Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar? Hakkında detaylı bir şekilde anlatımda bulunmaya çalıştım. Engelli kimlik kartının ne işe yaradığı ile ilgili tüm detaylar...3 dk


62
72 Paylaşım, 62 Beğeni

Ülkemizde pozitif ayrımcılık kapsamında dezavantajlı guruplara sağlanan haklar bulunmaktadır. Engellilerin sağlanan bu haklardan yararlanabilmesi için engellilik durumları gösterir engelli kimlik kartını almaları gerekmektedir. İşte, bu içeriğimde Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar? Konusunu anlatmaya çalıştım. İşinize yaracağını düşünüyorum. Detaylar yazının devamında… İyi okumalar…

Engelli kimlik kartı nedir ve ne işe yarar? Konusunu anlatmaya başlamadan önce engelli kime denir? Sorusunu yanıtlamak ve bu konuda biraz bilgiler vermek istiyorum.

Engelli Kime Denir?

Engelli: Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı toplumda diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi ifade eder.

Yasalar önünde engelli sayılabilmek için tam teşekkülü bir hastaneden yüzde kırk üzerinde sağlık kurulu raporuna sahip olmak gerekiyor.

Engellilik hakkında daha detaylı bilgiye Engelli Tanımı, Engellilik Nedir? Başlıklı içeriğimden ulaşabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı: Mevzuatlarda münhasıran engellilere sağlanan hak ve sunulan hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatları tarafından verilen kimlik kartını ifade etmektedir.

Engelli kimlik kartında; adına kimlik kartı düzenlenecek bireyin T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, doğum tarihi, kimlik kartının geçerlilik süresi, refakat hakkının olup olmadığına ilişkin bilgi, kimlik kartının seri numarası ve 15 yaşını dolduranlar için fotoğraf bulunması zorunludur.

Engelli Kimlik Kartını sağlık kurulu raporuna göre yüzde 40 ve üzeri engelli olduğu belgelenen bireyler ve 18 yaşından küçüklerde ise sağlık kurulu raporunda çocuklar için özel gereksinim raporuna (ÇÖZ-GER) göre en az bu orana denk özel gereksinim düzeyine sahip çocuklar alabiliyor.

Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli kimlik kartı nedir ve ne işe yarar? Engelli kimlik kartının engelli vatandaşlara sağladığı imkânların bazılarını aşağıya aktarmaya çalıştım. Aşağıya aktarmaya çalıştığım haklardan faydalanabilmek amacıyla engelli kimlik kartı çok önemli diyebilirim.
1-Belediye ve özel halk otobüsleri,

2-Deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden,

3-Tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında engelli kimlik kartına sahip engellilere yüzde 20 indirim,

4-Müze ve ören yerleri, milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına ücretsiz giriş,

5-Devlet tiyatrolarından ücretsiz giriş,

6-GSM operatörlerince engelli kişilere özel tarifeler veya sosyal destek kampanyasından yararlanma,

7-Şehirlerarası otobüslerde %30 indirim,

8-Üniversite okuyan engellilere yapılacak indirimlerden yararlanma.

Engelli Kimlik Kartı Hakkında Mevzuat

Engelli kimlik kartı nedir ve ne işe yarar? Sorusunu yukarıda elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Engelli kimlik kartı ile ilgili diğer tüm detaylara aşağıda yer alan yönetmelikten ulaşabilirsiniz…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, engelli bireylere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere, Engelli Bireylere Kimlik Kartı Verilmesine ve Ulusal Engelli Veri Sistemi oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik.

Sonuç olarak:

Kendimde yüzde seksen beş-yüzde yüz arası az gören görme engelli birisiyim. Yaşadığım yerde bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden almış olduğum engelli kartımı çok fazla kullanıyorum. Haklarını bilen, gezmeyi seven birisi olduğundan dolayı engelli kimlik kartı, benim çok işime yarıyor.

Engelli sağlık kurulu raporu olan tüm herkesin kesinlikle alması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
2
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir