2023 MEB GYS Sıkça Sorulan Sorular

2023 Yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavını resmi anlamda açıklandı. Adayların akıllarında belli başlı soru işaretleri var. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.4 dk


52
62 Paylaşım, 52 Beğeni

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatlarında çalışan tüm personellerin merakla beklediği MEB Görevde Yükselme Sınavı Duyurusu yapıldıktan sonra 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü sınav ile ilgili kılavuz açıklandı. Bu sınava girmek isteyen tüm adayların kılavuzu incelemesinin ardından akıllarda belli konularda soru işaretleri oluştu. Bende bundan dolayı 2023 MEB GYS Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında anlatımda bulunmak istedim.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı taşra teşkilatında şef olarak çalışan birisi olarak bende şube müdürü sınavına katılacağım. Kısaca bende Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavını dört gözle bekleyen ve Görevde Yükselme Sınavı yapılacağını duyunca heyecanlanan birisiyim.

Bu resmi olarak açıklanan kılavuzu bende sizler gibi okudum. Gerek sosyal medya gerekse web sitemde yer alan iletişim formu üzerinden tarafıma yöneltilen sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım.

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili yaptığım veya yapacağım hiçbir açıklama resmi bir nitelik taşımamaktadır.

2023 MEB GYS Sıkça Sorulan Sorular

Soru: 1- MEB Görevde Yükselme Sınav Tarihi Ne Zaman?

Cevap: 1- Milli Eğitim Bakanlığı Memur, Şef, Sayman ve Şube Müdürü Görevde Yükselme Sınavı 09 Temmuz 2023 Pazar Günü yapılacaktır.

Soru: 2- 2023 MEB Görevde Yükselme Sınavı Hangi Oturumda Hangi Sınav Var?

Cevap: 2- Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı 09 Temmuz 2023 Pazar Günü 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecek olup; 1.Oturum Saat 09.30 Şube Müdürlüğü, 2.Oturum Saat 12.30 Memurluk ve Şeflik, 3.Oturum Saat 16.00 da ise Saymanlık sınavı yapılacaktır.

Soru: 3- Yapılacak Olan Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavında  Aynı Anda Birkaç Sınava Birden Girebilir miyim?

Cevap: 3- 2023 MEB GYS Kılavuzunu incelediğimde girebilme şartlarını taşıdığınız birkaç unvana birden başvuru yapabilir ve sınava girebilirsiniz.

Soru: 4- 2023 MEB Ggörevde Yükselme Sınavına Hangi İl’lerde Girebilirim?

Cevap: 4- 2023 MEB GYS Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illerinde yapılacaktır.

Soru: 5- 2023 Yılı MEB Görevde Yükselme Sınavında Sözlü Sınav Yapılacak Mı?

Cevap: 5- 2018 Yılında MEB Görevde Yükselme Sınavında yayımlanan kılavuzda “Sözlü Sınav” ile ilgili madde  bulunmaktayken, 2023 MEB Görevde Yükselme Sınav kılavuzda sözlü sınavla ilgili ifade yer almamaktadır.

Soru: 6- 2023 MEB Görevde Yükselme Sınavında Soru Adeti ve Süresi Ne Kadar?

Cevap: 6- 2023 MEB Görevde Yükselme Sınavında 60 soru yer alıyor. 60 soruyu çözmek için ise 75 dakika süre bulunmaktadır.

Soru: 7- Sınava Hangi Kaynaktan ve Nasıl Çalışmalıyım?

Cevap: 7- 2023 MEB Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili ders çalışma noktasında kitap, video fark etmez kaynak araştırması yaptığımda, kitap ve video şeklinde materyal bulmak çok zor. Bulduklarım ise bana göre çok yeterli değil. Çok alelacele hazırlanmış gibi bütün kaynaklar.

Kaynak oluşturma noktasında üyelerine yardımcı olmak adına tüm sendikaların inanılmaz bir gayreti var. Umarım kısıtlı bu zamanda kaynak erişim hızlıca sağlanabilir.

Ben nacizane kaynak anlamında herkese tek önerebileceğim yer mevzuat.gov.tr diyebilirim. Sendikaların hazırladığı ya da hazırlayacağı kitaplardan çalışmanıza bir şey diyemem ancak şunu açık yüreklilikle ifade etmek isterim.

Geçmiş görevde yükselme sınavlarını incelediğimde özet şeklidne hazırlanmış olan sendika kitaplarının dışında çok soru geldiğini gördüm. Bunun için mevzuatın güncel halini kesinlikle okumanızı ve bizzat mevzuatın kendisinden çalışmanızı tavsiye ederim.

Konulara çalıştıkdan sonra ise tek kalan şey bol soru çözmek. Onlien üyelik alıp, soru çözebileceğiniz birkaç site var. Bu konuda araştırma yapmanızı, bulduğunuz sitelerin önce ücretsiz olan versiyonları denemenizi eğer hoşunuza gittiyse ücretli üyelik oluşturmanızı öneririm.

Soru: 8- 2023 MEB Görevde Yükselme Sınavı Ücreti Ne Kadar?

Cevap: 8- 2023 MEB GYS Kılavuzunda sınav ücreti ile ilgili madde olmasına rağmen sınav ücretine ilişkin bir tutar belirtilmemiş. Başvuru aşamasında veya başvuru sonrasında mutlaka bakanlıktan bu konu hakkında bir açıklama yapılacaktır diye düşünüyorum.

2023 MEB Görevde Yükselme Sınavı Kılavuzu 

2023 Yılında yapılacak olan bu sınava katılacak tüm meslektaşlarıma şimdiden başarılar dilerim.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: 2023 MEB GYS Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili anlatımda bulunmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir