Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifesi ve Abonelik Başvurusu

Engelli vatandaşlar için sağlanan indirimli internet tarifesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Engelli vatandaşların bayiye gitmeden kolayca abonelik başvurusu yapabilmeleri amacıyla bilgiler aktarmaya ve paylaşmaya çalışacağım.5 dk


86
96 Paylaşım, 86 Beğeni

Engelli Vatandaşlar İçin İndirimli İnternet Tarifeleri Nedir, Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifesi Hakkında, Engelli Sosyal Destek Kampanyası, Engelli İnternet Paketleri Nelerdir, Engelliler İçin İndirimli Ev İnterneti Var Mı? Tüm bu sorular ile ilgili yaptığım araştırmaları paylaşacağım. 

Bildiğiniz üzere %85-100 arası görme engelli-az gören birisiyim. İlgi, yetenek ve yetilerim doğrultusunda açmış olduğum yusuftokmuc.com Kariyer ve Gelişim Blogumda başta engelliler olmak üzere tüm herkesi kapsayacak kariyer, gelişim, insan kaynakları, yönetim, liderlik, eğitim,  farkındalık ve faydalı bilgiler konularında içerikler paylaşıyorum.

Bu yazımda yine engellilerin faydasına olacağını düşündüğüm engelliler için indirimli internet tarifesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Konuyu anlatmaya tam olarak başlamadan önce şunu ifade etmek istiyorum. Bu yazımda herhangi bir şekilde reklam bulunmamaktadır.

Benimde evimde internet ihtiyacım var. Engelli bir vatandaş olarak kendi evim için yapmış olduğum engelliler için indirimli internet tarifesi hakkında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

Amacım: Engellilerin mümkün olduğunca sorun yaşamadan internet kullanmaları, engellilerin kolayca online internet abonelik başvurusu yapmaları, internet kullanımı sırasında yaşanacak bir sorunda etkili ve hızlı çözüm bulabilecekleri müşteri hizmetleri desteği almaları

Konumuza dönelim.

Ülkemiz Uluslararası düzeyde engelli hakları anayasası diyebileceğimiz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesini ilk imzalayan ülkeler arasındadır. Dezavantajlı olarak kabul edilen vatandaşlara Ülkemizde pozitif ayrımcılık kapsamında sağlanan birçok hak bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, indirimli internet tarifesi….

Engelli Kime Denir? 

Engelliler için indirimli internet tarifesi ile ilgili konuyu tam olarak anlayabilmek için önce engellilik nedir? Bu sorunun cevabını öğrenmek gerek diye düşünüyorum.

5378 Sayılı Engelliler Kanuna göre: Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi ifade etmektedir.

Engellilik hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz daha önce kaleme aldığım içeriğimi okumanızı tavsiye ederim. Engelli Tanımı, Engellilik Nedir?

Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifesi Dayanağı

Engelli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcılık kapsamında (BTK) Bilgi Teknolojileri Kurulu tarafından 18.05.2018 tarihinde Gündem konusu Sosyal Açıdan Desteklenmesi Gereken Kesimlere olan 2018/DK-THD/154 Kararın 1.Maddesi aynen şöyledir.

1) Mobil işletmeciler tarafından; katma değerli hizmetler hariç olmak üzere, elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulması çerçevesinde uygulanan ücretler için KDV matrahı üzerinden; şehitlerin dul ve yetimleri ile engelli ve gaziler için, diğer bireysel abonelere elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulması kapsamında tüm tarife/paketler için geçerli olacak şekilde diğer abonelere uygulanan fiyatlar üzerinden kendileri adına kayıtlı, birer (1’er) adet hat ile sınırlı olmak üzere asgari %25 oranında ek indirim uygulanması ve söz konusu indirimli fiyatların, işletmecilerin internet sitelerinde kolayca erişilebilir şekilde ilan edilmesi, denilmektedir.

Engellilerin kullandıkları internetlerde daha önceden her ne kadar indirim yapılıyor olsa da artık yapılacak indirimlerin BTK kararının ardından bir dayanağı var. Peki bu ne demek dEdİğnizi duyar gibiyim. Hemen anlatıyorum.

Engelliler nasıl ki ulaşımda belirli indirimlere ve haklara sahip ise internet kullanımları da aynı şekilde mevzuatlar çerçevesinde sağlanacak İndirimli internet tarifesi, şirketlerin inisiyatifinde olmayacak.

İndirimli İnternet Tarifesinden Yararlanmak İçin Engel Oranı Ne Olmalı?

İndirimli internet tarifesinden yararlanabilmek için %40 ve üzeri sağlık kurulu raporuna sahip olmak gerekiyor.

Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifesi Nedir?

Engelli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcılık kapsamında (BTK) Bilgi Teknolojileri Kurulu tarafından karara bağlanan ve diğer engelli hakları gibi mevzuat ile kesinleştirilen indirimli internet tarifesi olarak tanımlayabilirim.

Şirketlerin Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifeleri ve Kampanyaları

Engelliler için indirimli internet tarifeleri ve kampanyaları ile ilgili yaptığım araştırma sonucunda engelli internet indirimleri ile ilgili şirketlerin iki ayrı politika izlediğini gördüm.

Şirketler genel olarak engellilere özel bir tarife ya da engelliler için sabit indirim oranı uygulamaktadır.

Şirketlerin/firmaların bu tarifelerine ve paketlerine kendi resmi internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Deneyim Aktarımı

Yukarıda da bahsettiğim üzere kendimde engelli olduğumdan evime internet ihtiyacı olduğunda, indirimli internet konusunu ciddi düzeyde inceleme ve araştırma yaptım.

“Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlarmış.”

Yaptığım araştırma ve deneyimlediğim internet firmaları arasında benim en mutlu olduğum ve müşteri olarak en memnun kaldığım internet firması Turkcell-SüperOnline diyebilirim. Engellilik noktasında da çok fazla erişilebilir bir firma olduğunu düşünüyorum.

Deneyimlerim sonucunda önerdiğim firmaya online olarak abonelik başvurusu yapmanız mümkün. Bunun nasıl yapılacağını adım adım aşağıya anlatacağım. Oturduğunuz yerde herhangi bir bayiye gitmeden başvuru yapabilirsiniz. Engelli olduğunuzu gösterir belgenizi de kurulum yapmaya gelen görevlilere teslim edebilirsiniz.

Adım adım Turkcell-Süperonline Online Abonelik Başvurusu

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sadece engelli vatandaşlar değil. Tüm herkes Turkcell-SüperOnline resmi internet sitesinden abonelik başvurusunda bulunabilir. Ancak ben kolay bir yöntemden bahsedeceğim. Hatta bu içeriği okurken abonelik başvurusunda dahi bulunabileceksin. Nasıl olacak diye merak ettiğini tahmin edebiliyorum. Sadece yazıyı okumaya devam et.  Adım adım anlatacağım.

1.Adım: Turkcell-SüperOnline Sosyal Destek Kampanyası Abonelik Başvurusu için aşağıda yer alan formu doldurman gerekiyor.

2.Adım: SüperOnline Abonelik Başvurusu için formu doldurdunuz. Şimdi bekleme zamanı, Korkmayın günlerce beklemeyeceksiniz. En fazla 12 saat içerisinde aranacaksınız. Hatta çoğu zaman hemen müşteri hizmetleri arıyor.

3.Adım: Müşteri hizmetleri aradığında evinizin veya iş yerinizin altyapı sorgulamasının ardından uygun olan ADSL ya da FİBER internet tarifesine seçmeniz gerekiyor.

Not: Turkcell SüperOnline resmi internet sitesinden Sosyal Destek Kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

4.Adım: Artık müşteri hizmetleri ile olan adımları tamamladık. Şu saatten sonra kurulum ekibinin arayarak evinize veya iş yerinize gelmesini bekleyin. Kurulum ekibinin teknik ve resmi evraklar ile ilgili işlemlerini tamamlamasının ardından internet kullanıma açılacaktır.

Bu aşamada eve gelen görevlilere Sosyal Destek Kampanyasından yararlanmak için %40 ve üzerin engelli olduğunuzu gösterir engelli kimlik kartınızı veya sağlık kurulu raporunuzu teslim etmeniz gerekiyor. Bütün işlemler tamam. Aktivasyon başarılı…,

Şimdiden engelliler için indirimli internet tarifesini sorunsuz bir şekilde kullanmanızı diliyorum.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelliler İçin İndirimli İnternet Tarifesi ve Abonelik Başvurusu konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
3
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir