İkinci Üniversite Nedir, İkinci Üniversite Okumanın Faydaları?

İkinci Üniversite Nedir, İkinci Üniversite Okumanın Faydaları Nelerdir? Bu çeriğimde böyle güzel bir avantajdan bahsetmek istedim.3 dk


84
94 Paylaşım, 84 Beğeni

İkinci Üniversite Nedir, İkinci Üniversite Okumanın Faydaları Nelerdir, İkinci Üniversite Kapsamında Yer alan Programlar Nelerdir? Sorularına yanıt aramaya çalıştım. Yaptığım araştırma sonuçlarını ise paylaşmak istedim.

Hayallerinize ikinci diploma ile ulaşabilirsiniz. 

Herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm kazandınız ve okula kaydınızı yaptırdınız diyelim. Öğrenci iken aynı zamanda ikinci üniversite kapsamında açıköğretim programlarından kendinize uygun olanı seçebilir ve iki üniversite birden okuyarak iki diploma sahibi olabilirsiniz.

İkinci Üniversite Nedir?

Yükseköğretim kurumlarının ön lisans ve lisans programlarından mezun olan ve/veya bu programlarda halen öğrenim gören kişilerin, Açıköğretimde ikinci üniversite kapsamında yer alan programlara herhangi bir sınava girmeden kayıt yaptırmalarına ve ikinci bir diploma almalarına olanak veren sistemin adı diyebilirim.

Ön lisans programı mezunu ya da öğrencisiyseniz Ön Lisans programlarına, Lisans programı öğrencisi ya da mezunu iseniz hem Ön lisans hem de Lisans programlarına (okuduğunuz ya da mezun olduğunuz programdan farklı olmak kaydıyla) ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilmektedir..

İkinci Üniversite Okumanın Faydaları Nelerdir?

1-Örgün eğitime devam etmek için yeterli zamanınız yoksa, ikinci üniversite ile açık öğretim programlarını zaman ve mekandan bağımsız olarak okuyabilirsiniz.

2-Hayalini kurduğunuz fakat okuma fırsatı bulamadığınız programı okuma şansına ikinci üniversite ile sahip olabilirsiniz.

3-Okuduğunuz programın size uygun olmadığını fark ettiyseniz ikinci üniversite ile farklı bir kariyer planlayabilirsiniz.

4-Sahip olduğunuz iş ile yarınlarınız arasında bir bağlantı kuramıyorsanız, ikinci üniversite ile yeni bir gelecek planlayabilirsiniz.

5-İlgi alanlarınız hakkında entelektüel birikiminizi artırmak için ikinci üniversiteyi tercih edebilirsiniz. (AUZEF)

İkinci Üniversite Kapsamında Yer Alan Programlar

Sınavsız ikinci üniversite programlarını elimden geldiğince aşağıya aktarmaya çalıştım. Aşağıda yer alan linkler aracılığı ile ikinci üniverste kapsamında yer alan üniversitelere ve programlara ulaşabilirsiniz.

İkinci üniversite okumanıza imkan tanıyan üniversiteler Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversiteleridir.

Anadolu Üniversite İkinci Üniversite Programları

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sınavsız İkinci Üniversite Programları 

Atatürk Üniversitesi İkinci Üniversite Programları

Ankara Üniversitesi İkinci Üniversite Programları

İkinci Üniversite İçin Üniversite Sınavına Girmeye Gerek Var Mı?

Açıköğretim faaliyeti gösteren üniversitelerin sunduğu ikinci üniversite avantajından yararlanmak için yani ikinci bir üniversite okumak için tekrar üniversite sınavına girmeye gerek yok.

Kimler İkinci Üniversite Okuyabilir?

Ön lisans programı mezunu ya da öğrencisiyseniz Ön Lisans programlarına, Lisans programı öğrencisi ya da mezunu iseniz hem Ön lisans hem de Lisans programlarına (okuduğunuz ya da mezun olduğunuz programdan farklı olmak kaydıyla) ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilir.

Sonuç olarak kendi görüşümü de bu noktada ifade etmek ve konuyu tamamlamak istiyorum.

İkinci üniversite okumak bence bir diplomadan daha ziyade insanın kendini geliştirmesi ve sürekli bir gelişim içinde olmasını sağlar. Yusuf TOKMUÇ Eğitim ve Sertifikalar kısmına baktığınızda göreceksiniz, benim bugün geldiğimiz noktada bir çok üniversite diplomamın olduğunu…

Ben ilgi duyduğum alanlarda kendimi geliştirmek amacıyla okumayı çok seviyorum. Bundan dolayı kurs, sertifika ve eğitimler almaya çalışıyorum. Herkesin kendine uygun olan alanlarda kendini geliştirmesi gerektiğini tavsiye ediyorum.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: İkinci Üniversite Nedir, İkinci Üniversite Okumanın Faydaları? konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
1
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
2
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir