Engelli Haklarından Kimler Faydalanabilir?

Engelli Haklarından Kimler Faydalanabilir? Bu içeriğimde bur soruya yanıt verdim. İyi okumalar...3 dk


59
69 Paylaşım, 59 Beğeni

Engelli Kime Denir, Engellilik Nedir, Engelli Hakları Nelerdir, Engelli Haklarından Kimler Faydalanabilir? Gibi bir çok soruya bu içeriğimde yanıt vermeye çalıştım.

Ülkemizde bir çok engelli hakkı bulunmaktadır. Anayasamıza göre pozitif ayrımcılık kapsamında bulunan engellilere sağlanan haklardan kimlerin yararlanacağı konusuna tam olarak geçmeden önce engelli kavramını tanımlamakta fayda var.

“Engellilik, bir hastalık değildir. Bireyin insanlık durumudur.”

Engelli tanımına ilişkin bir çok kurum ve kuruluşun ayrı ayrı tanımlamaları bulunmaktadır. Bunlardan yola çıkarak en genel tanımı aşağıda yapmaya çalıştım.

Engelli tanımı: Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı toplumda diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi ifade eder.

Engelli tanımı ile ilgili daha önce kaleme aldığım Engelli Tanımı, Engellilik Nedir? Başlıklı içeriğimi okumanızı tgavsiye ederim.

Engelli Hakları Nelerdir?

Engelliler, global anlamda toplumun vazgeçilmez unsurlarıdır. Doğuştan veya sonradan bireyde karşı konulamaz bir şekilde ortaya çıkan özelliklerin ötekileştirilmesi mümkün değildir.

Bu sebeple:

Dünya’nın her Ülkesinde olduğu gibi Ülkemizde de engellilere sağlanan bir çok hak bulunmaktadır. Engellilerin toplumsal eşitliğinin sağlanabilmesi amacıyla pozitif ayrımcılık sağlanmıştır. Bu haklar yani pozitif ayrımcılık başta Uluslararası Sözleşmeler, Anayasa, Kanun ve Yönetmelikler ile garanti altına alınmıştır.

Bu kapsamda engellilere sağlanan haklardan bazılarını aktarmak istiyorum.

EKPSS ile Devlet Memurluğuna Alınma, Engellilere Erken Emeklilik Hakkı, Malulen Emeklilik Hakkı, Engelli Çalıştırma Zorunluluğu, Engelli Gelir Vergisi-Sakatlık İndirimi, Engell Memurların Tayin Hakkı, Engelli Vatandaşların ÖTV İndirimi, Engellilere Sağlanan İnternet İndirimi gibi gibi…

Peki bu engelli haklarından kimler faydalanabilir? Engelli ve yakınlarına fayda sağlayacağını düşündüğüm bu konuyu, detaylı bir şekilde aşağıda anlatacağım.

Engelli Haklarından Kimler Faydalanabilir?

Ülkemizde engelli haklarından yararlanmak için; bireyin en az %40 oranında engelli olduğunu, Sağlık Bakanlığı tarafından engelli sağlık kurul raporu vermeye yetkilendirilmiş bir hastaneden aldığı raporla belgelemiş olması gerekir.

Bunun yanında 20 Şubat 2019 tarihinden önce alınmış raporlarda, çocukların özel eğitim almaları için gerekli engel oranında alt sınır %20’dir.

20 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (ÇÖZGER) gereği, çocukların raporlarına engel oranı yazılmayacak engel oranı %20’nin karşılığı olarak raporda “özel gereksinim var (ÖGV)” ibaresi yazılacaktır. Çocukların fizyoterapi, özel eğitim, rehabilitasyon ve benzer gereksinimleri raporda belirtilecektir.

ENGELLİ SAĞLIK KURUL RAPORU- ÖZEL GEREKSİNİM RAPORU

20 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan ve aynı gün yürürlüğe giren Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik ve Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (ÇÖZGER) ile birlikte 30/3/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik; sadece 18 yaşını doldurmuş olan bireyleri kapsar. 18 yaş altı çocukların sağlık kurul işlemleri ise Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (ÇÖZGER) hükümlerine göre düzenlenecektir.

Özel gereksinimli çocukların raporlarında “engelli” ifadesi geçmeyecek ve herhangi bir engel oranı yazılmayacaktır. Bu Yönetmelikler engelli sağlık kurul raporları ile birlikte çocukların ve erişkinlerin terör, kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildirir sağlık kurulu raporunun alınış işlemlerini de düzenler.

Çocuk ve erişkinler için engelli sağlık kurul raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından, engelli Sağlık Kurul Raporu vermeye yetkilendirilmiş hastanelerden alınır.

Bu içeriğimi hazırlarken T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’nin Engelli Hakları Rehberinden yararlandım.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelli Haklarından Kimler Faydalanabilir? Sorusunu yanıtlamaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
1
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
1
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir