İş Yaşamında Kullanılan Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Kavramları

İş yaşamında kullanılan beyaz yaka ve mavi yaka kavramları hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu yazının tamamını okuduğunuzda beyaz yaka kime denir? Mavi yaka kime denir? Öğrenmiş olacaksınız...4 dk


80
90 Paylaşım, 80 Beğeni

İş yaşamında kullanılan beyaz yaka ve mavi yaka kavramları nedir? Beyaz yaka kime denir? Mavi yaka kime denir? Beyaz yaka ve mavi yaka arasında ki farklar neledir?

İş hayatında personellerin çalışma alanlarını ve görevlerini kategorilere ayırmak maksadıyla beyaz yakalı ve mavi yakalı terimleri sıklıkla kullanılıyor. Bu kavramların neler olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu içeriğimi okuduğunuzda beyaz yaka ve mavi yaka kime denir? Öğrenmiş olacaksınız.

Bu konuda kısa bir anımı paylaşmak istiyorum.

Bir gün bir ortamdayız. Özel sektörde İş Sağlığı ve Güvenliği-İSG Uzmanı olarak çalışan bir kişi var. Konu nasıl bu noktaya geldi, hatırlamıyorum. İSG Uzmanı olarak çalışan kişi: “Ben beyaz yaka olarak çalışıyorum. Benim iş yerimde mavi yaka olarak çalışan beyaz yakalılara göre daha çok.” Şeklinde ifade kullanınca, karşısında bulunan aynı ortamda ki bir kişi onun beyaz yakalı değil, mavi yakalı olduğunu söyledi.

Konu bu şekilde bir süre iddialaşmaya gitti. Tabii, Google amcaya sorunca kimin ne olduğu anlaşıldı. Son yılların en güzel icadı, Google amca!!!

Bende bu olayı yaşadıktan sonra halen beyaz yaka ve mavi yaka kavramlarını bilmeyenler var. Konu hakkında hemen anlatımda bulunmak istedim. Bir de kendi bakış açımdan anlatmak istedim.

İş Yaşamında Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Kavramları

İş yaşamında kullanılan beyaz yaka ve mavi yaka kavramları ile ilgili bu ayrım, başta imalat sanayii ile hizmet sektörü olmak üzere yaygın olarak özel sektörde kullanıldığı görülmektedir.

Beyaz Yakalı Ne Demektir?

Beyaz yakalı çalışanlar olarak bilinen kişiler: genel olarak masa başında yani ofis ortamında çalışmakta olan kişilerdir. Çok fazla fiziksel emek göstermeyen, kravat ve takım elbiseli bir profile sahip çalışanlardır.

Beyaz yakalılar, genel olarak ofis yönetiminin ve idaresinin bir parçası olarak bilinirler. Beden gücü daha az kullanmakta olup, çok fazla el işçiliği yapmadıkları bilinmektedir. Beyaz yakalılar, geleneksel olarak resmi ortamlarda ve resmi kıyafetler giyerek çalışan kişilerdir.

Kimlere Beyaz Yakalı Denir?

Beyaz yaka ne demektir? Yukarıda bu sorunun cevabını verdikten sonra akıllara tabii ki, kimlere beyaz yakalı denir? Hangi mesleklerde bulunanlar beyaz yakalı olarak adlandırılır? Soruları gelmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği-İSG Uzmanları, Mimarlar, Mühendisler, Muhasebeciler, Avukatlar, Doktorlar, Hizmet ve Satış Elemanları, İş Danışmanları, Bankacılar, Psikologlar, Diyetisyenler, genel olarak beyaz yakalı pozisyonlar olarak tanımlanmaktadır.

Mavi Yaka Ne Demektir?

Mavi yakalı çalışanlar, 1920’li yıllarda ilk olarak işleri gereği çalıştıkları işin yağ ve kirini gizleyebilmek amacıyla genel olarak mavi renkli kumaş veya kottan üretilmiş gömlekler giyilmesi ile ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bugüne kadar mavi yakalı olarak sınıflandırılan çalışanlar, daha çok saatlik ücretlerle veya el emeğinin öne çıktığı fiziki güç gerektiren işlerde çalışan kişiler olarak bilinmektedir.

Bu alanda çalışanlar genel olarak seri üretim, imalat, madencilik, bakım ve onarım, inşaat gibi alanlarda görev almaktadır. Bu tür işleri olanlar, işçi sınıfından sayılmaktadır.

Mavi yaka kol gücüne dayalı saha işleri yapılan meslekleri kapsar. Kısacası masa başı iş değil ağır iş gücü isteyen, iş koşullarına göre üzeri kirlenebilen, işçi sınıfında yer alan meslekler mavi yaka grubu olarak ayrılır.

Kimlere Mavi Yakalı Denir?

Mavi yaka nedir? ile ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra mavi yakalı çalışanlar kimlerdir? Kimlere mavi yakalı denir? Hangi meslekler mavi yakalı olarak adlandırılır?

Elektrikçi, tekstil işçisi, araba tamircisi, şoför, fırıncı, madenci, inşaatçı, kaynakçı, temizlik personeli gibi genellikle beden gücünü kullanarak fabrika ve sanayi v.b. çalışma ortamına sahip meslekler mavi yakalı olarak sayılabilir.

Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Arasında ki Farklar

Bir iş yerinde beyaz yakalı da mavi yakalı çalışanda olabiliyor. İşe girerken her ikisinin de alım şartları ve kriterleri farklı oluyor. İşte bu alım kriterleri aynı zamanda beyaz yaka ve mavi arasında ki farkları da ortaya koyuyor.

-Beyaz yakalı çalışan alımlarında genellikle eğitim şartı bulunmaktadır. Mavi yakalıların alımlarında ise eğitim şartı ön planda değildir.

-Beyaz yakalı çalışanlar genel olarak ofis ortamında bulunurken, mavi yakalılar ise işin koşullarına bağlı olarak şantiye, fabrika, depo, tekstil ya da tamirci dükkanı gibi alanlarda yer alıyor.

-Beyaz yakalılarda kıyafet ve görünüm ön plandayken, mavi yakalılarda ise çalıştıkları ortamın durumuna uygun giyinmeleri istenmektedir.

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: İş Yaşamında Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Kavramları hakkında anlatımda bulunmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
4
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
5
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir