Engellilerin, Mutlaka Takip Etmesi Gereken Engelliler Bilgi ve Haber Siteleri

Engellilerin, mutlaka takip etmesi gereken engelliler bilgi ve haber sitelerini derlemeye çalıştım. Engelli ve yakınlarına fayda sağlayacağını düşünüyorum.2 dk


93
103 Paylaşım, 93 Beğeni

Yusuf TOKMUÇ olarak uzun zamandır ana akım medyanın dışında kalan ve sadece engelli ve yakınları ile ilgili haber ve bilgi paylaşımı yapan engelliler bilgi ve haber siteleri konseptinde içerik üreten internet siteleri üzerinde yaptığım araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde engelli ve yakınlarının takip edebileceği, kaliteli içerik üreten, sürekli doğru, hızlı ve güncel olayları işleyen ayrıca engellilerin bilgi paylaşımında bulunabildikleri hem forum hem de engelliler bilgi ve haber sitelerini  derlemeye çalıştım.

Engelli ve yakınları, engelli güncel haberlere hangi engelliler sitesinden ulaşabileceklerine ve bilgi paylaşımında bulunmak isterlerse hangi forum sitelerini kullanmaları gerektiğini buradan öğrenebilirler.

Engelli birisi olarak blogumu takip eden okurlarıma aşağıda liste şeklinde sunduğum, engeller bilgi ve haber siteleri konsepttinde kurulmuş mecraları, içeriğin sonunda yer alan “Not” kısmında ki kriterleri gözeterek hazırladım. Kısaca listeyi iyiden kötüye veya kötüden iyiye şeklinde değil, rastgele sıraladım.

Engelli ve yakınlarının engellilikten kaynaklı bilgi ve haberlere aşağıda yer alan sitelerden takip etmesi önemli diye düşünüyorum. Özellikle bilgi içerikli haberler ile ilgili en doğru ve en mantıklı yazılara bu sitelerden ulaşabilirler.

Çünkü bu sitelerin kurucuları veya yöneticileri engelli kişilerden oluşmaktadır. En uygun tabirle engelli vatandaşların ne istediğini, hangi bilgiye ihtiyaç duyduğunu ve bilgi nasıl anlatılırsa daha etkili olacağını engelli bir kişi daha iyi bilir…. diye düşünüyorum.

Nasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim. Hemen anlatayım sizlere…

Engelli ve yakınları ile ilgili 2022 sayılı kanun gereği alınan engelli aylığını, muhtaçlık aylığını, evde bakım parasını, otobüs bileti indirimini ve bu indirimi almak için yaşanan sorunları, engellinin iş yaşamında ki problemlerini engelli olmayanların anlatması kadar zor bir şey yok.  Bu anlamda benim görüşüm çok açık ve net. “Engelliyi, engelli anlar ve engelli sorunlarını ise engelliden kimse daha iyi anlatamaz”…

 1. 1 Yaşadıkça

  Engelliler haber ve bilgi portalı olarak kendisini konumlandıran yasadikca.com, alanında en hızlı haber paylaşımı yapan önemli sitlerden birisidir. Sitenin soru-sor gibi bir panelide var ki bu da engellli ve yakınları için yine dikkate alınması gerekn bir unsur olduğunu düşünüyorum.

   Ayrıca bu sitenin mobil mağazalarda indirebileceğiniz ve takipte kalabileceğiniz uygulamasıda bulunmaktadır.

 2. 2 Engelliler.biz Platformu

  Engelliler, mutlaka güncel olaylar ve mevzuatlar hakkında hızlı ve doğru haberler almak ister. Ancak bilgi paylaşımında bulunmakta haber almak kadar önemli diye düşünüyorum.

  İşte bu site öyle bir site ki ziyaretçi sayısı oldukça fazla, arama motorlarında “engelli”, “engelliler”, “engelliler sitesi” gibi hangi kelimeyi yazarsanız yazın. Arama motorlarında ya ilk sırada ya da ikinci sırada!!! 

  Böylesi çok başarılı bir engelliler forum sitesini takip etmenizi şiddetle öneririm. engelllier.biz platformu kendi alanında oldukça başarılı bir sitedir.

 3. 3 Engelsiz Kariyer

  Engelsiz Kariyer; engelsizkariyer.com hakkında sayfasında kendisini: engellilerin iş dünyasında daha vasıflı bireyler olmasında öncülük edecek, bilgi, haber gibi istihdam ve kariyer hakkında zengin içerikli bilgi vererek rehberlik eden, işgücü piyasasında iş arayan engellilerle, engelli işçi arayan işverenlerin online internet ortamında buluştukları Türkiye’nin ilk Engelliler Kariyer ve İnsan Kaynakları portalı şeklinde tanımlıyor. 

  Engellilerin iş arama, iş yaşamına ilişkin eğitimleri hakkında çok güzel bir site diyebilirim. Bu site kendisi de engelli olan Mehmet KIZILTAŞ tarafından kurulmuştur.

 4. 4 Engelliler.gen.tr

  engelliler.gen.tr, "genlerinde özgürlük var" sloganıyla faaliyetini sürdüren engelliler bilgi ve haber sitelerinden birisidir.

  Benimde uzun zamandır faydalandığım, çok başarılı bir engelliler forum sitesidir. Etkileşimin fazla olduğu ve empatik ve analitik çalışmaların yüksek olduğu önemli bir web site.

  Binlerce üye ve takipçiye sahip, engelli ve yakınları için bir çok bilgiye rahatlıkla ulabşabileceğiniz engeliler için forum sitesidir.

  Kesinlikle takip etmenizi istiyorum. 

 5. 5 Eğitimde Görme Engelliler Derneği - EGED

  Eğitimde Görme Englliler Derneği - EGED.ORG benim bugüne kadar gördüğüm sivil toplum kuruluşları arasında en profesyoneli diyebilirim. 

  Derneğin adındanda anlaşılacağı üzere görme engellilerin eğitimleri sırasında yaşadıkları her türlü sorun ile ilgili kalıcı ve kaliteli çözümler bulmayı hedefleyen sivil toplum kuruluşu.

  Web sitelerini kesinlikle takip etmenizi öneririm. Engellilere yönelik hazırlanmış çok iyi içerikler var.

 6. 6 Engelli.com

  Engelli.com web sitesinde yer alan hakkımızda sayfasında: Türkiye’nin en başarılı Sosyal Farkındalık Projelerinden biri olarak 2020 yılında yayın hayatına başlayan engelli.com en geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren interaktif hizmet portalı şeklinde tanımlamaktadır.

  Engelliler ile ilgili bir çok konuda bilgi ve haber veren bu site, gönüllüler tarafından yürütülmektedir. Mutalaka engelli ve yakınları tarafından takip edilmesi gereken önemli sitelerden birisi diyebilirim.

Aşağıda yer alan dipnotu da okumanızı istiyorum.

NOT: Bu listeyi oluştururken bahsi geçen Engelliler Bilgi ve Haber Siteleri için detaylı bir şekilde araştırma ve inceleme yaptım. Yayın kalitesi, yazım kalitesi, marka değeri, etkileşim oranı, site yaşı gibi bir çok açıdan ele alarak oluşturduğum liste zamanla değişebilir veya silinebilir.

Bu liste hiçbir resmi istatistiğe takılı kalmadan, bizzat kendi gözlem ve incelemelerim sonucunda oluşturulmuş bir listedir. Kısaca Yusuf TOKMUÇ olarak referans olabileceğim siteler diyebilirim.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Unuttuğum, gözden kaçırdığım engelliler ile ilgili bilgi ve haber içerikleri üreten çok değerli internet siteleri mutlaka vardır. Bu noktada listede olmak isteyen internet siteleri olursa bana iletişim adresimden ulaşmaları değerlendirmeye alınmak için yeterli olacak.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engellilerin, Mutlaka Takip Etmesi Gereken Engelliler Bilgi ve Haber Siteleri konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
8
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
8
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir