Engelli Lojman Hakkı, Engellilere Lojman Önceliği

Değişen Kamu Konutları Yönetmeliği doğrultusunda engelli çalışanların lojman hakkı, engellilere lojman önceliği, engeli lojman hakkı konusunda bilgiler vermeye çalışacağım. 3 dk


67
6 Yorum, 79 Paylaşım, 67 Beğeni

Bu içeriğimde engelli lojman hakkı, engellilere lojman önceliği ile ilgili anlatımda bulunacağım. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve sayısı hızla artan bir çok engelli personel bulunmaktadır. Pozitif ayrımcılık kapsamında ise kamu veya özel sektörde çalışan tüm engellilerin hakları bulunmaktadır.

Engelli lojman hakkı, engellilere lojman önceliği veya diğer bir adıyla ise engelli çalışanlara lojman hakkı engellilere sağlanan haklardan birisi diyebilirim.

Engelli çalışanların sahip oldukları diğer hakları merak ediyorsanız eğer, Engelli Çalışanların Hakları Nelerdir? Detaylı Rehber başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Not: Şuan içinde bulunduğunuz içeriğim ile ilgili kısa ve net bir şekilde bizzat hazırlamış olduğum sesli anlatımı/podcast’di aşağıda yer alan oynatma aracını kullanarak dinleyebilirsiniz. Yazılı metni okumak istemez iseniz sesli anlatımın çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

 

Yazımıza yani konumuza dönebiliriz.

Engelli Lojman Hakkı Var mı?

Engelli kamu çalışanlarına daha önceden herhangi bir lojman hakkı bulunmuyordu. 11 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik doğrultusunda artık engelli çalışanların sıra tahsisli lojmanlarda +40 puan avantajları bulunuyor.

Engelli Lojman Hakkı, Engellilere Lojman Önceliği

Kamu konutları Yönetmeliğinde 11 Temmuz 2020 tarihi itibariyle değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre engelli personel ile engelli aile ferdi bulunanlara ek 40 puan, gazi ve şehit yakınlarından eş, çocuk, anne, baba ve kardeşin her biri için ek +40 puan getirildi.

İşte, Resmi Gazetede Yayımlanan Düzenleme

Karar Sayısı: 2754
Ekli “Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulmasına, 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununun 11 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1- 16/7/1984 tarihli ve 84/8345 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Konutları Yönetmeliğine ekli “Sıra Tahsisli Konutların Puanlama Cetveli” başlıklı (4) Sayılı Cetvelin (a) bendi yürürlükten kaldırılmış ve aynı cetvele (j) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (k) ve (l) bentleri eklenmiştir.

“k) Yüzde kırk ve üzerinde engelli olduğunu yetkili sağlık kurullarından alınan rapor ile belgelendiren engelli personel ile kanunen bakmakla mükellef bulunduğu ve konutta birlikte oturacağı her bir engelli aile ferdi (eş ve çocuk dahil) için (+ 40) puan,
l) Gaziler ile şehit yakınlarının (eş, çocuk, anne, baba ve kardeş) her biri için (+ 40) puan,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğe ekli “Kamu Konutları Tahsis Talep Beyannamesi” başlıklı (5) Sayılı Cetvel ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kaldırılan Yönetmeliğe ekli “Sıra Tahsisli Konutların Puanlama Cetveli” başlıklı (4) Sayılı Cetvelin (a) bendinde şu hüküm yer alıyordu.

a) Görevinde başarılı olanlardan sicili çok iyi veya iyi olan personel için (+ 10) puan,

 

engelli çalışanların lojman hakkı ile iligli puanlama cetveli
Engelli Çalışanların Lojman Hakkı İle İlgili Puanlama Cetveli

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelli Lojman Hakkı, Engellilere Lojman Önceliği konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
17
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
10
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba, memur olarak sıra tahsisli lojmanda oturmaktayım. Eşim %52 oranında raporlu bir engelli. Son imzalanan Toplu sözleşmede engelli personel olarak oturma süresinin 6 yıl olacağı kararı alındı. Bakmakla mükellef olduğum engelli eşimden dolayı bu alınan karar bizi bağlar mi? Teşekkür ederim.

  1. Öncelikle merhabalar, toplu sözleşmeye ilişkin süreç daha çok yeni diyebilirim. Engelliler ile ilgili alınan kararları inceliyorum. Engellileri ilgilendiren konular hakkında gerekli incelemenin ardından içerikler paylaşacağım. Saygı ve sevgilerimle…

  1. Merhabalar, kadronuzun bulunduğu okul ya da bağlı olduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğü ile görüşmenizi tavsiye ederim. Gönlünüzce olur umarım…

 2. Merhaba, kamu lojmanında sıra tahsisli olarak oturan engelli memurum, 5 yıl oturma hakkından sonra bunu uzatabilirmiyim bu konuda herhangi bir madde varmı, eğer böyle yönetmelik veya mevzuaat varsa bu konuda yardımcı olabilirmisiniz, şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  1. Öncelikle merhabalar,
   Mevzuatta engellilerin lojmanda sürekli oturmalarına yönelik bir uygulama bulunmuyor. Sıra tahsisli lojmanlarda başvuranlar arasında puanlama yapılmaktadır. Mevzuatta son yapılan değişiklik ile engellilere bu bahse konu puanlama sırasında ek olarak +40 puan verilmektedir. Bu durumda engellileri diğer başvuranlar arasında ciddi düzeyde avantajlı hale getirmektedir.
   Kendinize iyi bakın. Umarım her şey dileğiniz ve istediğiniz gibi olur.