E-Okul Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Girilir?

E-Okul Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Girilir? başlıklı bu içeriğimde E-Okul hakkında anlatımda bulunmaya çalışacağım.3 dk


61
70 Paylaşım, 61 Beğeni

E-Okul Nedir? E-Okul Sistemi Ne İşe Yarar? E-Okul Sistemine Nasıl Girilir? E-Okul Sistemi Ne Zaman Açıldı? Bu ve buna benzer tüm sorulara E-Okul Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Girilir? başlıklı bu içeriğimde yer vermeye çalışacağım.

Elimden geldiğince bildiğim ve tecrübe ettiğim konularda tüm herkesi kapsayacak içerikler üretmeye çalışıyorum. 10 yılı aşkın süredir Milli Eğitim Bakanlığına bağlı taşra teşkilatlarında görev yapıyorum. E-Okul sistemini de yetkili bir kişi olarak kullandım ve kullanmaya devam ediyorum.

Teknolojinin gelişmesinin ardından kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere tüm alanlarda bilgisayar ve bilişim sistemleri aktif hale geldi. Hayat insanlık adına daha kolay hale gelmeye başladı. Bir çok iş, artık oturduğumuz yerden yapılabiliyor.

E-Okul Nedir?

E-Okul, MEBBİS/Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bakanlık/İl Milli Eğitim Müdürlüğü/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili personellerinin, öğretmenlerin ve öğrenci velilerin internet üzerinden kullanabileceği bilgi yönetim sistemidir. Bir öğrencinin okula yapılan ilk kayıt tarihinden mezuniyet tarihine kadar öğrencinin bütün bilgilerini içermektedir.

E-Okul Sistemi Ne İşe Yarar?

E-Okul tanımından da anlaşılacağı üzere öğrencilerin okullara ilk kayıt aşamasından mezuniyetlerine kadar ki süreci kapsayan bilgileri içermektedir. Bu uzun süreç içerisinde kullanıcılara kolaylık sağlayan çok fazl işlem çeşidi bulunmaktadır.

Bu bağlamda E-Okul sistemi üzerinde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (LGSDPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri ve duyuru takibi gibi bir çok işlem yapılabilmektedir.

Aynı zamanda veliler öğrenciler ile ilgili okul durumlarının takibi için açılmış olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-Okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları gibi bilgilere bu sistem üzerinden ulaşabilmektedir.

E-Okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-Okul sistemine yetkili personeller başta olmak üzere öğrenci velileri tarafından giriş yapılabilmektedir.

E-Okul Sistemi içerisinde gerek E-Okul Yönetimi Bilgi Sistemine gerekse Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “https://eokul.meb.gov.tr/” adresine giriş yapılması gerekmektedir. Her iki giriş ekranı da E-Okul ilk giriş sayfasında yer alıyor.

Bu kısımda veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır, bundan bahsetmek istiyorum. E-Okul ana sayfasında yer alan sağ tarafta “Veli Bilgilendirme Sistemi” başlığı altındaki istenen bilgileri doldurmak gerekiyor.

İkinci aşamada ise öğrencinin kimlik bilgileri ve okul bilgileri soruluyor. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı isteniyor. Bu bilgiler de doğru girildiğinde sistem açılır.

E-Okul hakkında daha detaylı ve resmi bilgi için: Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Eğitim Bilgi Sistemleri Dairesi tarafından hazırlanan E-Okul Kullanım Kılavuzuna da buradan ulaşabilirsiniz…

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: E-Okul Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Girilir? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
0
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
3
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir