Ölüm İzni Hakkı Nedir, Ölüm İzni Kaç Gündür?

Tüm çalışanların öyle ya da böyle bir gün bir şekilde ihtiyaç duyduğu ölüm izni hakkından bahsetmeye çalıştım. Yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.3 dk


70
79 Paylaşım, 70 Beğeni

Ölüm İzni Hakkı Nedir, Ölüm İzni Kaç Gündür, Ölüm İzni Mevzuatı, Ölüm İzni Kimlere Verilir? Gibi soruları yanıtladığım bu içeriğime hoş geldiniz.

Öyle ya da böyle bir şekilde hepimizin başına gelen vefat/ölüm gibi acı dolu olayların sonrasında mutlaka bir izne ihtiyaç duyuyoruz. Tüm çalışanlara fayda sağlayacağını düşündüğümden dolayı bu içeriğimi hazırlamak istedim.

Ölüm İzni Hakkı Nedir?

Çalışanın bir aile üyesinin vefat etmesi/ölümü sonrasında onun yasını tutmak için işten ayrılabileceği bir süreye ölüm izni denir. Ölüm izni hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm kamu personellere hem de özel sektörde çalışanlara verilen yasal bir izin hakkıdır

Ölüm İzni Kaç Gündür?

Ölüm izni süresi işçiler ile memurlar arasında farklılık göstermektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/B maddesine göre devlet memurlarının ölüm izni süresi7 gün, işçilerin izin süresi 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki ek madde 2’de yapılan düzenlemeyle 3 gün ölüm izni verilir. TSK çalışanı ise 10 günlük izin hakkına sahiptir.

Türk Silahlı Kuvvetleri İzin Yönetmeliğine göre ise TSK çalışanlarına verilen ölüm izni süresi 10 gündür.

Ölüm İzni Mevzuatı

Yukarıda her ne kadar hangi çalışanın ne süre izin kullanacağını belirtmiş olsak da bunların detaylı bir şekilde mevzuatından da bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.

Buna göre:

Ölüm izni hakkında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 104/B: Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2 – (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.) İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri İzin Yönetmeliği Mazeret İzinleri Madde 11 (1) – Subay ve astsubaylara 10 uncu maddede yazılı 15 günlük yıllık mazeret izni dışında; 1 ) (Değişik bent:RG-29/8/2013-28750) Eşinin doğum yapması, eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde ise isteği üzerine yedi güne kadar verilir.

Şeklinde mevzuatta yer almaktadır.

Ölüm İzni Kimlere Verilir?

Ölüm iznini kullanacak çalışanlar arasında uygulamada farklılıklar bulunmaktadır. Devlet memurlarının 1. derece ölüm izni kapsamında eşini, çocuğunu, kendisinin ya da eşinin anne-babasının vefatı/ölümü sebebiyle kaybeden kişiler için ölüm izni uygulanmasına izin verilir.

Ancak 4857 Sayılı İş Kanuna tabi olarak çalışanlar için bu izin kapsamı biraz daha farklıdır. 4857 Sayılı İş Kanununa tabi bir çalışan yalnızca anne-baba, eş-çocuk vefatı sebebiyle 3 günlük izin kullanma hakkına sahip olur.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Ölüm İzni Hakkı Nedir, Ölüm İzni Kaç Gündür? Sorusuna yanıt vermeye çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
1
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
1
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir