Engelli Çalışanlar 3 Aralık’ta İzinli Mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli çalışanlar idari izinli mi? Engelli çalışanlar, 3 Aralık’ta izinli mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi Detayları4 dk


103
114 Paylaşım, 103 Beğeni

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler,  Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık’ta idari izinli mi? Engelli çalışanlar 3 Aralık’ta izinli mi? Bu soruya yanıt verdikten sonra 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Yıllardır engelli olarak çalışma yaşamı içerisindeyim. Bu içeriğimde engelli ve yakınlarına yönelik edindiğim bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Konu hakkında akıllarda herhangi bir soru işareti bırakmak istemiyorum.

Engelli çalışanlar 3 Aralık’ta izinli mi? sorusuna yanıt vermeden önce Dünya Engelliler Günü nedir? ve ilk ne zaman kabul edildiği ile ilgili konularda bilgiler vermeye çalışacağım.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün Kabulü

“Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık: Kabul ve ilan edilen 3 Aralık tarihi itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün diyebilirim.

Birleşmiş Milletler, 1992 yılında 3 Aralık’ı “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir. Mart 1993’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, 3 Aralık Günü’nü tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde” sağlanması için çalışılması gereken bir gün olarak ilan etmiştir. (UCLG-MEWA Genel Sekreterliği)

Bu konuda şunu da belirtmek isterim. Bu anlamlı gün kesinlikle bir kutlama değildir. Çok duyuyor ve görüyorum. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun”, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü Kutlarım” şeklinde…

Aslında bu özel ve anlamlı gün: Engelli sorunlarını dile getirerek toplumun diğer bireyleri üzerinde bir farkındalık oluşturmak, engellilerin toplumsal hayata kazandırılması noktasında diğer bireylerin katkı sunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen tüm etkinliklerin tümüne “Dikkat Çekme” günü diyebilirim.

Engelli Çalışanlar 3 Aralık’ta İzinli Mi?

Evet, engelli çalışanlar 3 Aralık’ta idari izinli çok merak edenler için bu sorunun yanıtı en başta vermek istedim.

Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışanlar ile ilgili yayımlanmış 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi engellilere iki şekilde idari izin hakkı vermiştir. Genelgenin 3 No’lu bölümü şu şekildedir:

“3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır.” Denilmektedir.

Engelli çalışanlar açısından genelgede yer alan koşulların yerine gelmesi durumunda ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan engelli çalışanlar 3 Aralık’ta izin kullanabileceklerdir.

Engelli çalışanların  idari izinli sayıldığı 10 16 Engelliler Haftasının ilk günü ile ilgili de kaleme aldığım 10 16 Mayıs Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlar İdari İzinli Mi? başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

 

2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

Engelli çalışanlar 3 Aralık’ta idari izinli mi? sorusunun yanıt bulduğu Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 3 Aralık 2002 tarih ve 20515 sayılı “2002/58 Genelge”sine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi 1.Sayfa
2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi 1.Sayfa
2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi 2.Sayfa
2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi 2.Sayfa

 

Engelli Çalışanların 3 Aralık İdari İzni İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1- 3 Aralık’ta engelli çalışanlara verilen idari izin tüm kamu çalışanlarını kapsıyor mu?

Cevap 1- 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde memur, işçi şeklinde herhangi bir ayrım yapılmadığı için kamuda çalışan tüm engellileri kapsadığını düşünüyorum.

Soru 2- 3 Aralık’ta idari izni kullanırken amirime bilgi vermem gerekir mi?

Cevap 2- Evet idari iznin kullanımı ile ilgili kurum amirleri ile görüşülmesi gerekmektedir. En nihayetinde her kurumun kendi iç dinamikleri bulunmaktadır. İşte bunları koordine etme ve yönetme yetkisi amirlerin görevi olduğundan bu izni onların izni ve bilgisi dahilinde kullanmak gerekir.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: “Engelli Çalışanlar 3 Aralık’ta İzinli Mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi” konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
7
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
8
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir