EKPSS’de Toplam Kaç Soru Var. EKPSS Soru Dağılımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen engellilere fayda sağlayacağını düşündüğüm EKPSS'de Toplam Kaç Soru Var. EKPSS Soru Dağılımı konusunu ele almaya çalıştım. İyi okumalar...2 dk


70
80 Paylaşım, 70 Beğeni

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen engelli vatandaşlar için iki yılda bir düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavında toplamda kaç soru yer alıyor, soru dağılımı nasıl? Bu içeriğimde elimden geldiğince bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım. EKPSS’de Toplam Kaç Soru Var. EKPSS Soru Dağılımı

yusuftokmuc.com Kariyer ve Gelişim Blogumda engelli personel alımları/EKPSS  üzerine paylaştığım tüm içeriklere EKPSS bağlantısından ulaşabilirsiniz. EKPSS ile ilgili bir çok konuyu ele almaya çalıştım.

EKPSS Soru Dağılımı ile ilgili ÖSYM resmi web sitesinde yer alan 2024-Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Kura Başvuru Kılavuzunu da inceleyebilirsiniz…

EKPSS’de Toplam Kaç Soru Var?

Sınavda; adayların öğrenim düzeylerine ve engel gruplarına uygun Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerini içeren bir soru kitapçığı ve bir cevap kâğıdı kullanılacaktır. Testler her öğrenim düzeyi ve engel grubu için ayrı soru kitapçığı olarak hazırlanacaktır. Her aday sadece bir soru kitapçığı kullanacaktır. Soru kitapçıklarında 60 adet soru yer alacak. Sorular 5 cevap seçenekli olacaktır.

EKPSS Soru Dağılımı

Sınavda genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki grup üzerinden sorular hazırlanmaktadır. EKPSS soru dağılımı genel yetenek testi: Türkçe 15, Matematik 15 olmak üzere 30 sorudan oluşmaktadır.

Genel kültür testide yine toplam 30 sorudan oluşmaktadır. Bunların soru dağılımı: Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi 10 soru, Temel Yurttaşlık Bilgisi 6 soru, Türk Kültür ve Medeniyetleri 3 soru, Türkiye Coğrafyası 5 soru, Türkiye ve Dünya ile ilgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6 soru….

Aşağıda ekpss soru dağılımını tablo şeklinde de görebilirsiniz.

 

 

 

 Genel Yetenek Testi   

Soru Dağılımı
 Matematik 15 SORU
 Türkçe 15 SORU

Genel Kültür Testi   

Soru Dağılımı
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10 SORU
Temel Yurttaşlık Bilgisi 6 SORU
Türk Kültür ve Medeniyetleri 3 SORU
Türkiye Coğrafyası 5 SORU
Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve
Güncel Sosyoekonomik Konular
6 SORU

 

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı/EKPSS’de engel gruplarına göre ek süreler uygulanmaktadır. Bununla ilgili daha önce kaleme aldığım EKPSS’de Engel Guruplarına Göre Sınav Süreleri Nelerdir? Başlıklı içeriğimi de okumanızı öneririm.

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: EKPSS’de Toplam Kaç Soru Var. EKPSS Soru Dağılımı ile ilgili anlatımda bulunmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
4
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir