İş Yaşamında Motivasyonunuzu Düşüren 12 Negatif İnsan Tipi

Herkes para kazanabilmek amacıyla bir umut iş yaşamına atılıyor. Bu çalışma yaşamında her türlü insana rastlamak mümkün. İşte, iş yaşamında motivasyonunuzu düşüren 12 negatif insan tipinden bahsetmeye çalışacağım.7 dk


82
93 Paylaşım, 82 Beğeni

Günlük yaşantınız içerisinde beş dakikanızı dahi ayırmayacağınız insanlarla iş yaşamında mesai harcamak zorunda kalabiliyorsunuz. İşte, bunun adına profesyonel yaşam deniyor. Gelin.! benim gözümden İş yaşamında motivasyonunuzu düşüren 12 negatif insan tipini inceleyelim.

Yıllardır çalışma yaşamı içerisindeyim. Her türden insanla çalışma fırsatı bulduğumu düşünüyorum. Fırsat, diyorum. Çünkü, her karşılaştığınız insan,  birer deneyim.

“Hepimiz, gördüğümüz kadarız.”

Ben çalışma yaşamı içerisinde her ne kadar çeşit çeşit insana denk geldiğimi söylüyor olsam da eminim daha neleri vardır. Bunları söylerken kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Çünkü, kimseye kötü insanlardı diyemem ayrıca demekte doğru değil. Çünkü, her insan kendine özgüdür. Şahsına münhasırdır.

Ancak, gerek günlük yaşamda gerekse iş yaşamında bazı insanlar kendilerine özgü tavırları nedeniyle resmen enerjilerimizi emerler. İşte, bu içeriğimde iş yaşamında motivasyonunuzu düşüren 12 negatif insan tipinden bahsetmeye çalışacağım.

“Motivasyonunuzu Düşüren Negatif İnsanlar,” Derken.

Her insanın etrafında çevresini saran bir enerji ağı vardır. Gözümüzle göremediğimiz bu enerji ağının adı “aura” dır. Özellikle bir çok insanın birlikte yaşadığı ve çalıştığı ortamlarda, insanlar birbirlerinin auralarından etkilenmemeleri mümkün değildir.

Bazen öyle şeyler olur ki, hepimiz mutlaka yaşamışızdır. İlk defa girdiğiniz bir yerde hiç konuşulmasa dahi kendinizi bir halsiz ve bitkin hissedersiniz. İşte, bu o ortamdan aldığınız negatif enerjinin sonucudur.

Böyle bir negatifliği yani olumsuz bir ortamı iş yaşamınızda sürekli yaşadığınızı bir an düşünün, belki de bu durumu düşünmenize gerek dahi yok. Çünkü, çalışma yaşamı içerisinde bu tarz motivasyon düşüren durumlar ile sürekli karşılaşıyoruz.

İş yaşamında motivasyonunuzu düşüren çok çeşitli durumlar ve unsurlar olabilir. Bu içeriğimde, motivasyonunuzu düşüren bizi sürekli geriye çeken insan profillerini ele alacağım.

İş Hayatında Motivasyonunuzu Düşüren 12 Negatif İnsan Tipi

1-Kendini Vazgeçilmez Sananlar

Bu tiplerle iş yerlerinde çok sık karşılaşırız. Bunlar  kendilerini resmen bulunmaz hint kumaşı sanarlar.

“Ben olmasaydım. Bu işler nasıl yetişecekti.” “Arkadaş, bir izne ayrıldım. Arayan, arayana rahat veren yok.”

Bu ve buna benzer cümleleri, kendini vazgeçilmez görenlerin ağzından sürekli duyarsınız. Sanırsın onun yaptığı işler, o işe girene kadar yapılamadı. Benim bu noktada çok sevdiğim bir söz var.  Biraz arabesk olabilir. Ama yinede şuan için çok uygun olduğunu düşündüğümden söylemek istiyorum.

“Mezarlıklar kendini vazgeçilmez sanan insanlar ile dolu.” Hiç birimiz vazgeçilmez değiliz. Olmamız da mümkün değil. Ayrıca son olarak şunu da söylemek istiyorum. Bu tipler, hiç bir zaman bilgi paylaşımı yapmazlar. Bundan dolayıdır ki, izne gittiklerinde aranmak ve insanları kendilerine gebe yapmak isterler.

Çünkü, bu insanlar hayatta bulundukları yer ile varlar.

2-Sürekli Mağduru Oynayanlar

Ben bu tipleri manipülatör olarak tanımlıyorum. Çünkü, daima mağdur olmak ya da daha doğrusu öyle gözükmek, pek çok avantajı beraberinde getiriyor.

Nasıl mı? Acele etmeyin. Hemen anlatıyorum

Mağdur insan, bir şekilde başkalarının eleştirilerinden kendini korur. Ne yaparlarsa yapsınlar, başkalarının merhamet ve anlayışını görürler. Hatta mağdur olduğu düşünülen kişinin yaptıklarını sorgulamaya cesaret eden kişi, duyarsız ya da katı yürekli olarak görülür.

Güçlü olmak sorumlukları, sorumluluklar ise savaşmayı beraberinde getirir. İş yaşamı içerisinde bu tipler, zayıf görünerek sorumluluktan kaçmaya çalışırlar. Herhangi bir sorumluğu olmayanın ise mücadele etmek ve savaşmak gibi dertleri yoktur.

Anlatırken bana dahi güzel geldi. Oh! sorumluluk yok. Mücadele etmek ve savaşmak yok. Eleştiri bile yok. Süpermiş…

3-Satış Pazarlamacılar

Bu tipleri, her  ne kadar iş yaşamında motivasyonu düşüren olarak ele almış olsam da aslında benim hayranlık duyduğum insanlar diyebilirim.

Hepimiz iş yerlerinde rastlamışızdır. Koridorlarda elinde evrakla bağıra bağıra gezen, yaptığı işi diğer kişilere ve ofislere de duyurmaya çalışanları.

Ben neden hayranım bu insanlara biliyor musunuz? Çünkü, hepimiz için önemli olan ve hayatımızın her aşamasında fayda sağlayacak üç aşamayı çok iyi yapıyorlar. İşte bu çok önemli üç unsurlar Tanıtım, Pazarlama ve Satış.

En az işi onlar yaparlar ama en fazla işi onlar yapıyor gibi görünürler.

Bu durumu daha somutlaştırmak gerekirse: Televizyonda bir dizi izliyorsunuz. İzlediğiniz bu dizide kimi başarılı buldunuz diye bir soru yöneltsem size ne cevap verirsiniz. Çok basit olduğunu düşünerek eminim ya başrol oyuncularından birisini ya da yan rollerde oynayanlardan birisini söylersiniz değil mi.? Aslında o dizinin arka planında kimler var kimler…

Neden izlediğiniz dizinin en başarılı kişisi sizin için başrol ya da yan rollerde oynayanlardır. Çünkü, kamera önünde onlar vardır.

4-Dinozorlar

İş yerlerinde dinozor kavramını genelde kendini geliştirmeyen, değişen koşullara ayak uyduramayan, elinden geldiğince tüm yeniliklerin karşısında duran tiplere denir.

Bu kişilerden istisnasız her iş yerinde bulunur. Her toplantıda, her ortamda size eski dönemlerini hatırlatarak motivasyonunuzu düşüren bir tavır içerisinde olacaklardır.

5-Yalakalar

Baştan söylüyorum. Biraz ağır bir tanımlama farkındayım. Şimdiden kimse kusura bakmasın. Çünkü, bu tipler her ortamda varlar. Daha doğrusu her ortamda bir şekilde yer buluyorlar. Maalesef, yalakalığın bir karşılığı her daim vardır.

Neden mi? Çünkü,

Yalakalık, bir çok kişinin motivasyonunu düşüren bir tavır olsa da bir kaç kişinin de motivasyonunu arttıran bir tavır olduğundan her yerde bir şekilde kabul görüyor.

Bu tipleri, sürekli patron ya da yöneticilerin yanında görünme çabasında olduğunu görürsünüz. Onlara olağanüstü saygı ve sevgi gösterirler. Onlarla sürekli ortak bir payda da buluşmaya çalışırlar.

İtici bu tipler ile çalışmak zordur.

6-Kendini Uyanık Sananlar

Bu özelik bir insan için aslında çok önemlidir. Çünkü, hayatın değişen koşulları karşısında insanın kendisini sürekli uyanık tutması bir zorunluluktur.

İnsanın kendisini uyanık tutması başkadır. Kendisini uyanık sanması ve en uygun tabirle belirli cinlikler yaparak başkasına zarar verecek düzeyde kendini uyanık zannetmek başka birşeydir.

İş yaşamında kendini uyanık sananları anlamak çok da zor değil. Kendini uyanık sananların iş yerlerinde sürekli söyledikleri ve sığındıkları çok basit bir kaç cümleler var.

“Ben daha önce bu işi hiç yapmadım.” “Öylemi, demek ki  tam o kısmı kaçırmışım ya!”

İş yaşamında bu tiplerin yanınızda olması motivasyonunuzu düşüren unsurlardan birisidir.

7-Dedi-Kodu Severler

Bu özellik biraz genetik biraz da öğrenilmiş olduğundan terk edilmesi zordur. Bu karakterler evde de, okulda da, iş yerlerinde de hep aynıdır. İnanın değişmezler. İşleri güçleri dedi kodu diyebilirim.

Bu kişiler, bir gün koridordan geçen birinin topuklu ayakkabısına takılırlar, bir gün koridordan geçen bir kişinin konuşma şekline takılırlar, bir gün ise hiç alakasız bir durumu kafaya takarlar. Onlar için önemli olan kişi ya da olaylar değildir. Bu kişiler sürekli konuşmak, sürekli beyinlerini meşgul etmek isterler.

Bunu söylerken kesinlikle bir masumiyet yaratmaya çalışmıyorum. Çünkü, dedi kodunun olumlusu da olumsuzu da yani her türlüsü de bulunduğu ortamda ki insanlara zarar verir. Çok tehlikelidir.

8-Olmazcılar

Bu tipler yani bu insan topluluğu bir şeyin nasıl olmayacağı üzerine düşünür ve kurgular yaparak hayatlarını sürdürenlerdir. Olmazcılar, bir durum veya olayı 360 derece ele alırken, bir noktaya kadar faydalıdır. Ancak kontrol ellerine geçerse, kurum içinde ne iş iyileştirme ne inovasyon ne de büyüme gerçekleşemez. Çok tehlikelilerdir.

9-Sürekli İsyan, Sürekli Şikayet Edenler

Bu tipler çalıştığı yerlerde yaşanabilecek her türlü değişime, kendi kontrol alanları daralabileceği riski nedeniyle karşı olanlardır. Öğrenmek, anlamak istemezler. Yapılan hiçbir çalışmayı da beğenmezler. Onların elinde etrafa takılacak bir düzine kulp her zaman vardır.

Bu insanların sürekli beğenmez tavırları, her şeyden memnuniyetsiz oluşları hatta her şeye isyanları etrafında bulunan iş arkadaşlarının motivasyonu düşürecektir.

10-Sürekli Kendi Menfaatini Ön Planda Tutanlar

Bu şuana kadar saydıklarım arasında en üzücü olanlarından birisidir. Bu insanların, kendi personelleri her şeyin önündedir. Bu insanlar, parasal işlerde her zaman en öndelerdir. Bu insanların, yaptığı işler her daim en önemli olandır.

11-Ben Biliyordumcular

Bu tipler bir şeyler yaşanırken susarlar, genelde fikir beyan etmezler, çekimser kalırlar. Ne zaman ki bir şeyler olumsuz yönde evrilmeye başlar, o zaman konuşmaya başlarlar ve ilk söyledikleri cümle “Ben biliyordum” olur.

İşte tamda bu noktada bu insanlara “Madem biliyordun, neden söylemedin?” deme gereği duyuyor insan.

12-Her Şeye Alınan veya Sürekli Küsen Kişiler

İş yaşamında bu tip insanlar, yorucudurlar. Etrafındakileri gösterdikleri tavırla sürekli temkinli olmak zorunda bırakırlar. Çünkü, ne zaman neye alınacaklarını bilemezsiniz. Hatta bazen bir bakarsınız. Ne selam ne sabah.

Ben böyle olduğu zaman içimden bağırmak geliyor.” Burası kreş mi? kardeşim” diye. Kreş çocukları dahi bunu yapmaz diyesim geliyor.

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: İş Yaşamında Motivasyonunuzu Düşüren 12 Negatif İnsan Tipi konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
13
Beğen
İlginç İlginç
1
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
12
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir