Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim?

Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim? Sorusunu elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Detaylar yazının devamında...4 dk


93
102 Paylaşım, 93 Beğeni

Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim? Sorusunu gerek kişisel blogum üzerinden gerekse sosyal medya hesaplarım üzerinden fazlasıyla alıyorum. Bu içeriğimde tarafıma yöneltilen bu soruya yanıt vermek istiyorum.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile yasal bir zemine oturtulan engelli memurların tayini ile kurumlar arası geçiş birbirine karıştırıldığından Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim? Şeklinde bir soru engelli olarak çalışan memurların aklını meşgul ediyor.

Elimden geldiğince kafalarda karışıklık yaratan bu konuyu aydınlatmak ardından da Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim? Sorusuna da cevap vermek istiyorum.

Bu noktada tam anlamıyla kafa karışıklığını gidermek amacıyla engelli memurların tayini hakkında da azda olsa bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

Engelli Memurların Tayin Hakkı

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışan Devlet Memurlarının tayin hakkı bulunmaktadır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 72. Maddesi (Ek fıkra: 6/2/2014 – 6518/10 md.) “İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır. ”

Hükmü gereği tüm kamu ve kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurlar tayin talebinde bulunabilirler.

Bu konu hakkında tüm detayları ele aldığım içeriğimi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü var olan kafa karışıklığının giderilebilmesi için aşağıda linkini paylaştığım bu içeriğin okunması önem arz etmektedir.

Engelli Memurların Tayini Hakkında

Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim?

Memurların görev yaptıkları kurumdan başka bir kurum ya da bakanlığa geçiş yapmak istediğinde uygulanması gereken mevzuat; atama ve yer değişikliği hükümleri değil, kurumlar arası geçiş hükümleridir.

Örnek olarak: Sağlık Bakanlığının taşra teşkilatında çalışan memur, Milli Eğitim Bakanlığının bir kadrosuna geçiş için kurum değişikliği yapmak zorundadır.  Bunun gibi, bir ilin belediyesinden başka bir ilin belediyesine geçiş için de kurum değişikliği gerekir.

Bir üniversitede memur olan kişi, başka bir üniversiteye geçmek istediğinde de kurum değişikliği yapması gerekmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun kurumlar arası geçiş ile ilgili hükmü aşağıya aynen aktarıyorum.

657 DMK “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” Başlıklı 74 üncü maddesi; “Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır.

Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları caizdir.

Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle beraber, atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına gönderilmesini kabul etmeleri şartiyle) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir.”

Mevzuatta yer alan tüm bu hükümler çerçevesinde:

657 Sayılı Devlet Memurları kapsamında çalışan engellilerin, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda kurumlar arası geçiş ile ilgili herhangi bir hüküm olmadığı anlaşılıyor.

Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim? Sorusuna net ve anlaşılır bir şekilde cevap vermek gerekirse, 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan engelliler ile ilgili tayin ve yer değiştirme hakkı bulunmaktadır. Ancak kurumlar arası geçiş hakkı bulunmamaktadır.

Yani engelli olarak çalışan memurlarda kurumlar arası geçiş taleplerinde diğer tüm memurlar gibi değerlendirilmektedir.

Sürekli aldığım bu soruya verdiğim cevaplarda not olarak paylaştığım bir konuyu da özellikle ifade etmek istiyorum. Engel durumunuzdan dolayı zorunlu olarak yer değiştirmeniz gerekiyor ve çalıştığınız kurumun bulunduğunuz yerde herhangi bir teşkilatı yok ise mevzuatta belirtilen şartlar doğrultusunda başka kurum ya da bakanlığa dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sırasında engel durumunuzdan kesinlikle dilekçede bahsedin.

Dilekçenize cevap olarak olumlu ya da olumsuz ne geleceğini tahmin etmek mümkün değil. Ancak en azından başvurunun bu yöntemle olabilme ihtimali yükseltilebilir.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engellilikten Dolayı Başka Kurum ya da Bakanlığa Geçiş Yapabilir miyim?Sorusunu yanıtlamaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
2
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
5
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir