise ağır engelli ibaresinin bulunması veya da tam teşekküllü hastane civarı yanında tedavisinin mümkün olacağını bildirir raporunun olması

4-Adaylığının kaldırılmış olması gerekmektedir.

MEB Engelli Çalışanlarına Yönelik İl İçi Tayin Hakkı kullanmak isteyenlerin şunu bilmelerinde fayda olduğunu düşünüyorum. İl İçi tayin talepleri kadro imkanlarına (norm) bakılarak kararlaştırılır.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim öğretim sınıfı dışında görev yapan engelli çalışanların il içi tayin haklarını kullanmak istemeleri durumunda yukarıda şartları taşıyorlar ise bağlı bulundukları okul veya kurumlara müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: MEB Engelli Çalışanlarına İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
23
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
26
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

22 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. merhanalar hocam kolay gelsin 4 yıldır bir okulda engelli memurum bu aydan sonra il içinde başka bir okula kadromla geçiş yapmak istiyorum. Bunun bir süresi var mıdır yoksa engel durumum göz önünde bulundurularak gidebilir miyim ??

  1. Öncelikle merhabalar, il içi tayinler mayıs aylarında yapılıyor. Engel durumundan ise dilekçe ile her dönemde tayin isteyebilirsiniz. Engellikten kaynaklı il içi tayin taleplerinde norm kadro durumu gözetiliyor. Bilginiz olsun….
   Umarım her şey gönlünüzce olur.

 2. Yusuf Hocam merhaba; MEB okulda teknisyenim. Engelli personel İl içi yer değişikliğini bir defa kullanmıştım. Şimdi tekrar kullanmak istiyorum. Ancak gitmek istediğim Okulda teknisyen normu boş görünmüyorsa tercihimi yine de bu okul için kullanma hakkım var mıdır? Var ise bununla ilgili mevzuatı nasıl bulabilirim?

  1. Öncelikle merhabalar,

   MEB okulda teknisyenim. Adana için il içi yer değişikliği başvuruları bu hafta alınacak ancak aynı okulda VHKİ iken Teknisyen olarak atamamın üzerinden 3 yıl geçmedi. Bu süreyi aynı okul olsa da Teknisyen olarak mı doldurmam gerekiyordu? 
   Cevap: Süreyi unvan farklılığı etkilenmez. (MEB Personel Yönetmeliği Madde 32/1)

   Bir başka konu; Engelli personel İl içi yer değişikliğini bir defa kullanmıştım. Şimdi tekrar kullanmak istiyorum. Ancak gitmek istediğim Okulda teknisyen normu boş görünmüyorsa tercihimi yine de bu okul için kullanma hakkım var mıdır? Var ise bununla ilgili mevzuatı nasıl bulabilirim?
   Diğer Sorunuza Cevap: Engelli İl içi tayinlerde maalesef norm kadro durumu gözetiliyor. 

   Tabii ki benim verdiğim cevaplar mevzuattan ve deneyimlerden yola çıkarak aktardığım bilgiler. Bazen uygulamalarda farklılıklar olabiliyor. Bu konuda en iyi ve resmi cevabı kurumunuzdan almanızı tavsiye ederim.
   Umarım her şey gönlünüzce olur.

 3. Merhaba, mazeret tayininde engel durumundan tercih yapacağım. Öğretmenim. Tercih ekranında (şubatta görmüştüm) il ve direkt ilçe soruluyor. Tercih etme durumunda tercihlerimize kesin yerleşiyor muyuz. Yoksa puan üstünlüğü mü oluyor? Bu süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

 4. Merhabalar. Önemli bir sorum var. Son norm fazlası ataması ile bir okula atandım ve evime çok uzak. Aynı zamanda engelli bir öğretmenim engelli kadrom mevcut. Şuan ki okula 2.dönem başladım 3 yıl dolması gerekiyor mu. İl içi atama yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam hangi seçeneği işaretlemem lazım?
  Bana okuldan birisi bu seferki il içi atamasında son norm atamasıyla gelenlerde tercih yapabilecek falan demişti. Bu işin aslını bilen biri bilgilendirebilir mi?

  1. Öncelikle merhabalar,
   Engelliler için il atamalarında bir istisna yok. Bir kurumda üç yıl doldurma gerekiyor. Mazeret atamalarında buna gerek olmuyor yani 3 süre şartı aranmıyor. Yine de çalıştığınız kurumun bağlı bulunduğu İl ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmanızı tavsiye ederim.
   Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla….

 5. İyi günler dilerim. 2022 yılında annem MEB e aşçı olarak atandı. Lakin bulunduğu ilde sonradan geçen sene KOAH teşhisi konuldu. Ve engelli raporu aldı. %45 olarak bu durumda tayin hakkı doğuyor mu acaba bilginiz var mı sonradan oluşan bir engel çünkü.

  1. Öncelikle merhabalar,
   657 DMK’nın 72. Maddesine ilave edilen “Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği” başlıklı Ek 3’de “İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.” Denilmektedir.
   Mevzuat incelendiğinde: Engelli sağlık kurulu raporuna sahip kişilerin EKPSS ile atanmış olmaları ya da memuriyet öncesi/memuriyet sonrası engelli olmak gibi şart bulunmamaktadır.
   Konu ile ilgili her halükarda çalıştığınız kuruma başvurmanız çok daha doğru alacaktır. Şimdiden engelinize uygun bir iş yaşamı diliyorum.

 6. Merhaba 2023 Eylül’de engelli öğretmen olarak atandım adaylığım daha kalkmadı 2024 ağustosta eşim asker olduğu için tayini çıkıyor ben de onunla gidebilir miyim yoksa adayligimin kalkması mi gerekiyor ağustosta mazeret tayini yapabiliyor muyum yapabiliyorsam bunun hangi yönetmelikte yazdığını yazabilir misiniz ben bulamadim

  1. Merhabalar,
   Eş mazeretinden dolayı isterseniz atandığınız yerde en az bir yıl şartı bulunuyor. Ancak engellilik durumundan dolayı isterseniz Ağustos ayında tayin başvurusunda bulanabilirsiniz. MEB’de bunun örnekleri var. En iyi bilgiyi bu noktada MEB merkez teşkilatını arayarak ya da CİMER’e başvurarak alabilirsiniz…
   Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla…

 7. 2.5 yıllık öğretmenim engelli kadrosu ile atandım %40 engelli raporum var daha önce hiç tayin istemedim. Memleketime tayin istedim engelli raporunu gerekçe gösterdim ama personel genel müdürlüğü kabul etmedi Ağustos Mazeret tayinini bekleyin dedi. Bu durumda ne yapmalıyım tayin istemek için? Yardımcı olur musunuz

  1. Öncelikle merhabalar,
   Öğretmen olarak görev yapan engelliler, tayin taleplerini MEB Ocak ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen mazerete bağlı yer değişikliği dönemlerinde yapmaları gerekiyor. Hastalığınız veya engeliniz tam teşekküllü hastane yanında olmanızı gerektiriyor ise ancak o zaman takvim dışı tayin talebinde bulunabilirsiniz… Yine de en doğru ve resmi bilgiye kurumunuzdan ulaşabilirsiniz…
   Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla…

 8. Merhabalar MEB de çalışan engelli memurum ilçe içi tayin talebinde bulunmak istiyorum bunun bir zamanı, ayı var mıdır yoksa istediğim zaman başvuruda bulunabilir miyim

  1. Merhabalar, mazerete dayalı tayin talepleri takvim dışı yapılabiliyor. Herhangi bir zamanı yok. Durumunuzu ifade eden dilekçenizin ekine koyacağınız engelli raporunuz ile başvuruda bulanabilirsiniz.
   Yine de en doğru ve resmi bilgiye ulaşmak için kurumunuzdan da bilgi almanızı tavsiye ederim. Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla…

 9. Merhabalar MEB engelli işçi kadrosunda 11 yıldır çalışıyorum annem kanser hastası abim engelli ve bende engelliyim ama Elazığ tayin istiyorum ama bakanlıktan red ediliyor boş kadro yok diye nasıl bir yol izlemem gerekiyor saygılar

 10. Merhabalar, her yazınızı içtenlikle okuyorum. Her zaman çok samimi bir dil kullanarak anlatıyorsunuz. Her konu bu yüzden akıcı oluyor. Öncelikle teşekkürler. Ben MEB’de çalışıyorum. İl dışı tayin almak istiyorum. Bana çok yararlı oldu bu yazınız. Teşekkür etmek istedim.

  1. Merhabalar, elimden geldiğince samimi bir dil kullanmaya çalışıyorum. İşinize yaramasına çok sevindim. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle…

   1. Hocam merhaba ben meb il ici tayin dusunuyorum son yazilara gore orenk dilekceyi paymastiginiz meb yazisina goremi uygulayim bi ornek gerekiyoda ilce mudurluklerin kabul edebil.esi icin

    1. Merhabalar,
     Meb Engelli İl İçi tayin talebine ilişkin elimde örnek bir dilekçe yok maalesef. Her insanın durumu birbirinden farklı, bundan dolayı net ve kesin bir şekilde oluşturulacak tek bir dilekçe örneğinin işe yaramayacağını düşündüm.
     Gönlünüzce olur umarım.

     1. Hocam teşekkürler.bu makaleye istinaden acaba dilekçeye nasil bir kanun yonetmenli ekleyebilirim