Karizma Nedir? Karizmatik İnsanların Özellikleri Nasıl Olmalı?

İlk bakışta farkını ortaya koyan, kitleleri peşinden sürükleyen karizma kavramı nedir? Peki, karizmatik insanların özellikleri nasıl olmalı? detaylar...4 dk


83
94 Paylaşım, 83 Beğeni

Ne kadar karizmatik bir adam! Sadece karizması yeter! Konuşması, davranışları tam bir karizma! Karizmatik bir lider! Bu cümleleri toplumda bir çok kişiden duyduk veya bizzat kendimiz söyledik.

İşte, bu içeriğimde karizma nedir? Karizmatik insanların özellikleri nasıl olmalı? sorularına cevap vermeye çalışacağım.Bu içeriği, bilgi ve deneyimlerimin yanı sıra konu hakkında yaptığım araştırma ve inceleme sonuçlarını kendi bakış açım ile anlatacağım.

Karizma Nedir?

Karizma kavramı TDK’ye ggöre “Etkileyicilik” anlamına gelmektedir.

İngilizcede ise charisma “sevgi ve hayranlık kazanma yeteneği” anlamına karşılık gelmektedir.

Eski Yunan uygarlığına kadar uzanan karizma kavramı, Yunanca ‘ilahi ilham yeteneği (divinely inspired gift)” anlamını taşır.

Uzun yıllara dayanan ve bir çok felsefeci ve bilim adamı tarafından da araştırma konusu olan karizma kavramını dil ve köken bakımından inceledikten sonra bu terimin ne olduğunu somutlaştırmak istiyorum.

Peki, karizma doğuştan mı gelir.? Yoksa sonradan kazanılacak bir şey mi?

Karizmanın doğuştan geldiği bir çok kişi tarafından söylense de ben sonradan da kısmen öğrenilebilecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Tabii ki, genetik tarafı var. Ancak sonradan kazanılacak veya öğrenilecek tarafları da var. İçeriğin devamında maddeler halinde sıralayacağım özellikleri okuduğunuzda anlayacaksınız.

Hatırlayın.

Hepimizin çocukluk dönemi sokaklarda geçti. Bu dönemlerde erkek çocuklar için futbol, kız çocukları için ise yakar top v.b. oyunlar önemliydi.  Bu oyunlarda takım kurarken veya oyunun herhangi bir aşamasındayken o çocuğu aklınıza getirin. Hani hep en başta o seçilirdi ya! her zaman herkes onun etrafındaydı.

Kimi insanlar mıknatıs gibi bir etkileyiciliğe sahiptir. Bu kişiler girdikleri ortamlarda davranışları, konuşmaları, tavırları ve olaylara karşı verdikleri tepkileri ile fark yaratırlar. Herkesin dile getirdiği bir düşünceyi, onlar dile getirdiğinde kelimelerin ağırlığı artar.

Konum, unvan, zenginlik, güzel ya da yakışıklı olmak insanları etkilese de, herkes bunların geçici olduğunu biliyor. Karizmatik insanların ışığı hiç sönmez, karizma kalıcıdır. Bu nedenle karizma, kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir güçtür.

Karizması olan bir kişinin hangi ortamda olduğunun veya hangi işi yaptığının hiç bir önemi yok. Karizmatik insanlar bulunduğu koşullarda mutlaka karizmalarından ötürü karşısındakileri etkisi altına alırlar. Bu karizmasından kaynaklı güçlerini, kimi zaman kız arkadaşlarına, kimi zaman iş yerinde kriz süreçlerini yönetme anında kimi zaman ise toplumlara yani büyük kitlelere karşı kullanabilirler.

Karizmatik İnsanların Özellikleri Nasıl Olmalı?

Karizma nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra aklınıza gelen soruları tahmin edebiliyorum. “Peki, bu kadar çekiciliğe ve etkileyiciliğe sahip karizmatik insanların özellikleri neler?” “Hangi özellikler ile bende karizma olabilirim.”

İşte, karizmatik insanların özellikleri:

Beden Dilinizi Kullanabilmelisiniz.

Karizmatik insanların en önemli özelliklerinden birisi diyebilirim. Girdiğiniz bir ortamda veya ilk tanıştığınız bir insanda bırakacağınız ilk izlenim çok önemlidir. Bakışlarınız, el hareketleriniz, kendinizden emin tavırlarınız karizma olabilmeniz için en önemli unsurlardan birisidir.

Bazı şeyleri artık sözlerle değil, vücudunuzu kullanarak da anlatabilmeniz gerekiyor.

Etkin Dinleme Becerisine Sahip Olmalısınız.

Karşınızdakileri ve etrafınızdakileri etkin bir şekilde dinleyerek onlara önem verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Karizmatik insanların hepsi etkin dinleme becerisine sahip insanlardır. Kiminle konuştularsa o konuştukları kişiler onlarla bir daha konuşmak isterler.

Etkin dinleme etkilemenin en önemli unsurlarındandır.

Etkili ve Güzel Konuşma Becerisine Sahip Olmalısınız.

Bir insanın önceden planlanmış olmasa bile kendi duygu, dilek ve düşüncelerini etkili bir biçimde anlatma becerisine etkili ve güzel konuşma diyebilirim. En etkili olabilmenin bir diğer önemli yolu da az sözle çok şey anlatmaya çalışmaktır.

Amaç ve Hedefleri Belli, Vizyon Sahibi Olmalısınız.

Değerlerinizi, kaynaklarınızı, yeterliliklerinizi ve yeteneklerinizi iyi tespit ederek kısacası kendinizi iyi tanıyarak gelecek ile ilgili hayallerinizin olması sizi diğer insanlardan farklı hale getirir. Sıradan olmazsınız.

Amaç ve hedefleriniz belli olması yani bir vizyon sahibi olmanız sizin bu hayatta tutkulu ve heyecanlı olmanıza kadar türlü durum ve duyguya olumlu katkı sağlar.

Giyim ve Kuşama, Kişisel Bakıma Önem Vermelisiniz.

Bu başlığı çok güzel ve çok net bir sözle açıklamak istiyorum. “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır.” Hz. Mevlana

Hobi Edinilmelisiniz.

İş ve özel yaşantınız dışında bir hobinizin olması sizi besler. Bu durumunuz etrafınızdakilere de ışık olur. Şöyle düşünelim. Siz ne kadar kendinizi rahatlatabilir ve nefes alabilir durumda olursanız. Etrafınızdakilere de o kadar hava aldırabilirsiniz.

Hiç bir şeyiniz yoksa arkadaşlar arasında bir halı saha maçı, plaj voleybolu, gibi organizasyonlara katılın. Hiç bir şey yapamıyorsanız balık tutun, koşun, dağ yürüyüşü yapın. Mutlaka bir şeyler yapın. Bunun faydasını kesinlikle göreceksiniz.

Karşınızdakilere veya Etrafınızdakilere Değer Vermelisiniz.

Kimle konuşursanız konuşun nerede bulunursanız bulunun iletişim halinde olduğunuz herkese değer vermeye çalışın. Etkin dinleyin ve etkili bir şekilde konuşun.

Karizmatik insanlara bir baktığınızda göreceksiniz. Onlarla konuşmayı herkes istiyor. Çünkü insana kendini iyi hissettiriyorlar. Her insandan bir şey öğrenebileceğinizi unutmayın.

Keyifli ve Eğlenceli Biri Olmaktan Çekinmemelisiniz.

Keyifli ve eğlenceli birisi olmak her zaman prim yapmıştır. Ayrıca her konuda esprili olmanın yanı sıra kendinize dönük yaptığınız veya yapacağınız espriler bulunduğunuz ortamlarda sizi kendinizle de barışık gösterecektir.

 

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Karizma Nedir? Karizmatik İnsanların Özellikleri Nasıl Olmalı? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
Beğen Beğen
5
Beğen
İlginç İlginç
1
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
6
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir