Hayır Diyebilmenin Büyüleyici Gücü

Hayır demek bize ne kazandırır? Hayır demek neden bu kadar önemli? Hayır Diyebilmenin Büyüleyici Gücünü keşfedin.6 dk


55
2 Yorum, 65 Paylaşım, 55 Beğeni

Hayır demek, hayır diyebilmek neden önemli? Hayır demek neden bu kadar zor? Hayır diyebilmek bize ne kazandırır? Nasıl hayır denir ve denmelidir? Bu soruların hepsine bu içeriğimde yanıt vermeye çalışacağım. Hayır diyebilmenin büyüleyici gücü ile ilgili anlatımda bulunacağım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Hayır diyemeyenlere sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Yıllarca çok ağır düzeylerde olmasa da bende hayır diyemeyenlerdendim.

Bu durumu bizzat yaşamış ve bu durum ile ilgili ise eğitimler almış birisi olarak hayır diyebilmeyi bir de benim bakış açımdan okumanız için ele almaya çalışacağım.

Gelin, konuya tam olarak başlamadan önce sizde hayır diyemeyenlerden misiniz? mini bir test ile bunu öğrenelim. Öncesinde test nasıl olacak bundan bahsetmek istiyorum. Test, iki seçenekli cevapları olan sorulardan oluşacak.  Bu soruları sadece evet ya da hayır olarak cevaplamanız yeterli.

1-Hayır demekten korkuyor musun?

Evet ya da Hayır

2-Hayır dediğinde ayıp olur diye mi düşünüyorsun?

Evet ya da Hayır

3-Hayır dediğinde kabul görmezsin değil mi?

Evet ya da Hayır

4-Hayır dediğinde karşındaki kırılır değil mi?

Evet ya da Hayır

Bu basit ama hızlı testimizde hepsine ya da birden fazlasına evet yanıtını verdiyseniz. sizde hayır diyemeyenlerdensiniz.

Hayır Diyebilmenin Büyüleyici Gücü

İnsana mutlu yalnızlık sağalayan, özgürlüğün tadını yaşatan, özgüveninizi arttıran bu hayır diyebilmenin büyüleyici gücünü bir hikaye ile somutlaştırmak istiyorum. Ne derece önemli dikkat çekmek istiyorum.

 

Hayır Diyebilmek

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Eyaletlerinde toplu taşımalarda uygulanan ırkçılık nedeniyle siyahilerle beyazlar otobüslere ayrı kapılardan biniyorlardı. Kendilerine ayrılmış ayrı yerlere oturuyorlardı.

1955 yılında Rosa Parks bir gün Montgomery’de otobüse bindi. O otobüste ise bir beyaz, beyazlara ayrılan yerde yer bulamayınca, siyahilere ait kısımda oturmakta olan Rosa Parks’tan koltuğundan kalkıp kendisine yer vermesini söyledi. Şoför de kalkması için uyardı ama Parks yerinden kalkmadı ve reddetti. Tutuklandı ve hapse girdi. İşte Rosa Parks’ın bu kararlı “hayır”ı Amerika Birleşik Devletlerin’de siyahların otobüslerde beyazlar ile aynı haklara sahip olmasını sağlayan direnişin başlangıcı oldu.

Bir kelime nelerin başlangıcı oldu. Tabii ki  sadece o kelime kendi başına değil, o kelimenin bir insanda resmen vücut bulması olayları nerelere sürükledi.

Muhtemelen hiç birimiz hayatımızda Rosa Park’ın yaşadığı kadar büyük bir olay yaşamayacağız. Ancak mutlaka bir çoğumuz istemediğimiz bir şeyi başkalarının dayatması ile yapmak zorunda kalmışızdır. Peki, dayatmalar sonucunda maruz kaldığımız olaylar karşısında hayır diyebildik mi.? Biz daha bu soruyu görünce kala kaldık.

İşte, Rosa Park hayır diyebilmenin büyüleyici gücü ile tarihe adını yazdırdı ve ötekileştirilmenin karşısında durabildi. Biz hayatımızın içerisinde ki ufak tefek olaylar karşısında dahi hayır diyemezken o büyük bir ırkçılık karşısında direndi.

Düşünün. Kişinin sürekli olarak kendi istediklerini değil de; eş, dost, akrabalarını yani çevresindekilerinin istediklerini yerine getirdiğini, ne kadar zor değil mi? Böyle bir durum genel olarak “hayır diyemeyen” insanı ruhsal bunalımlara sürükler.

Neden Hayır Diyemiyorum?

Evet, hayır demekten daha mı kolay? Hayır diyebilmek istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Peki, neden hayır diyemiyorum?

Hayır diyebilmenin, hafife alınmayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşam kalitemizi bozan bu durum ile neden sürekli karşı karşıya kalıyoruz.? Hayır diyememenin o kadar çok nedeni olabilir ki, ben bu içeriğimde hayır diyememe nedenlerinin en genel olanlarını sıralamaya çalışacağım.

 • Dışlanma korkusu
 • Karşısındakinin kalbini kıracağını düşünme
 • Suçluluk duygusu
 • Kabul görme isteği
 • Sevgi eksikliği
 • Maddi bağımlılık
 • Bilgi ve kültür düzeyi
 • Takdir edilme arzusu

gibi bir çok sebep hayır diyebilmeyi zorlaştırıyor.

Nasıl Hayır Diyebilirim?

Anlıyorum sizi, gerçekten hayır demek zor. Ancak yıllarca benimde yaşadığım bu durumu çözebilmenin en önemli algısal sorunun: hayır dediğimizde olayı değil de; hayır dediğimiz insanı reddetmiş gibi düşündüğümüzden kaynaklanıyor.

Hayır dediğimizde sadece o olayı veya durumu reddetmiş oluyoruz. Rahat olun. Hayır dediğimiz kişiyi reddetmiyoruz. Kısaca karşınızdaki insana değil, onun isteğine “Hayır” dediğinizi unutmayın.

Nasıl hayır diyebilirim. Şeklinde arama motorlarında arama yaptığınızda göreceğiniz sonuçlar hep aynı kalemden çıkmışcasına benzer yazılardan oluşuyor.

Hayır diyebilmenin 10 adımı, İşte size hayır diyebilmek için 8 yöntem, Hayır demenin yolları, Adım adım hayır nasıl söylersin. Gibi gibi başlıklar dahi birbirine benziyor.

İşin açığı ben bu durumun taktik, teknik, yol ve yöntemler ile karmaşık bir şekilde çözülebileceğini düşünmüyorum. Ben bu nokta karmaşadan uzak bir şekilde hayır nasıl denir bunun üstünde durmaya çalışacağım.

Hayır demenin yolu, yöntemi, taktiği ve tekniğini bırakın. Evet ya da hayır cevabını vermek durumunda kaldığınız anda sakin olun. Hayır kelimesinin de evet gibi bir cevap olduğunu unutmayın.

Sadece burada dikkat etmemiz gereken bir kaç şey var. Şöyle: Hayır demekte evet gibi bir yanıt olsa da yine de üslubunuza dikkat etmeniz önemli. Çünkü, hayır söylemek sizin için ne kadar zor ise hayır duymakta maalesef insanlar açısından o denli zor.

Bunun için hayır cevabını verirken her türlü duruma anlayışlı olduğunuzu karşı tarafa hissettirin. Hayır derken kısa ve net sebebini açıklayın. Direkt hayır kelimesinden ziyade kibar ve nazik bir şekilde ifadeler seçmek daha önemli diye düşünüyorum. Örneğin: “bugün gelmeyi düşünmüyorum. Diğerinde katılmaya çalışacağım.”

Hayır Demek Bana Ne Kazandırır?

Hayır demenin neler kazandıracağı ile ilgili en somut örnek Rosa Parks’ın yaşamı desek yanlış olmaz. Tarihte bu ve buna benzer bir çok kişilik ve yaşanmışlık var.

Bireysel olarak kendimden örnek verecek olursam, ben ilk hayır diyebildiğimde kuş gibi oldum. İnanılmaz rahatladım. Reddettiğim için değil, hayır cevabı verebilmekte güzelmiş, rahatladım.

Hayır demek bize orta ve uzun vadede zamanımızın ne kadar değerli olduğunu, kendi önceliklerimize ne kadar önem veren bir insan olduğumuzu gösterdiği için bize saygı kazandırır.

Hayır diyebilmek sizi evet esaretinden kurtaracağından dolayı özgür olduğunuzu yeniden anlayacaksınız. Hayır dediğiniz ilk anda özgüven tazeleyeceksiniz. Hayır kelimesini söyleyebilmek öyle değerli bir şey ki, insanın üstünde ki yükünü alır.

Böyle güzel bir olumlu davranışı kazanmanız ve hayır diyebilmenin büyüleyici gücü ile tanışmanız umuduyla…

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Hayır Diyebilmenin Büyüleyici Gücü konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
5
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
6
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hayır diyebilmenin büyüleyici gücü ile ilgili anlatımınızı okudum. Keşke herkes rahatça hayır diyebilme bilgi ve kültür düzeyine sahip olsa. Böyle bir toplum yok ki, nedersek diyelim. Her şey yaşadığımız yerlerde alakalı….

  1. Rıza bey merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkürler. Doğru söylüyorsunuz. Hayır demeyi bilsek de toplumun bu konuda yeterli bilgi ve kültür düzeyine sahip olması gerekir. Yine de her ne olursa olsun. İstemediğiniz şeyleri sırf hayır diyemediğiniz yapmak zorunda kalmamanız dileğiyle…