10 16 Mayıs Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlara İdari İzin Var Mı?

Bu içeriğimde: Yusuf TOKMUÇ olarak tarafıma yöneltilen bir soruya yanıt vermek istiyorum. 10 16 Mayıs Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlara İdari İzin Var Mı? 3 dk


96
106 Paylaşım, 96 Beğeni

10 16 Mayıs engelliler haftasında engelli çalışanlara idari izin var mı? sorusunu son dönemlerde gerek sosyal medya gerekse kişisel blogum üzerinden çok fazla alıyorum.

Bende tüm sorulara tek bir yerden cevap vermek adına bir içerik hazırlamak istedim. Bu noktada daha önce kaleme aldığım “Engelli Çalışanlar 3 Aralık’ta İzinli Mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi” başlıklı içeriğimi de okumanızı tavsiye ederim.

10 16 Mayıs engelliler haftası hakkında ve 10 16 Mayıs engelliler haftasında engelli çalışanlara idari izin var mı? Sorusunu yanıtlamadan önce engellilik nedir? Sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Engellilik: doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetme, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Engellilik hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Engelli Tanımı, Engellilik Nedir? başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

10 16 Mayıs Engelliler Haftasının Kabulü

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında Birleşmiş Milletler’e bağlı 156 ülkede aynı tarihlerde gündeme getirilen özel bir haftadır. Tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması, toplumlarda engelli kişilerin güçlendirilmesi amacıyla bu hafta içerisinde etkinlikler yapılmaktadır.

Engelliler Haftasındaki Günlerin Anlamı 

Engelliler haftası 10 ile 16 Mayıs tarihleri arasını kapsamaktadır. Engelliler haftasının her günü ayrı ayrı anlamlar içermektedir. Her günün ayrı bir önemi var. Sırasıyla aşağıda bahsetmeye çalıştım.

  • 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  • 11 Mayıs Görmeyenler günü
  • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
  • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  • 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü
  • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  • 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış

Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlara İdari İzin Var Mı?

Engelli çalışanlar, 10 16 Mayıs engelliler haftasının ilk günü idari izinliler. Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışanlar ile ilgili yayımlanmış 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi engellilere iki şekilde idari izin hakkı vermiştir.

2002/58 Sayılı Genelgenin ilgili 3 No’lu bölümü şu şekildedir:

“3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır.” Denilmektedir.

Engelli çalışanlar açısından genelgede yer alan koşulların yerine gelmesi durumunda ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan engelli çalışanlar engelliler haftasının ilk günü idari izin kullanabilecekler.

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 3 Aralık 2002 tarih ve 20515 sayılı “2002/58 Genelge”sine, “Engelli Çalışanlar 3 Aralık’ta İzinli Mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi” başlıklı içeriğimden ulaşabilirsiniz.

10 16 Mayıs Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlara İdari İzin Var Mı? Konusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1- Engelliler haftasının ilk günü engelli çalışanlara verilen idari izin tüm kamu çalışanlarını kapsıyor mu?

Cevap 1- 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde memur, işçi şeklinde herhangi bir ayrım yapılmadığı için kamuda çalışan tüm engellileri kapsadığını düşünüyorum.

Soru 2- Bu idari izni kullanırken amirime bilgi vermem gerekir mi?

Cevap 2- Evet idari iznin kullanımı ile ilgili kurum amirleri ile görüşülmesi gerekmektedir. En nihayetinde her kurumun kendi iç dinamikleri bulunmaktadır. İşte bunları koordine etme ve yönetme yetkisi amirlerin görevi olduğundan bu izni onların izni ve bilgisi dahilinde kullanmak gerekir.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: “10 16 Mayıs Engelliler Haftasında Engelli Çalışanlara İdari İzin Var Mı?” konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
4
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
4
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir