İstenmeyen Mesajları Engelleme Kesin Çözüm

İstenmeyen Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır? İstenmeyen SMS'leri Nasıl İptal Edebilirim? Kesin Çözüm2 dk


63
73 Paylaşım, 63 Beğeni

Firmaların, şirketlerin tanıtım veya kampanya amacıyla gönderdiği mesaj ve aramalardan hepimiz sıkılmışızdır. İnanın, telefonumda her gün anlamsız bir sürü mesaj, ben silmekten yoruldum. İşte, istenmeyen mesajları engelleme, SMS iptali nasıl yapılır? Bununla ilgili kesin çözümü paylaşmak istiyorum.

Cep telefonu numaranız farkında olmadan istemediğiniz kişi veya kurumların eline geçebiliyor. Bundan dolayı gün içerisinde can sıkıcı reklam ve bahis mesajlarına maruz kalabiliyoruz. Ancak bu reklam veya kampanya içerikli SMS’lerden kurtulmak çok kolay. İstenmeyen mesajları engelleme nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

İstenmeyen Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır?

İşin açığı kampanya ve reklam içerikli telefonuma gelen mesajlardan artık çok sıkıldım. Bu reklam ve kampanya içerikli mesajlardan nasıl kurtulabilirim. Şeklinde bir araştırma yapma gereği duydum. Sonunda neredeyse tamamından kurtuldum. Bundan kurtulmuş ve rahatlamış birisi olarak dedim ki, beni takip eden ve sürekli etkileşim içinde olduğum değerli okurlarım da bundan faydalansın istedim.

İstenmeyen mesajları engelleme konusunu tam olarak anlayabilmek için öncesinde istenmeyen SMS ve aramaların nasıl iptal edileceği ve bunun için hangi araçların kullanılması gerektiğinden bahsetmekte fayda var diye düşünüyorum.

İstenmeyen mesajları engellemek için bir kaç yol var. Örneğin telefonunda gelen mesajlar ile ilgili ayarlar bölümüne girerek engelleme işlemi yapabilirsiniz.

Bunun haricinde ise Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan İleti Yönetim Sistemi üzerinden Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi sayesinde insanlar, verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebiliyor. Onayları kontrol edip reddetme işlemi yapabiliyor.

Hadi! Şimdi gelin. Adım adım istenmeyen mesajlar nasıl engellenir. Bunu öğrenelim.

İleti Yönetim Sistemi İnternet Adresi Üzerinden İstenmeyen Mesajları Engelleme:

1.Adım: İleti Yönetim Sistemi`nin internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan sayfada öncelikle “Vatandaş Girişi” kısmına tıklamanız gerekiyor.

2.Adım: Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmelisiniz. Ya da aynı sayfada yer alan “E-Devlet Girişi” kısmını kullanarak işleme devam edebilirsiniz.

3.Adım: Bir kereliğe mahsus bir sonraki sayfada ise “Aydınlatma Metni” çıkıyor. Bunu okuduktan sonra, “Okudum, anladım” kutusunu işaretlemelisiniz.

4.Adım: Daha sonra, size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları tek tek inceleyebilirsiniz. Mesaj ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

E- Devlet İle İstenmeyen Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır?

Bu işlemi, İleti Yönetim Sistemi resmi internet sitesi üzerinden yapabildiğimiz gibi işlemin aynısını e-Devlet üzerinden de yapabiliyoruz. Yapmanız gereken sisteme girip “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” şeklinde aratma yapmak.

E-Devlet İle İstenmeyen Mesajları Engelleme Ekranı İçin Tıklayın…

1.Adım: Açılan ekranda E-Devlet Girişinizi yaptıktan sonra “Yeni İletişim Adresi Ekle” kısmından telefon numaranızı veya e-Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metnini okuyup onaylamanız gerekiyor.

2.Adım: e-Devlet üzerinden tek tek onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: İstenmeyen Mesajları Engelleme Kesin Çözüm konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
1
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
1
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir