Kişisel Blog Nedir ve Kişisel Blog Ne İşe Yarar?

Dünyanın global hale geldiği ve her şeyin artık internet olduğu günümüzde sesinizi duyurmak, eskilere göre çok daha kolay diye düşünüyorum. İşte bundan dolayı Kişisel Blog Nedir ve Kişisel Blog Ne İşe Yarar? Konusunu ele almak istedim. İyi okumalar...5 dk


68
2 Yorum, 78 Paylaşım, 68 Beğeni

Aslında çok uzun yıllardır hayatımızda olan ancak son dönemlerde iyice gördüğümüz  ve duyduğumuz kişisel blog kavramını anlatmaya çalışacağım. Bu yazımda kişisel blog nedir ve kişisel blog ne işe yarar? bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle kişisel blog nedir? sorusunu yanıtlamaya başlamadan önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. İlgi duyduğunuz veya sevdiğiniz bir alan var. Sesinizi duyurmak için kişisel blog açmak istiyorsunuz.  Ancak, kişisel blog açmak için cesaretiniz mi? Yok.

Hemen anlatıyorum.

İnanın, kişisel bir blog sahibi olmak için hiç bir şekilde kodlama bilmenize gerek yok. Site kurmak için çok büyük paralar harcamanıza hele hiç gerek yok. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Şaşırdığınızı hissediyorum. Şaşırmanıza ve korkmanıza gerek yok.

Her şey o kadar kolay ki, bu yazının tamamını okuduğunuzda bu güne kadar neden bir kişisel blog açmadığınıza pişman dahi olabilirsiniz.

Daha da somutlaştırayım.

Ben yüzde 85-100 arası görme engelli biriyim. Bir çok işimi masaüstü bilgisayarlarda dahili olarak bulunan büyüteç programı ile yapıyorum. İşlerimi yaparken zaman zaman da ekran okuyucu yani konuşma programlarını da kullanıyorum.

Bu kısmı anlatma sebebim tabi ki de azimli bir aşk hikayesi oluşturmak veya vaybeeee dedirtmek değil. Çünkü, şahsi fikrim: görme engelli olmam bilgisayar kullanmama ve işlerimi yapmama kesinlikle engel değil.

“Eeeee niye anlattın, O zaman?”  Hızlıca cevaplıyorum.

Kişisel blog açmak istiyorsunuz ve bir dolu bahane üretiyorsunuz. Bahane üretmenize gerek yok.

Ben kodlama bilmeden, hiç bir şekilde büyük paralar harcamadan ve müthiş bir şekilde seo bilgisine sahip olmadan bir çok site açtım. Bir çok site kurdum. Bir çok kişiye bu anlamda yardımcı oldum. Son olarak da şuan da okuduğunuz ve şuan ciddi bir takipçi sayısına ulaşan Yusuf TOKMUÇ – Kariyer ve Gelişim Blogumu kurdum.

“Yapmak istediklerinizin, önünde bulunan engelleri kaldırın.”

Cesaretinizi topladığınızda ve “artık yeter, bende bir kişisel blog açmak istiyorum” dediğinizde: size yardımcı olacağını düşündüğüm. Kesinlikle faydasını göreceğiniz, daha önce kaleme aldığımı içeriğimi okumanızı tavsiye ederim.

Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar

Linkini paylaştığım ve size fayda sağlayacağını düşündüğüm bu içeriğimi okuduysanız hadi gelin. Tekrar konumuza dönelim.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog nedir? sorusunu yanıtlamadan önce blog kavramını anlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Blog kelimesinin tanımı: Web-Login kelimelerinin harflerinden oluşan blog kısaltmasıyla ortaya çıkmıştır. Fikirlerin ve düşüncelerin ön plana çıktığı web tabanlı paylaşım ağı olarak tanımlayabilirim.

İnsanların bildiği, öğrendiği, ilgi duyduğu ve paylaşmak istediği konuları aktarmayı sağlayan web tabanlı internet mecrasıdır. Bloglar da bir internet sitesidir.

Çok fazla blog türü bulunmaktadır. Bilgi verme amaçlı olan blog siteleri sadece bilgiye odaklı ve tasarım detayı olarak derinliği olmayan bloglardır. Kişisel blog sayfaları ise aşk, giyim, spor ya da sağlık gibi konularda ve farklı formatlarda olabilir. Bunun dışında özel amaçlı blog sayfaları da oluşturularak özel veri akışı sağlanabilir.

İşte bugün bu yazımda bunlardan bir tanesi olan kişisel blog nedir? Bundan bahsetmeye çalışacağım.

Kişisel Blog: Tamamen kişisel fikir ve düşüncelerin ön plana çıktığı, ilgilere ve duygulara hitap ederek kişisel düzeyde insanlarla bağlantı kurabilen ve okurları ile sıkı bir etkileşim içerisinde bulunan yazılardır.

Şuan içinde bulunduğunuz Yusuf TTOKMUÇ – Kariyer ve Gelişim Blogu örnek bir kişisel blog sayfasıdır. İnsanlar, kişisel blog açmak istediklerinde akıllarına hemen web tabanlı bir blog sitesi kurmak gelmektedir.

Ancak, günümüzde sosyal medya üzerinden de kişisel blog sayfası oluşturulabilmektedir. Peki, web tabanlı bir kişisel blog sitesi ile instagram, facebook, linkedin ve twitter benzeri sosyal medya mecralarında açtığımız kişisel blog sayfalarımız aynı şey midir?

Amacınız sadece kişisel bir blog ile duygu ve düşüncelerinizi aktarmak ise bence sosyal medyada aynı web tabanlı kişisel bir blog sayfası da aynı diyebilirim. Hatta iki tarafta birbirini resmen besliyor desem hiç yanlış olmaz.

Kişisel Blog Ne İşe Yarar?

Kişisel Blog Ne İşe Yarar?
Kişisel Blog Ne İşe Yarar?

Kişisel bir blog sahibi olmanın gerek okur açısından gerekse kişisel blog yazarı açısından çok önemli faydaları olduğunu söyleyebilirim. Kişisel blog ne işe yarar? sorusunun bu anlamda yanıtlanması gereken önemli bir soru olduğunu düşünüyorum.

Kişisel bloglar, insanların paylaşım yapmaları için özgür bir alana sahip olmalarına yardımcı olur. Herhangi bir konu hakkında fikirlerini, yorumlarını veya eleştirilerini paylaşmak isteyenler için kişisel blog sahibi olmak iyi bir tercih diyebilirim.

Bunun yanı sıra yetenekleriniz, öğrendikleriniz ya da  ilgi alanlarınızla ilgili içerik üretmek de hem keyifli hem de uzun vadede gelir getiren bir seçim olabilir.

Sürekli blog içerikleri yazmak, insanların kendisini geliştirmesine yardımcı olacaktır ve zamanla daha iyi yazılar ortaya çıkacaktır.

Şuan ilk yazdığım günleri hatırladım. Gerçi yusuftokmuc.com’un sıkı takipçilerinin de hatırlayacağını düşünüyorum. İlk yazılarım gerçekten amatördü. Araştırma yaptıkça, okudukça, yazdıkça her şey değişti.

Kişisel blog yazılacaksa sadece iyi yazmanında bir anlam ifade etmediğini öğrendim. Ne kadar güzel yazarsanız yazın SEO bilmek gerektiğini öğrendim. Tekrar etmek gerekirse şunu ifade etmek istiyorum. Kişisel blog yazmak, okurları geliştirdiği gibi her şeyden önce insanın kendisini geliştiriyor.

Sürekli gelişim aşığı birisi olarak insanın her daim kendisini geliştirmesi gerektiği düşüncesiyle tecrübeleriniz ve ilgi duyduğunuz alanlarda mutlaka uğraş verin. Verdiğiniz uğraş insandan insana değişse de kesinlikle bir uğraşınız olsun.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda:  Kişisel Blog Nedir ve Kişisel Blog Ne İşe Yarar? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
5
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
7
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir