Gelişiminize Katkı Sağlayacak En Etkili Online Eğitim Platformları

Bu içeriğimde bizzat deneyimlediğim online eğitim platformları arasında gelişiminize katkı sağlayacak en etkili online eğitim platformlarından bahsetmek istiyorum.5 dk


87
2 Yorum, 97 Paylaşım, 87 Beğeni

Aldığımız diplomaların kendi başına artık hiç bir anlamı yok. Artık diploma yeterli değil, 21. Yüzyıl yetkinlikleri şart.! Bundan dolayı bizzat deneyimleyerek tecrübe ettiğim gelişiminize katkı sağlayacak en etkili online eğitim platformlarını anlatmak istiyorum.

Günümüzde diploma sahibi olmak kendi başına yeterli değil çünkü, teknolojinin gelmesiyle bilgi çok hızlı bir hale geldi. Bilgi her yerden öğrenilebilecek bir durum halini aldı. Bilgiyi aktarım yöntemleri değişti. Eskinin yöntemiyle eğitim veren okullar bu dönemin piyasa beklentilerini karşılayamıyor.

Bundan dolayı piyasada iş bulabilmek veya belirli bir noktaya gelebilmek için sürekli gelişim içerisinde bulunmak önemli. Öğrenciyken veya mezun olduktan sonra kurs ve seminerlere kısaca belirli eğitimlere katılmak gerekiyor. Bunları belgelendirmek ise kariyer yolculuğumuzda önemli rol oynuyor.

Sürekli gelişmeyi seven birisi olarak bugüne kadar çok fazla kurs, seminer ve eğitime katıldım. İşte, bu içeriğimde sizlere bizzat deneyimleyerek tecrübe ettiğim ve sonununda memnun kaldığım online eğitim platformlarından bahsetmek istiyorum.

Online Eğitim Platformları, İşe Yarıyor Mu?

Günümüzde neredeyse herkes bir üniversiteye girip mezun oluyor. Önlisans veya lisans derecesine sahip olmanın hiç bir önemi kalmadı. Üniversite diplomasının yeterli olmadığı bir zaman dilimindeyiz. Artık, herkesin bir başkasından farklı olması zorunlu hale geldi.

Kişisel özelliklerimizin veya almış olduğumuz diplomanın yanı sıra 21. Yüzyıl yetkinliklerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bir insanın kendini bir başkasından farklı kılabilmesi için yapması gerekenler var.

İşte, diplomanızı ve kendinizi daha etkili ve daha çabuk kabul ettirebilmeniz için sürekli gelişime yönelik eğitimler almak ve bunları da belgelendirmek çok önemli.

Teknolojinin gelişmesiyle eğitimlerde dijitalleşmeye başladı. Artık, bilgiye ulaşmanın tek yolu dört duvar arasında bulunan ve karşımızda bir bilenin bulunduğu okullar değil, bilgi artık her yerden gerek senkron gerekse a-senkron öğrenilebilecek düzeyde olmaya başladı.

Bundan dolayı online eğitim platformlarının kalitesi artmaya, verdikleri eğitimlerin geçerlikleri ise kabul edilmeye başladı.

Peki, En Etkili Online Eğitim Platformları Hangileridir?

Bu içerik hiç bir şekilde reklam veya sponsor içermemektedir. Bunu neden söylüyorum. Şunun için: Kimsenin etkisi ve tesiri altında kalmadan yazıyorum. Tamamen objektif duygularla tavsiye etmeye çalışıyorum.

Aşağıda isimlerini yazdığım online eğitim platformları tamamen benim tarafımdan bizzat deneyimlenmiş ve sonucunda ise memnun kalınmış olanlardır. Ben bir çok yerden online eğitim aldım. Sizlere sadece beğendiklerimi ve memnun kaldıklarımı derlemeye çalıştım.

Not olarak şunu da belirtmek istiyorum. Piyasada çok sayıda senkron veya a-senkron şeklinde seminer, kurs v..b. eğitimler veren ve bu eğitimleri tamamlamanızın ardından ise  sertifika düzenleyen online eğitim platformu var. Aşağıdaki listeyi düzenlerken sadece deneyimlediklerim arasından seçmeye ve derlemeye çalıştım. Bizzat eğitim aldıkça ve memnun kaldıkça listeyi tekrar güncellemeyi düşünüyorum.

Yukarıda da anlatmaya çalıştığım üzere günümüz dünyasında sürekli gelişime açık olmamız zorunluluk halini gelmiştir. Bilgiye insanlık tarihinin hiç bir döneminde olmadığı kadar kolay erişebiliyoruz.  Gelin, teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşen eğitimden faydalanalım. Kendimize değer katalım.

İşte, En Etkili Online Eğitim Platformları

1-Udemy

Bir çok şey hakkında bilgi edinebileceğiniz online eğitim platformudur. Udemy içerisinde 100.000’den fazla kurs mevcut. Udemy’de hem Türkçe hem de İngilizce eğitimlere ulaşmak mümkün. Türk girişimci tarafından kurulan bu online eğitim platformu kampanyaları ve indirimleriyle ön plana çıkıyor.

Udemy’de alacağınız her eğitimin sonunda sertifikada veriliyor. Üstelik dilerseniz uzman olduğunuz alanda eğitimde verebiliyorsunuz.

2-Vizgo Akademi

“2005 yılından beri, güçlü içerikleriyle ve profesyonel ekibiyle faydalı, öğretici ve eğlenceli eğitim videoları üreten bir öğrenme platformudur. Daha eğitimli ve daha çok okuyun bir ülke için yola çıktık.” şeklinde kendilerini tanımlayan vizgo akademi, izgören akademi iştiraki diyebilirim.

Bu online eğitim platformunda eğitimler diğer platformlara nazaran daha kısa videolar içermektedir. Burada üretilen içeriklere ödeyeceğiniz tek bir ücret ile sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca içerikleri başarılı bulduğumu söyleybeilirim.

3-Liderlik Okulu

“Geleceğin Liderlerini Yetiştiriyoruz” sloganı ile yola çıkan bu online eğitim sitesinde oldukça fazla seçenek bulabilirsiniz. Uzun zamandır bu sektör içerisinde yer alan liderlik okulu, online eğitim ve verdiği sertifikaların geçerliliği noktasında kendini kanıtlamış online eğitim platformlarından birisi diyebilirim.

4-Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği

Toplumumuzun daha sağlıklı bireylerden oluşması ve psikoloji terim ve kavramlarına daha fazla hakim olması, orta ve yüksek okul öğrencilerinin derslerine faydalı olmak ve psikoloji bilimini halkımıza sevdirerek “psikolog ve psikiyatrist” bilincini aşılamak, kişilerin uzmanlara danışma bilincini şevk etmek, arttırmak ve bu uzmanlardan daha fazla yaralanmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur.” şeklinde tanımlayan Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği, bu amacını yerine getirmek için ise online eğitimler düzenliyor.

Bu dernek üzerinden alacağınız eğitim ve sertifikaların kaliteli ve etkili olduğunu söyleyebilirim.

5-İstanbul İşletme Enstitüsü

Türkiye’nin en büyük online eğitim platformu olma mottosuna sahip İstanbul İşletme Enstitüsü’ne bağlı platform, sektörde aktif olarak çalışan kişilerle birlikte akademik kadroya da sahip. Bir çok alanda çok sayıda sertifikalı eğitime sahip olduğunu söyleyebilirim.

Bu online eğitim platformunda ücretsiz olarak eğitim alabilirsiniz. Aldığınız eğitim ile ilgili sertifika almak isterseniz ücret ödersiniz. Sertifika almak istemeyen sadece eğitim alarak gelişmek isteyen kişiler için önemli bir fırsat.!

Örnek olması açısından benim bizzat bu platformdan eğitim aldığımı gösteren ve arama motorları sonuçlarında görünen İstanbul İşletme Enstitüsü’ne ait Sertifika Sorgulama / Yusuf Tokmuç sayfasını buradan görebilirisiniz.

6-Bilge İş

ODTÜ tarafından geliştirip yürütülen bir online eğitim platformudur. İçerisinde 100 adet ücretsiz ve çeşitli online kurslar bulunmaktadır. Dersleri tamamlayan herkes ODTÜ Rektörü tarafından imzalanmış sertifikaya sahip olmaktadır. En güzel tarafı inanın ücretsiz bir online eğitim platformu olmasıdır.

7- Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü ücretli ve ücretsiz online eğitim veren bir e-öğrenme platformu. Alanında uzman kişilerin eğitmen olarak görev yapabildiği platform, ülkemizde nitelikli eğitimi tabana yaymak amacıyla kurulmuştur. Platformda bilişim, sağlık, hukuk, işletme, pazarlama gibi birçok alanda eğitim veriliyor. Eğitimlerin sonunda yapılan sınavda başarılı olduğunuzda hem uluslararası geçerliliğe sahip olan hem de üniversite onaylı sertifika alıyorsunuz.

8- YouTube

YouTube, tartışmasız en iyi online video platformu diyebilirim. Burası öyle bir mecra ki, resmen her türlü içeriği bulmanız mümkün. İşte YouTube’da isterseniz kendinizi geliştirebileceğiniz bir çok video ile de karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca YouTube’da eğitim videoları hazırlayarak birçok kişinin hayatını değiştirebilirsiniz. Dünyanın her yerinden kitlelerin erişebildiği ve birçok farklı eğitim videosu içeren YouTube, yeni şeyler öğrenebileceğiniz güçlü bir online eğitim platformudur.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Gelişiminize Katkı Sağlayacak En Etkili Online Eğitim Platformları konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
7
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
7
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Öncelikle merhabalar, gelişim için önemli online eğitim platformlarıymış. Sayenizde bir kaçı ile yeni tanıştım. Teşekürler…

    1. Merhaalar, takip ettiğiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Gelişimize katkı sağlayacak online eğitim platformları yazımı düzenlerken tamamen benim deneyimleyip de fayda gördüğüm platformları paylaşmaya çalıştım. Sürekli gelişim için eğitimler almaya devam ediyorum. Güzel bulduklarımı bu sayda sürekli paylaşmaya çalışacağım. Başarılar…