Lise Mezunu Şef MEB Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi?

Lise Mezunu Şef MEB Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi? Sorusuna yanıt vermek istiyorum. Tarafıma sürekli yöneltilen bu soruyu cevaplamak istiyorum.3 dk


80
89 Paylaşım, 80 Beğeni

Lise Mezunu Şef MEB Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi? Bu soruyu mevzuat çerçevesinde elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Son dönemlerde gerek kişisel blogum gerekse sosyal medya hesaplarım üzerinden Lise Mezunu Şef Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi? Şeklinde bir kaç soru alınca bende herkesin okuyabileceği şekilde kişisel blogumda böyle bir içerik oluşturmak ve soruyu cevaplamak istedim.

Daha yazının başındayken şunu da hatırlatayım. Bir süre önce kaleme aldığım MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi? Sorusuna yanıt verdiğim içeriğimi incelemenizi de şiddetle tavsiye ediyorum.

MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi? Sorusuna yanıt verdiğim içeriğimi okuduktan sonra Lise Mezunu Şef MEB Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi? Sorusunun yanıtına baktığınızda daha net ve sağlıklı bilgi sahibi olacağınızı düşünüyorum.

MEB’de Şef Olma Şartları

Çok önceleri lise mezunları da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında Şef olarak atanabiliyorlardı. Daha sonra aşağıda yer alan yönetmelik değişikliğinin ardından lise mezunlarının Şef olabilmeleri ortadan kalkmıştır.

Şuan ise:

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte “görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar” balıklı Madde 4/b göre Milli Eğitim Bakanlığına merkez ve taşra teşkilatlarında Şef olabilmek için aşağıda yer alan şartları taşımak gerekmektedir.

b) Şef kadrosu için;

1) En az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak,

2) Son iki yılı Bakanlıkta olmak üzere Devlet memurluğunda en az beş yıl görev yapmış olmak,

3) Bulunduğu görev unvanında veya aynı düzeydeki görevlerde toplam en az bir yıl görev yapmış olmak,

4) Yardımcı hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarda görev yapıyor olmak.

MEB Şube Müdürü Olma Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik “görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar” başlıklı 6. Madde 2/a göre:

  • En az 10 yıllık hizmeti olmak
  • En az fakülte ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmak
  • Hemen aşağıda yer alan tabloda sayılı görevlerde ve en az karşılarında yazan süre kadar görev yapmış olmak
MEB Bünyesindeki Görev Unvanı Çalışılmış olması gereken en az süre
Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı 2 yıl
Eğitim uzmanı 2 yıl
Uzman 2 yıl
Raportör 2 yıl
Sivil savunma uzmanı 2 yıl
Okul müdürü 2 yıl
Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı 3 yıl (Ayrı ayrı ya da toplamda olabilir)
Mimar 3 yıl
Mühendis 3 yıl
Biyolog 3 yıl
Psikolog 3 yıl
İstatistikçi 3 yıl
Çözümleyici 3 yıl
Programcı 3 yıl
Araştırmacı 3 yıl
Tekniker 3 yıl
Şef  3 yıl
Sayman 3 yıl
Öğretmen 4 yıl

 

Sonuç olarak:

Vekaleten atanılmak istenen kadroya genel hükümler uyarınca atanılabilecek yeterliliğe sahip olmak, müdür kadrosuna vekaleten atanacak memurun atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde yer alan aranılan şartlar ile görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerinde aranılan şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Bu bağlamda:

Lise mezunu şef kadrosunda görevli memurun, MEB şube müdürü kadrosuna 657 sayılı Kanunun 86 ve 175 inci maddeleri, Bakanlar Kurulu Kararları, ilgili Yönetmelik, ve tebliğ hükümleri doğrultusunda vekaleten atanabilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Lise Mezunu Şef MEB Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi? Sorusunu yanıtlamaya ve anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir