EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi?

EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi? Engelli Kamu Personeli Seçme Sınav Sonuçlarına Göre Yapılacak Tercihlerde Sıralama Önemli Mi? Bu sorunun yanıtını paylaşmak istiyorum.4 dk


60
69 Paylaşım, 60 Beğeni

EKPSS Nedir, EKPSS’ye Kimler Girebilir, EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Son dönemlerde gerek veb sitem gerekse sosyal medya hesaplarım üzerinden tarafıma sürekli EKPSS Tercihlerinde Sıralama Önemli Mi? Şeklinde sorular yöneltilmektedir. Soru ile ilgili yaptığım geniş çapta ki araştırmalarımı elimden geldiğince blogumda anlatmak istiyorum.

Bu içeriğimin EKPSS’ye giren ve engelli memur olarak atanmayı isteyen tüm herkese fayda sağlayacağını düşünüyorum.

EKPSS Nedir?

EKPSS, %40 ve üzerinde engelli sağlık kurulu raporu bulunan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak ve atanabilmek için girdikleri sınav sisteminin adına denilmektedir.

EKPSS hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz daha önce kaleme aldığım ve okurlarım tarafından da fazlasıyla beğenilen EKPSS Nedir? Engelliler Açısından Önemi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

EKPSS’ye Kimler Girebilir?

EKPSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.

İlkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engelli bireyler ise KURA yöntemi ile Devlet memuru kadrolarına yerleştirilir.

EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi?

Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirilir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınır.

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik “Yerleştirme” Başlıklı Madde 13 1/a : Ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS’de alınan puanlar kullanılır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınır.

Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirilir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınır.

b) İlkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde kura yöntemi kullanılır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda kura ile yerleştirme talep eden kamu kurum veya kuruluşlarından durumlarına uygun koşulların bulunduğu kadrolar için tercihte bulunmak suretiyle kuraya katılırlar. Denilmektedir.

Ayrıca,

EKPSS Tercih Kılavuzunda EKPSS Sonucu İle Yerleştirmenin Yapılması Başlıklı Maddesinde:

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS’de alınan puanlar kullanılacaktır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınacaktır. Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirileceklerdir.

İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayların yerleştirmelerde mezun olduğu en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı kullanılacaktır.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadroya yerleşememiş olacaktır.

Yönetmelik ve kılavuzda yer alan maddeler incelendiğinde EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi? Sorusunun yanıtı da otomatik olarak ortaya çıkmış oluyor.

Tercih yaparken her zaman bitirdiğiniz öğrenim düzeyi başta olmak üzere çalışmak istediğiniz kurum ve yaşamak istediğiniz şehirleri dikkate alarak aldığınız puan doğrultusunda tercih sıralamasını oluşturmanın çok doğru olacağını düşünüyorum.

Not olarak şunu da belirtmek istiyorum. Hangi şehri yazarsanız yazın. Atandıktan sonra engellilik durumundan kaynaklı tayin hakkınız da bulunmaktadır.

Bununla ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz de Engelli Memurların Tayini Hakkında başlıklı içeriğimi okumanızı tavsiye ederim.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: EKPSS Tercihi Yaparken Sıralama Önemli Mi? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
1
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
4
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir