MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi?

MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi, MEB Şefleri Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi, Milli Eğitim Şube Müdürü Olma Şartları Nelerdir? Bu soruları mevzuat incelemesi yaparak elimden geldiğince yanıtlamak ve anlatmak istiyorum.3 dk


57
66 Paylaşım, 57 Beğeni

MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi, MEB Şefleri Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi, Milli Eğitim Şube Müdürü Olma Şartları Nelerdir? Bu soruları mevzuat çerçevesinde elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Uzun zamandır Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogum üzerinden içerikler paylaşıyorum. Belirli bir kitleye ve okura ulaşan kişisel blogum aracılığıyla çok fazla soru alıyorum. Bu soruları da zaman zaman yanıtlamaya çalışıyorum.

İşte, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan Şefler, Milli Eğitim Şube Müdürü olabilir mi? Sorusunu da bir kaç okur ayrı ayrı zamanlarda sorunca artık yanıtlamak istedim.

Milli Eğitim Şube Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatları bünyesinde yer alan ve görevde yükselmeye tabi olan kadrolardan birisi de şube müdürlüğüdür. Bunun anlamı, herkesin istediği anda şube müdürü olamayacağı ve şube müdürlüğünün önemli bazı şartlara tabi olduğudur.

Milli Eğitim Şube Müdürü

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte yönetici tanımı yapılırken “İl milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü ile il ve ilçe milli eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapanlar” ifadesi kullanılmıştır.

Buradan da anlaşılacağı üzere şube müdürlüğü kadrosu aslında bir yönetici kadrosudur. Aynı yönetmeliğin 5’inci maddesinde de hizmet grupları sayılırken, şube müdürlüğü ve şeflik bir arada “yönetim hizmetleri grubu” olarak sınıflandırılmıştır.

Bu noktada bakmamız gereken bir yönetmelik daha var. Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin 6. Maddesinin 3. Fıkrasında İl/ilçe milli eğitim şube müdürü şu şekilde tanımlanmıştır.

İl/ilçe millî eğitim şube müdürü, sorumluluğuna verilen
hizmetleri yürütmek millî eğitim müdürlüğü adına toplantılara katılmak, doğrudan millî eğitim müdürüne bağlı birimler/bürolar hariç, birimlerle/bürolarla ilgili yazışmaları ve belgeleri millî eğitim müdürü adına imzalamak, ilçe millî eğitim müdürlüğüne vekâlet etmek ve millî eğitim müdürü tarafından verilen diğer görevleri yürütmekle görevli ve sorumludurlar.

MEB Şube Müdürü Olma Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik “görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar” başlıklı 6. Madde 2/a göre:

Şube müdürlüğüne atanmak için her şeyden önce şube müdürlüğü sınavına girmek ve kazanmak gerekir. Bu sınava girmek için ise aşağıdaki şartlar taşımak gerekiyor.

  • En az 10 yıllık hizmeti olmak
  • En az fakülte ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmak
  • Hemen aşağıda yer alan tabloda sayılı görevlerde ve en az karşılarında yazan süre kadar görev yapmış olmak
MEB Bünyesindeki Görev Unvanı Çalışılmış olması gereken en az süre
Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı 2 yıl
Eğitim uzmanı 2 yıl
Uzman 2 yıl
Raportör 2 yıl
Sivil savunma uzmanı 2 yıl
Okul müdürü 2 yıl
Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı 3 yıl (Ayrı ayrı ya da toplamda olabilir)
Mimar 3 yıl
Mühendis 3 yıl
Biyolog 3 yıl
Psikolog 3 yıl
İstatistikçi 3 yıl
Çözümleyici 3 yıl
Programcı 3 yıl
Araştırmacı 3 yıl
Tekniker 3 yıl
Şef  3 yıl
Sayman 3 yıl
Öğretmen 4 yıl

 

MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan şefler, aranan şartları taşımaları durumunda milli eğitim şube müdürü olabilirler.

MEB Şefleri Şube Müdürlüğüne Vekalet Edebilir Mi?

Evet, MEB şefleri şube müdürlüğüne vekalet edebilir. Görevde yükselme sınavı olsa şube müdürü olabilecek kişiler yani şube müdürü olabilme şartlarını taşıyan şefler, milli eğitim şube müdürü olarak görevlendirilebilir. Milli eğitim şube müdürlüğüne vekalet edebilir.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: MEB Şefleri Şube Müdürü Olabilir Mi? Sorusunu yanıtlamaya ve anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir