Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır?

Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır? Sorusuna bu içeriğimde yanıt vermeye çalıştım. İyi okumalar...1 dk


97
2 Yorum, 107 Paylaşım, 97 Beğeni

Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır? Sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalıştım. Soru ile ilgili yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşmak istedim. İyi okumalar…

Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır? Sorusu ile ilgili yaptığım araştırma esnasında en detaylı ve anlaşılır bir şekilde T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılında hazırlanan “Engelli Bireyler İçin Bilgilendirme Rehberi”nde yanıt verildiğini gördüm.

Yaptığım araştırma sonucunda edindiğim bilgileri üniversite sınavına girecek tüm engelli adaylara yararlı olması amacıyla aşağıda paylaşmak istiyorum.

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konularda yayınlamış olduğu bültenlere buradan ulaşabilisiniz…

Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır?

Üniversite sınavına giren engelli öğrenciler için gerekli fiziksel düzenlemeler yapılmaktadır. Ortopedik ve görme engelliler için uygun düzenlenmiş sınav mekanları hazırlanmakta, görme engelliler ve az görenler için 30 dakikalık ek sınav süresi verilmekte, sınav sorularını okuyacak ve söylenecek yanıtları yazacak uygun eğitimde ve düzgün diksiyonlu “yardımcı refakatçi” eşliğinde sınava girme olanağı tanınmaktadır. Ayrıca sınava giren görme engellilere şekilli sorularda muafiyet sağlanmaktadır.

Soruyu yanıtladıktan sonra üniversite sınavına girecek tüm engelli adaylara kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Her şeyin gönlünüzce olması umuduyla…

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Üniversite Sınavına Girecek Engellilere Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır? Konusunda anlatımda bulunmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
3
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar Yusuf bey, bir engelli olarak gerçekten sürekli takip ediyorum. Engellilere fayda sağlayacak çok güzel içerikler paylaşıyorsunuz. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

    1. Hatice hanım merhabalar, çok sevindim ve çok mutlu oldum. Amacım içeriklerimle insanlara dokunmak. Bununda geri dönüşleri alıyor olmak gurur verici bir şey olduğunu söyleyebilirim. Takipte kalmaya devam. Kendinize iyi bakın.