Engelli Otobüs Bileti İndiriminde Uygulama Sorunları

Engelli otobüs bileti indiriminde uygulama sorunları ile ilgili uzun uzun anlatımda bulunmak istiyorum. Engelliler olarak sürekli sorunlar yaşıyoruz. Hem bu sorunlardan hem de çözüm önerimden bahsetmeye çalışacağım.5 dk


71
82 Paylaşım, 71 Beğeni

Ülkemizde yaşayan engellilere yönelik yapılan pozitif ayrımcılık kapsamında şehirler arası seyahatlarde engelli otobüs bileti indirimi bulunmaktadır.

Bu içeriğimde şehirler arası otobüslerde kullanılabilen engelli otobüs indirimi ile ilgili anlatımda bulunmak istiyorum. Engellilerin şehirler arası otobüs firmalarında yaşadıkları sorunlara değinmek istiyorum.

Engelli Otobüs Bileti İndirimi Yasal Dayanağı

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 56. Maddesinin 11. Fıkrası;

Yetki belgesi sahipleri, en az %40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim uygular.

Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır.

Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

Engelli Otobüs Bileti İndiriminde Uygulama Sorunları

Ülkemizde her konuda olduğu gibi engelli otobüs bileti indirimi ile ilgili de uygulama sorunları yaşanmaktadır. Benim bizzat uzun zamandır engelli otobüs bileti alımı sırasında yaşadığım bu sorunlar bir türlü aşılamıyor. Engellilere bir çok zaman otobüs biletlerini indirimli almak çileye dönüşüyor.

Gerek benim gerekse tüm engellilerin yaşadığı bir kaç örneği paylaşmak istiyorum.

Örnek 1- Engelli bir kişi olarak yaşadığım yer ilçe, yaşadığım yerin şehir merkezine uzaklığı ise 60 kilometre, haliyle yaşadığım ilçede bir çok otobüs firması yok. Bulunan otobüs firmalarının bir çoğu ise “buradan indirimli bilet işlemi yapılamıyor” şeklinde söylüyor. “Merkez otogardan engelli otobüs bileti almanız gerekiyor.” Şeklinde cevap veriyorlar.

2023 yılında, 21.yüz yılda herkesin bulunduğu yerden yani internet üzerinden biletini aldığı bir dönemde engelli bir kişinin internet üzerinden otobüs biletini alamaması, şubeye çağırılması eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi engellilerin otobüs bileti alımında engellilerin önüne çıkan çok büyük zorluklardan birisi diyebilirim.

Örnek 2- Engelli otobüs bileti indiriminde yaşanan en önemli uygulama sorunlarından bir tanesi de şüpesiz kontenjan sorunu desek yanlış olmaz. “Bu araçta engelliler için kontenjanımız kalmadı.” Cümlesi ile karşılaşmayan engelli yoktur diye düşünüyorum.

Mevzuatta açıkça ifade edilmesine rağmen, engelli bireyler olarak kontenjan yoktur. Şeklinde cevaplar almaya devam ediyoruz.

Örnek 3- Yaşanan sorunların en önemlilerinden bir tanesi de otobüs bileti alırken engelli indiriminden yararlandığımızda çok fazla indirim olmaması diyebilirim.

Şöyle:

Bakanlık otobüs bileti satışlarının fiyat tarifesini belirlemektedir. Yani otobüs firmalarının bileti satarken en yüksek kaç paradan satacağı belirlenmiştir.

Otobüs firmaları bir güzergah için ilana çıktığı herkes için bilet fiyatı 300 TL diyelim. Engelli bir kişi 300 TL olan bileti almaya gittiğinde engelli kişiye otobüs bileti liste fiyatı üzerinden uygulanıyor.  İşte bu defa engelli indirimi çok da fazla işe yaramıyor.

Benim bizzat yaşadığım ve engelli arkadaşlarımdan duyduğum sorunları üç örnekle özetlemeye çalıştım. Eminim daha çok sorun vardır. Yaşadığınız ve benim yazmadığım bir sorun var ise kesinlikle aşağıya yorum bölümüne yazmanızı isterim.

CİMER Öneri Başvurum ve Gelen Cevap

Mevzuatı yukarıda aktardım. Engelli otobüs bileti indirimi ile iligli yaşanan sorunları da elimden geldiğince özetlemeye çalıştım. Benim de bizzat yaşadığım bu sorunlara ilişkin mevzuatın uygulın uygulanmasına yönelik belki bir katkım olabilir diye Cimer’e öneri başvurusunda bulundum.

Cimer Öneri Başvurum:

Sayın yetkili, öncelikle merhabalar.
Karayolları yönetmeliği gereği, engelli ve küçük çocuklardan şehirlerarası otobüs seyahatlerde indirim yapılması gerekmektedir. Otobüs firmaları bu indirimin yapmamak için çok fazla engel önümüze çıkartıyorlar. Bunlardan birisi: “İlgili indirimin uygulanabilmesi için otobüs firmaları şubelerine gitmemiz gerektiğidir.” Gerek engelimizden dolayı gerekse ilgili firmanın bulunduğumuz ilçede şubesinin bulunmamasından dolayı indirimden faydalanamıyoruz.

%85-100 arası görme engelli/az gören birisiyim. Kuşadası ilçesinde yaşıyorum. Bir çok firmanın ilçemizde şubesi yok. Kimi firma Söke ilçesinde kimisi ise Aydın merkezde yer alıyor. Benim gibi bir çok engelli arkadaşım bu indirimden faydalanmak için tabiri caizse işkence çekiyor.

Görüş-Önerim İse:
Online ortamda satılan biletleri alırken engelli kimlik kartlarımızı taratalım onay sonrasında alabilelim. Diğer bir yöntem, firmalar online bilet alırken girdiğimiz T.C. Kimlik Numaramız üzerinden otobüs firmaları engelli olduğumuzu ilgili bakanlığın(Aile ve Sosyal Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı İş Birliğinde) oluşturacağı engelli kimlik kartı doğrulama sistemini kullanarak indirim uygulanabilir. Hiç olmadı biz biletimizi engelli olarak seçip alalım. Engelli kimlik kartımızı otobüste istensin. Biz engelliler otobüs firması şubelerine gitmek zorunda kalmayalım. Her insan gibi online ortamda bilet alma özgürlüğümüz olmalı.

Şimdiden teşekkürler… Olumlu olumsuz geri dönüş yapmanızı saygılarımla arz ederim.

Gelen Cevap:

Sayın İlgili

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 56. Maddesinin 11. Fıkrası;

(11) Yetki belgesi sahipleri, en az %40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar

olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim uygular. Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

Ancak talebiniz mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere not alınmıştır.

Bilgilerinize sunulur.

Dilim döndüğünce yaptığım bu başvurum kısa vadede umarım işe yarar ve engelli otobüs bileti indiriminin daha erişilebilir hale gelmesine katkı sağlar. Engelli otobüs bileti indiriminde yaşanan bu çile, umarım ortadan kalkar.

Yusuf TOKMUÇ-Kariyer ve Gelişim Blogumda: Engelli Otobüs Bileti İndiriminde Uygulama Sorunları konusunu anlatmaya çalıştım. İçeriği beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşması için paylaşmayı, içeriğe katkı sunmak isterseniz de aşağıda yer alan yorum bölümüne fikir ve görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
2
Beğen
İlginç İlginç
0
İlginç
Bilgilendirici Bilgilendirici
6
Bilgilendirici
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yusuf TOKMUÇ
Sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi misyon, gelişmeyi ve değişimi ise vizyon edinmiş birisiyim. Blogumda engelli ve yakınları başta olmak üzere ilgi duyduğum alanlarda tüm herkesi kapsayacak şekilde içerik üretmeye çalışıyorum. Bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir