Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar

En iyi bloglar, Türkiye'nin en iyi blog siteleri, Mutlak fayda sağlayan en iyi blog siteleri bizzat benimde faydasını gördüğüm, halen bana ilham veren bloglardan bahsetmeye çalışacağım.9 dk


77
10 Yorum, 87 Paylaşım, 77 Beğeni

Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar başlığını atma sebebim, ben Yusuf TOKMUÇ – Kariyer ve Gelişim Blogumu oluştururken çok değerli bloglardan ilham aldım. Ayrıca bilgi ve öğretici bloglardan da çok faydalandım. Bundan dolayı bu bloglardan herkesin haberi olsun. Herkes faydalansın istedim.

Benim uzun yıllar önce başladı. Web site oluşturma merakım. Ufak tefek ücretsiz platformlarda uğraşlarım oldu. Hatta web site yapımı ile ilgili bir kaç ücretli platformda da denemelerim oldu.

Kişisel blog denemelerim dışında, engelliler üzerine bilgi paylaşımı yapan blog sitelerimde oldu. Bir tanesi vardı ki, arama motorları üzerinde engelliler ile ilgili can alıcı tüm bilgilerde ön plandaydı. En iyi blog siteleri arasında yer alacak düzeydeydi.

Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon olarak benimsediğim andan itibaren her daim öğrendiklerimi ve edindiklerimi paylaşmak istedim. Bunun da en iyi yolunun bir blog açmaktan geçtiğini düşünmeye başladım.

İşte blog açma hakkında bana ilham veren ve hatta blog açma konusunda adım adım nasıl ve neler yapabileceğimi anlatan önemli bloglardan bahsedeceğim.

Bu yolculukta bana Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglardan bahsetmek istiyorum. Bu vesile ile faydasını gördüğüm bu site sahiplerine hem teşekkür etmek hem de diğer insanlarında bu bloglardan faydalanmasını sağlamak istiyorum.

Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar

Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar başlığı biraz iddialı bir içerik başlığı diyebilirim. Bu başlıkta yer alan bloglar, kesinlikle istatistiki bir veriye dayanmamaktadır. Aşağıda yer alan tüm kişisel bloglar kendi gözlem ve değerlendirmelerim sonucunda oluşturulmuştur.

En iyi bloglar listemi oluştururken:

 • Web site arayüz kullanım kolaylığı
 • Yazım kuralları
 • Anlatımın şekli ve anlatımın bütünlüğü
 • İçeriğin yorumlanma sayısı, ziyaretçi etkileşimi
 • İçerik alıntı mı? yoksa özgün mü?

şeklinde kriterleri göz önüne alarak değerlendirme yapmaya çalıştım. Dikkatinizi çeken bir şey oldu mu? çekmediyse durun.! Hemen dikkatinizi çekmeye çalışayım.

Yukarıda kendi gözlem ve değerleme kriterlerimin hepsinin direkt faydacı bir bakış açısı sonucunda oluştuğu çok açık ve net. Bir blog sayfasının ziyaretçi sayısı ile ilgilenmedim. Seo çalışması ile ilgilenmedim. Blogun Hızı ile ilgilenmedim. Blogun tagları, başlıkları, resim boyutları ile de hiç ilgilenmedim. Dikkat kesildiğim hususların tamamı bir içeriğin ya da blogun direkt faydacı tarafına odaklandım.

Sonuç olarak bizzat benim faydalandığım tüm blogların listesini hangi kriterlere dayanarak hazırladığımı elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Sizlerin de blog açmak, kişisel blog açmak gibi niyetleriniz oluşursa aşağıda yer alan Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar listemden fayda göreceğinizden hiç şüphem yok.

 

En iyi bloglar
En İyi Bloglar Listesi

En İyi Bloglar

En iyi bloglar sıralaması yaparken en iyiden en kötüye ya da en kötüden en iyiye şeklinde sıralamayı doğru bulmadığım için karışık ve rastgele bir sıralama yapmaya çalıştım. Şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum. Arama motorları üzerinde en iyi bloglar, en iyi blog siteleri, en iyi kişisel bloglar şeklinde bir aratma yaptığınızda göreceğiniz listelerin neredeyse hepsi birbirinin aynısı diyebilirim.

Benim oluşturduğum en iyi bloglar listesinde yeni tanışacağınız bloglar olacak bunun garantisini verebilirim. Çünkü, kendi uzmanlık alanım ile ilgili takip ettiğim veya takip etmeye çalıştığım bloglarında olması sebebiyle diğer sitelerin oluşturduğu listelerden ister istemez farklılaşıyor.

Bizzat faydasını fazlasıyla gördüğüm ve takip etmekten keyif aldığım blogları paylaşıyorum.

1- wpmavi.com

Gerçekten wordpress üzerine rehber niteliğinde tek site diyebilirim. Adım adım, tek tek herkesin anlayabileceği bir dilde içerikler üreten, okurlarına mutlak fayda sağlamayı amaçlayan, benimde halen yararlandığım en önemli bloglardan birisi diyebilirim.

Çok abarttın Yusuf hocam, dediğinizi duyar gibiyim.! Kesinlikle hayır.

wpmavi.com’u ve wpmavi.com kurucusu Burak ORAN’ı duymayan yoktur. Diye düşünüyorum. Eğer halen bu siteye girmeyen, denk gelmeyen var ise girmesini istiyorum. Çünkü bu dediklerimin ne denli doğru olduğunu kendi gözlerinizle görmenizi istiyorum.

Ben açık yüreklilikle şunu ifade etmeden wpmavi.com kısmını tamamlamak istemiyorum. Bugün wordpress konusunda bilgim varsa %90’ı wpmavi.com yani kurucusu Burak ORAN sayesindedir. Bizim topraklarımızın meşhur sözü var. “Sezar’ın hakkı sezar’a”

2- hizliadam.com

Profesyonel iş dünyasında daha fazla para kazanmak, kariyer yöntemleri, satış pazarlama teknikleri ve etkili iletişim konularında içeriklerin üretildiği başarılı bir blog.

Hızlı adam blogunu takip ederseniz kelimeler nasıl kurulur. Cümlelerden nasıl paragraflar oluşturulur. Emin olun. Öğreneceksiniz. Hızlı adam kurucusu Bünyamin KAPICIOĞLU oluşturduğu içeriklerin hepsinde insanda hipnotik bir etki yaratıyor.

Okurlarına mutlak fayda sağladığından dolayı en iyi bloglar listemizde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

3- aorhan.com

Türkiye’de blog denildiğinde akla ilk gelen bloglardan birisi Ahmet ORHAN’a ait olan Teknoloji Blogu aorhan.com’dur. Bir çok konuda profesyonel içerikler üreten Ahmet ORHAN, kişisel blogunu çok güzel bir noktaya taşımış isimlerden birisi diyebilirim.

Teknoloji konusunda hem yazılı hem de videolu içerikler üreten aorhan.com, takip edilmesi gereken en önemli bloglardan birisi diyebilirim.

4- temelaksoy.com

Temel AKSOY hocam, benimde uzmanlık alanlarımda yazılar yazması sebebiyle ilgiyle takip ettiğim kişisel bloglardan birisidir.

Marka danışmanı ve konuşmacı olan Temel AKSOY, marka, tüketici davranışları, yönetim ve liderlik, marka danışmanlığı konularında içerik oluşturduğu başarılı bir kişisel blog sayfasıdır. temelaksoy.com uzun yıllardır internet mecrasında olması ve başarılı içerikler üretmesi nedeniyle bilinirliği yüksek bir kişisel blogdur.

Yazdığı içeriklere ilgisi olanların kesinlikle takip etmesi gereken yüksek fayda sağlayan en iyi bloglardan birisidir.

5- bakikaracay.com

Mesleği ve işi gereği Avrupa Birliği projeleri, yöneticilik ve yetişkin eğitimi alanlarında çalışan Baki KARAÇAY, mesleği ve işi dışında da uzun yıllardan beri fotoğraf, bilgisayar, web, kayak, bağlama (halk müziği) gibi birçok konuyla da ilgilenmektedir. bakikaracay.com kişisel blogunda da mesleği ve ilgi duyduğu alanlarda içerikler paylaşmaktadır.

Baki KARAÇAY’a ait bu kişisel blog, eğitici ve öğretici  tarafı ile ön plana çıkıyor. Web site arayüzü temiz, yazdığı yazıları ise anlaşılır her şeyden önemlisi de her içerik okurlarına fayda sağlıyor. Bundan dolayı listemde yer almayı fazlasıyla hak etti diyebilirim.

6- banucakar.com

Profesyonel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin Kişisel Kariyer Markalama (Career Branding) ajansının kurucusu ve sahibi olan Banu ÇAKAR, hem yazılı hem de videolu içerik üreten değerli blog yazarlarından birisi diyebilirim.

Benimde kendi alanımdan birisi olması sebebiyle son derece yararlandığım kişisel bloglardan olduğunu ifade etmek istiyorum. Okurlarına ve izleyenlerine mutlak fayda sağlamayı amaçladığından dolayı bu listede olmayı hak ediyor.

Takipte olmanızı tavsiye ederim.

7- yirmilerim.com

Bir çok farklı konuda içeriğin yer aldığı, değişik tarzda anlatımın olduğu kişisel bir blog sayfası desek yanlış olmaz. Burag HANÇER tarafından kurulan bu kişisel blogda, Burag HANÇER kendine özgü anlatım tarzıyla, oldukça akıcı içerikler ortaya çıkardığını söyleyebilirim.

Benim kişisel blog açma serüvenimde bana ilham veren önemli isimlerden birisi diyebilirim. Takip etmesi keyifli olan bu kişisel blog sayfasını favorilerinize almanızı tavsiye ederim.

8- ikcafe.net

ikcafe.net, insan kaynakları danışmanı, eğitmeni olan Sinem IŞIK trafından kurulmuş bir blog sayfasıdır. ikcafe.net ile blog yazarlığını da ön plana çıkaran Sinem IŞIK, oluşturduğu faydalı içerikler ile okurlarına mutlak fayda amaçlayan değerli bloglardan diyebilirim.

Kendi alanım ile ilgili öncü isimlerden olan Sinem IŞIK, benimde faydasını gördüğüm ve halen bir çok konuda yararlandığım alanında öncü isimlerden birisidir.

Kesinlikle takip etmenizi tavsiye ederim.

9- bloggokhantekin.com

bloggokhantekin.com Gökhan TEKİN’in, kişisel blog, blog ipuçları, blog tüyoları, kitap yorumları, film yorumları ve güncel konular ile ilgili düşüncelerini paylaştığı kişisel blogudur.

Bu kişisel blog sayfasında benzersiz içerikler görmek mümkün diyebilirim. Başarsını kanıtlamış bir blog sayfasıdır.

10- sizvebiz.blog

sizvebiz.blog: 3 ya da 4 yıl önce fark ettiğim çok değerli blog sayfalarından birisidir. Site kendisini “Yazarların Buluşma Adresi” olarak tanımlamaktadır. sizvebiz.blog aynı zamanda bir sosyal içerik platformu özelliği de taşımaktadır.

Üye olmanız durumunda listelerinizi, anketlerinizi, serbest çalışmalarınızı yazı ekle özelliği ile ekleyebilir ve arkadaşlarınız ile de paylaşımda bulunabilirsiniz. Kurucusu ile bizzat mail yolu ile tanışma fırsatı buldum. Kendisi çok yardımsever ve girişimci bir ruha sahip olduğunu da söylemeden geçmek istemedim.

sizvebiz.blog ile mutlaka tanışmanızı ve takipte kalmanızı isterim. Okurlarına fayda amaçlayan bloglardan…

11- engelsizseyyah.com

Engelsiz seyyah, mutlak fayda sağlayan en iyi blog siteleri arasında en önemsediklerim arasında olduğunu söyleyebilirim. Çünkü direkt ne amaçla kurulduğu belli ve hitap ettiği kesime fazlasıyla yarar sağlayan bu blogun öncelikle kurucusunu Levent Karagöz’ü tebrik ederek başlamayı doğru buluyorum.

Başta tekerlekli sandalyeliler olmak üzere tüm engelliler gezi ve seyahatlerinde çok zorluk yaşıyor. İnanın bende %85 düzeyinde görme engelli birisi olarak gezi ve seyahatlerde erişilebilirlik anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyorum.

İşte engellilerin daha erişilebilir bir tatil ve seyahat yapmaları amacıyla kurulan bu blogu takip etmenizi şiddetle öneriyorum.

12- blogacmak.com

Kodlamadan ve teknik işlemlerden anlamayanlar için eşsiz bir site diyebilirim. Web site kurmak, kod yazmak ve diğer tüm teknik işlere ilgi duymayan fakat blog yazmak isteyen kişiler için rehber niteliğinde bir site.

Mehmet Erbay’a ait bu rehber sitede, bloglama ile ilgili hiç bir teknik bilgiye gerek olmadan kolayca kişisel blogunuzu yönetebilmeniz için  özgün makaleler ve blogger ipuçları bulabilirsiniz. Sade ve anlaşılır bu site ile, hayalini kurduğunuz kişisel blogunuzu çok rahat oluşturabilirsiniz.

13- yusuftokmuc.com

Mutlak fayda sağlayan en iyi blog siteleri: en iyi bloglar başlıklı yazımda, kendime de yer vermem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, Yusuf TOKMUÇ – Kariyer Gelişim Blogu adı altında açmış olduğum kişisel blogumda: İş dünyasına dair kariyer, gelişim, yönetim, liderlik ve farkındalık konularında başta engelliler olmak üzere herkesi kapsayacak şekilde içerikler üretmeye çalışıyorum. Elimden geldiğince de oluşturduğum içeriklerin benzersiz ve özgün olmasına özen gösteriyorum.

Bu listede olmayı sonuna kadar hak ettiğime inanıyorum. Nitekim, Türkiye’nin lider bloglarından biri olan Bünyamin kapıcıoğlu’na ait hizliadam.com’un “En İyi Bloglar | Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri” başlıklı içeriğinde yer almayı başardım.

Başarmak diyorum. Çünkü, böyle bir listede yer almak çok değerli ve başarılı sayılmanın çok önemli kriteri diye düşünüyorum.

Not: Bu liste herhangi bir resmi nitelik taşımamaktadır. Tamamen kendi gözlem ve değerlendirmelerim sonucunda oluşturulmuştur. Bu liste zamanla değişebilir. Eğer sitenizi fark etmediğimi, es geçtiğmi düşünüyorsanız bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Mutlak Fayda Sağlayan En İyi Blog Siteleri: En İyi Bloglar konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
20
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
20
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

10 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çok faydalı bir çalışma olmuş. kurucusu olduğum “engelsizseyyah.com” olarak listede olmak ve böylece daha geniş kitlelere ulaşmak çok olumlu. Zaten tüm amacım burada yer alan yazıların tüm engelli insanlara ulaşması ve faydalı olmasıdır. Site ile ilgili yorumlarınıza aynen katılıyorum. Sevgiler sunarım.

  1. Levent hocam, tekrar böyle başarılı bir blog kurduğunuz için tekrar tebrik ederim. Herkes gezmeyi seviyor. Ancak herkes sizin yaptığınız gibi fayda amaçlı bir çalışma içerisine girmiyor. Başarılarınızın devamı dilerim. Sevgi ve saygılarımla…

 2. Yusuf bey merhaba, listenizde değerli önerileriniz arasında tarafıma da yer verdiğiniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. İlgilileri için faydalı bir içerik oluşturmuşsunuz. Ellerinize sağlık. Selamlarımla,

  1. Banu hanım, yaptığınız iş ve başarılı üretimlerinizden dolayı her daim takip ettiğim ve takdir ettiğim bir isimsiniz. Değerli çalışmalarınızın devamını diliyorum. Kendinize iyi bakın.

 3. Yusuf bey yeni bloğunuz hayırlı uğurlu olsun. Liste de Siz Ve Biz BLOG olarak bulunmaktan dolayı teşekkür ederiz. Sizi ve tanıştırdığınız diğer blogları takip ediyoruz. Yeni yazı ve içeriklerinizi merakla bekliyoruz.

  1. Değerli sizvebiz.blog kurucusu Ümit Bey, sizle tanışmaktan çok memnun olduğumu tekrar tekrar belirtmek istiyorum. Takipte kalacak olmanız beni ayrıca mutlu eder. Kendinize iyi bakın.

 4. Emeğine sağlık, blogları inceledim. Gerçekten hepsi güzel ve emekle hazırlanmış siteler. En iyi bloglar listesi güzel olmuş. Teşekkürler…

  1. Öncelikle merhabalar, Sezer bey
   Bu içeriğimde gerçekten bana ilham veren ve bana mutlak fayda sağlayan blog sitelerinden bahsetmeye çalıştım. En iyi blog sitelerini bu şekilde sıraladım. Umarım faydasını görürsünüz. Beğenmenize ayrıca sevindim.