Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları

Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları ile ilgili elimden geldiğince detaylı bir anlatımda bulunmaya çalıştım. Çalışma yaşamında bulunan ve çalışma yaşamında bulunmak isteyen tüm engellilerin faydalanacağı bir yazı oldu.6 dk


67
77 Paylaşım, 67 Beğeni

Devlet ve özel sektörün, yıllardır içinde olan birisi olarak iş arayan engellilere fayda sağlamak amacıyla bu başlığı atma gereği duydum. Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları nelerdir? Bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Son yıllarda gerek kamu kurumlarına gerekse özel sektöre engelli personel alımları arttı. Ancak yine de gerek işverenlerde gerekse engelli ile çalışan engelli personellerin iş arkadaşlarında: engellilere yönelik bakış açılarında çok fazla değişiklik olmadı. İş yaşamında engellilere yönelik bakış açıları neredeyse aynı diyebilirim.

Yani son yıllarda çalışma hayatında engellileri çok daha fazla görüyor olsak da engellilerin önündeki en büyük engel olan önyargıyı bir türlü yıkamıyoruz.

Bu noktada daha önce kaleme aldığım İş Yaşamında Engelli Çalışan Olmak başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde engelli çalıştırma yasalar ile garanti altına alınmıştır. Belirli kotalar konmuş ve engellilerin çalıştırılması zorunlu hale getirilmiştir.

Engelli çalıştırma kotası ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, Engelli Çalıştırma Zorunluluğu ve Engelli İstihdamına Yönelik Bakış Açısı başlıklı içerimide okumanızı tavsiye ederim.

Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları

Engelli biri nasıl iş bulur? Engelliler için iş arama yolları nelerdir? Engelliler için iş bulma taktikleri? bu ve buna benzer tüm soruların yanıtlarını yazının devamında veriyor olacağım. Okumaya devam edin.

Yalnız şunu da söylemeden  geçmek istemiyorum. Engelliler için iş arama yolları hakkında aşağıda yer alan detaylı anlatıma geçmeden önce yukarıda linklerini paylaştığım yazılarımı kesinlikle okumanızı ondan sonra yazıya devam etmenizi istiyorum. Çünkü bir biriyle ilişkili yazılar olması sebebiyle çok önemli diye düşünüyorum.

-Yeni mezun oldunuz ya da olmak üzereyseniz şimdiden geleceğinize yön vermek ve hayatınızı sürdürebilmeniz için para kazanma yollarını şimdiden araştırmaya başlamalısınız.

-Uzun zamandır STK’larda yani engeliniz ile ilgili derneklerde vakit geçiriyor ve 2022 muhtaç aylığı/Engelli aylığı alarak geçinmeye çalışıyorsunuz. Artık düzenli ve yüksek gelire sahip iş arıyorsunuz.

Ben bu ve buna benzer bir çok engellinin olduğunu biliyorum. Gerekçeler farklı ama hedefler hep aynı. Hedef: düzenli, yüksek geliri olan ve aldığı maaşı hak edebilecek bir iş bulmak.

Bir kere şunu söylemek istiyorum. “Bedava peynir, sadece fare kapanında olur”

Engelli olmak kesinlikle gelişmenin önünde bir engel değil. Kendimizi geliştirerek, algıları açık tutarak kısaca iş arama becerilerini kazanarak iş bulmak kolay….

Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları ile ilgili tek tek ve adım adım anlatımda bulacağım.

1-Kendini Tanıma

Kendini tanıma sadece iş arama açısından değil, her açıdan çok önemli bir farkındalık durumu diyebilirim. Kendini tanıma yolculuğuna henüz çıkmamış birisi kesinlikle kendi ile ilgili fikir sahibi olamaz. Haliyle yeterliklerini keşfedemez.

Bireylerde özgüven geliştirmenin en önemli anahtarlarından biri olan kendini tanıma, engellilerin iş arama sürecinde çok yararlı olacağını düşünüyorum. Kişinin var olan  engelini tanıması ve engel durumu ile ilgili neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmesi engellilerin iş yaşamında elini güçlendirecek ve iş yaşamında başarılı olmalarını sağlayacak.

Kendini tanımayan kendini güzel ifade edemez. Kendini güzel anlatamayan karşı taraftan anlayış bulamaz.

2-Hedef Belirleme

Hedef belirlemek; belirlediğiniz hedefe yönelik dikkatinizi vermenizi ve odaklanmanızı sağlar. Haliyle hedefinize odaklandığınızda ve yoğunlaştığınızda dikkat dağıtıcı unsurlara karşı çok daha dirençli olabilirsiniz. Ayrıca iyi bir hedef insanda dinamiklik yaratır, yüksek enerji oluşturur ve hayata heyecan katar.
Bundan dolayı engellilerin kendini tanımalarının ardından ne yapmaları hususunda kendilerine yön vermeleri gerekmektedir. En önce kamu kurum ve kuruluşlarında mı? yoksa özel sektörde mi? çalışacaksınız. Bunu belirlemek çok önemli diye düşünüyorum.
Kamuda çalışmak isteyen bir engelli, EKPSS Nedir? ve Engelliler Açısından Önemi hakkında detaylı bir bilgi edinmek için elinden geleni yapar. Bu öğrendikten sonra nerelerde EKPSS ile ilgili kurs var. Hemen araştırmaya başlar. Yani hedefe kitlenir.
Hedef koymak ve bu doğrultuda hareket çok önemli…!

3-İş Arama Ağlarını Etkili Kullanma

Kendini tanıma ve hedefler noktasında çalışmalar yaptıktan sonra iş aramanın en önemli adımlarından birisi olan iş arama ağlarının ne olduğunu bilmeye geldik. İş arama ağları çok geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

İnternet mecrasının yoğun kullanıldığı bu dönemlerde artık her şey internet üzerinden yapılabiliyor. İnternet üzerinden İŞKUR iş ve işlemlerinizi, kariyer.net benzeri tüm iş arama sitelerinde CV oluşturma işlemlerinizi, kişisel blog yazarak kendiniz ile ilgili PR/piyar işlemlerinizi, online para kazanma gibi tüm her şeyi internetten yapabilirsiniz.

4-Profesyonel CV/Özgeçmiş Hazırlama

Kısa, net ve öz CV/Özgeçmiş oluşturmamız, sade ve anlaşılır bir yazı ile sunum yapmamız gerekiyor. Hangi dilde hazırlanıyorsa o dilin yazım kurallarına uygun bir biçimde CV/Özgeçmiş hazırlanmalı. Özellikle detaydan kaçınmalı, gözü yormamalı ve inceleyen insan kaynakları iş alım uzmanını boğmamalı.

CV/Özgeçmişde:

İsim- Soyisim, vesikalık düzgün giyimli fotoğraf, adres bilgileri, telefon bilgileri, kendinizi niteleyen özellikle isminizin yer aldığı e-mail adres bilgisi, cinsiyet, doğum tarihi, medeni durum, uyruk, sürücü belgesi, engel durumu varsa oranı, engelli ise kullandığı cihaz ya da iş yerinde ihtiyaç duyacağı gereksinimler, kariyer hedefi, sırası ile eğitim bilgileri, sırası ile iş deneyimleri, bilgisayar bilgisi, yabancı dil bilgisi, sosyal etkinlikler, hobiler, ve en son referans (sizi gerektiğinde firmaya tanıtabilecek bilgiye sahip kişiler) bilgileri olmalı.
Ayrıca; özgeçmişinize ek olarak başvurduğunuz işe neden alınmanız gerektiğini firmayı ikna edecek kısa, öz ve anlaşılır bir ön yazı eklemeniz önemli olacaktır.

5-İşveren Beklentileri Hakkında Araştırma Yapma

İş bulma ve iş arama sürecinde işveren beklentilerini bilmek çok önemli diye düşünüyorum. Maalesef…! İşverenler halen engellilere karşı önyargılı, bundan dolayı bazı işverenler engellilere seni işe alalım. Ama sen evinde otur ve maaşını al diyorlar.

Engelliler özel sektörde bundan dolayı yer bulmakta çok zorlanıyorlar. Eğer işyerinde çalışan bir engelli var ise de bakın. Kesinlikle engel durumu yani dış görüntüsü kendi cahil beyinlerince en düzgün olanıdır.

Tekrar tekrar ifade etmek istiyorum. Başvuru yaptığınız şirketlerin ve genel olarak özel sektör beklentileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

6-Beden Dili ve İletişim Becerileri Kazanma

Beden dili en genel anlamda: vücut duruşu, jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenen sözel olmayan İletişim türü olarak tanımlayabilirim.

Beden dili herkes için çok önemli. Engelliler için ise çok çok daha önemli diyebilirim. Engellilerin engelleri ile ilgili dışarıdan farklı görünüyorlar. Ya da farklı hareketlerde bulunuyorlar. Engellilik durumlarından kaynaklı belli başlı sürekli yaptıkları hareketler olabiliyor.

Beden dili ve iletişim ile ilgili becerilerin kazanılması durumunda bu hareketlerin kontrolü noktasında biraz daha etkili olunabilir. Bunun dışında yaptıkları hareketlerin engellilikten olduğunu karşı tarafa ifade etmeleri de kolaylaşır.

7-Mülakat Teknikleri Hakkında Bilgi Sahibi Olma

Engelliler için iş arama ve iş bulma yolları arasında değerlendirmeye çalıştığım. Mülakat teknikleri ve mülakat türleri, iş görüşmelerinde büyük oranda başarı yakalamanızı sağlayan önemli iş girme aşamalarından birisidir. Mülakat teknikleri konusuna ne kadar hakim olursanız o kadar iyi bir görüşme yaşarsınız.

Mülakat tekniklerini ve türlerini bilmek görüşmelerin iyi geçmeisni ve işe alınmayı kolaylaştırır. Mülakat görüşmelerinde engellilerin engelleri ile ilgili durumların üstesinden geldiklerini karşı tarafa hissettirmeleri çok önemli.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelliler İçin İş Arama ve İş Bulma Yolları ile ilgili anlatımda bulunmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
5
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
7
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir